Neljapäev , 25 aprill 2024
Erakorralised uudised
20200424 covid19 blog post

Kuidas koroonaviirusesse nakatanu kodus haigussümptomitele leevendust saab ja mida kindlasti hoolikalt jälgida?

Koroonaviiruse peamised sümptomid on palavik, köha ja hingamisraskus või õhupuudus. Mida saab teha nende haigussümptomite korral ning millele tuleb erilist tähelepanu pöörata?

 

 

Koroonaviiruse peamised sümptomid on palavik, köha ja hingamisraskus või õhupuudus. Palaviku korral on kõige olulisem piisavalt vedelikku juua ja puhata. Kui palavik on üle 38,5oC või enesetunne on halb, võib võtta palavikualandajat.

 

 

Ka köha puhul on oluline piisavalt vedelikku juua, lisaks puhtale veele võib juua ka meega sooja teed, mis aitab kurguärritust leevendada. Inhalaatoriga saab teha jahedat auru, mis aitab hingamisteede ärritust leevendada. Rögase köha puhul võib võtta juurde rögalahtisteid. Nina loputamine füsioloogilise lahusega aitab samuti vähendada ärritust ninas ja kurgupiirkonnas.

 

 

Hingamisraskuse tunnet võib leevendada jaheda ja niiske õhuga tuba, mistõttu on soovitatav tube tuulutada mitu korda päevas. Lisaks tasub vältida pikalt lamavat asendit, ka öösel tasub proovida vaheldumisi kõhuli või küllili magada. Soovituslik on teha regulaarselt hingamisharjutusi.

 

 

COVID-19 on suurema trombiriskiga, seetõttu on jällegi oluline piisava vedeliku tarbimine ning on soovituslik regulaarselt toa piires liikuda. Regulaarse liikumisega saab hinnata ka seda kas seisund muutub raskemaks.

 

 

Ka kodustes tingimustes saab mõõta hapnikusisaldust veres. Pulss-oksümeeter on seade, millega saab vere hapnikusisaldust määrata. Kui vere hapnikusisalduse näidud langevad, aitab see reageerida seisundi halvenemisele enne, kui tekivad tajutavad sümptomid. Vere hapnikusisaldust tuleks mõõta pidevalt ning näidud on soovituslik üles kirjutada. Hapnikusisaldust veres võivad mõjutada ka erinevad tegevused, seega tasub juurde märkida, kas mõõtmine on teostatud puhkeasendis või pärast liikumist.

 

 

Perearstile tuleb kindasti teada anda kui enesetunne aina halveneb, järsku tekkiva nõrkuse ja väsimuse korral või hingamisraskuse süvenemisel.

Kiirabi tuleks kutsuda juhul kui hingamine on järsult halvenenud või hingamisraskus on nii suur, et puhkeasendis täislausetega rääkida ei saa. Lisaks kui tekib väikesi nahaaluseid sinikaid meenutav lööve, mis peale vajudades ei muuda värvi ega kuju, aga ka minestamise või suure ärevuse ja segadustunde korral.

Pikemalt loe Perearstide Seltsi poolt avaldatud ravijuhendist: https://www.perearstiselts.ee/patsient/koduse-ravi-juhend-taeiskasvanutele

Allikas.  https://www.sudameapteek.ee

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

NB! Internetis müüdavad isetehtud sõidukite numbrimärgid on ebaseaduslikud

Transpordiametini on üha enam jõudnud infot liikluses olevatest sõidukitest, millel kasutatakse keelatud numbrimärke. Samuti on

minuaeg.com uudised

Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusühma delegatsioon kohtub Indias Dharhamsalas dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti eksiilvalitsuse ning tiibetlaste pagulaskogukonnaga. 

error: Sisu on kaitstud!