Categories: Tervis

Kolmas vaktsiiniannus on tekitanud kaenlaaluste turse

„Kolmas vaktsiiniannus on tekitanud kaenlaaluste turse – muidu on kõrvaltoimed olnud samad, mis varem,“ ütles Soome Tervishoiuameti (THL) peaarst.  

Muuhulgas on USAst ja Iisraelist tõendeid selle kohta, et vaktsiini kolmandal annusel on ligikaudu sama palju kõrvaltoimeid kui kahel esimesel.   „Eeldatakse, et kolmandad koroonavaktsiini annused ei põhjusta Soomes palju sagedasemaid mööduvaid kõrvaltoimeid kui varasemad annused,“ ütles THL-i peaarst Hanna Nohynek.

Tema sõnul on mujalt maailmast juba tõendeid selle kohta, et kolmanda annuse kõrvaltoimed on ligikaudu samad, mis esimesel kahel. Teave on saadaval näiteks Iisraelist, kus juba üle miljoni inimese on saanud kolmanda annuse.  „Immunogeensuse ohutuse uuringud, mille viisid läbi vaktsiinitootja Pfizer Ameerika Ühendriikides ja Iisraelis, näitasid sama palju palavikulisi reaktsioone ja valu süstekohas kui teine ​​annus,” ütles Nohynek.Siiski on kolmandate annustega võrreldes ilmnenud üks selge erinevus kõrvaltoimete osas võrreldes eelmiste annustega.  „Oli selgelt erinev, et pärast kolmandat annust oli lümfisõlmede turse, kuid muus osas oli üldiste sümptomite ohutusprofiil väga sarnane. Lümfisõlmede turse ei ole tugev. See möödub aja jooksul, nagu ka teised kõige levinumad vaktsiinidest põhjustatud valu ja palaviku sümptomid,“ ütles THL-i peaarst Nohynek. Ta lisas, et see on ebamugav kui kaenla lümfisõlmed suurenevad ja valutavad, kuid see kaob.

Juba praegu on üksikasjalikum teave revaktsiinide võimalike kõrvaltoimete kohta Iisraelis, näiteks habraste eakate inimeste puhul, ütles peaarst Nohynek.  „Nende avaldatud tulemuste põhjal, nagu nähti eelmisel reedel USA FDA kuulamisel, ei erinenud eakate ja tööealiste täiskasvanute kõrvaltoimed palju sellest, mis juhtus pärast teist annust. See oli rahustav teave, mis saadi Iisraelist.

Praegu antakse Soomes kolmandaid annuseid immuunpuudulikkusega inimestele ja peagi ka õenduspersonalile, kes on saanud kaks eelmist annust lühikeste 3-4-nädalaste intervallidega.  Enne otsust laiendada kolmandat annust üldpopulatsioonile kogutakse THL-is lisateavet vaktsiinide kohta kahe 12-nädalase annuse kaitsva efektiivsuse kadumise tõttu.

Nohyneki sõnul algab kolmandate koroonavaktsineerimiste tegemine tõenäoliselt eakatest ja jätkub samas järjekorras nagu vaktsineerimisprogrammi alguses.Soome ravimiamet Fimea ei ole siiani saanud teateid vaktsiini kolmanda annuse järgsete kõrvaltoimete kohta.

Fimea on töötlenud kokku 7.septembri seisuga ligi 3700 kahjustusteatisest, millest tõsiseid on olnud veidi alla 2400. Fimeas ootab menetlemist umbes 11 000 kahjuaruannet. Soomes on tehtud üle 7 miljoni koroonavaktsiini.

Jaga
admin

Recent Posts

Horoskoop – Kolmapäev 1 detsember

https://minuaeg.com/horoskoop/ Jäär 21. märts - 20. aprill Olete täna tavalisest kohusetundlikum ning kipute liiga palju…

6 hours ago

Pühapäeval, 28. novembril lahkus laulja ja muusikapedagoog Kalju Terasmaa.

Üle poole sajandi, kuni aastani 2005 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri löökpillirühma kontsertmeistrina tegutsenud Kalju Terasmaa oli…

6 hours ago

48 nädal: Vanglate info – Tartu vanglas tegi üks vang enesetapu.

Möödunud nädalal laekus Tallinna vanglale kuus teadet kriminaalhooldusaluse kuriteokahtluse kohta: nelja hooldusalust kahtlustatakse isikuvastases, üht…

6 hours ago

OLULINE: Hoogustunud on petukõnede arv, selle aasta jooksul saanud Eesti inimestelt üle 7 miljoni euro.

Viimastel nädalatel on hoogustunud petukõnede arv, millega püütakse inimestelt raha välja meelitada. Petised on selle…

6 hours ago

ILM: Kolmapäev 1.12 – Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab, õhutemperatuur on -7..+1°C

Öösel: Pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab. Puhub loode- ja läänetuul 5-12,…

7 hours ago

OLULINE: Energiahinna hüvitise kalkulaator on toetuse arvutamisel peredele abiks

Rahandusministeerium on välja töötanud energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakenduse, kust pered saavad vaadata, kas kuulutakse…

7 hours ago