Friday , 28 January 2022
rotaviirus min

Kõhuviiruse põdemise järel võib inimene teisi nakatada veel terve nädala

Nn kõhugripp ehk noro- ja rotaviirused on keskkonnatingimustele väga vastupidavad, mistõttu tasub teada, et haiguse läbi põdenud inimene võib teisi nakatada veel mitu päeva pärast tervenemist ning viirus püsib nakkusohtlikuna pindadel, näiteks laudadel ja ukselinkidel, veel päevi.

Käes on taas see aeg, kus levivad kõhuviirused ning on paslik teha ülevaade millega on tegu ning kuidas hoida ennast nakatumise eest ja tervikuna pidurdada viirus levikut.

Oksendamise, kõhulahtisuse ja palavikuga kulgevad kõhuviirused hakkavad levima pigem just talveperioodil. Ameerikas nimetatakse seda ka talviseks oksendustõveks ning seda põhjusel, et see hakkab levima just talveperioodil, mil tarvitatakse rohkem välismaiseid puuvilju ja külmutatud importvilju.

Osalt ongi noroviiruse ja rotaviiruse leviku alguse taga pesemata puuviljad ja ka näiteks külmutatud marjades. Näiteks seostatakse kõhuviiruse, täpsemalt noro- või rotaviiruse, levikut mandariinidega – miks?

Lihtne põhjus on selles, et nii mandariine korjavad, transportivad kui ka poes katsuvad inimesed võivad kanda seda viirust edasi. Aga see ei käi sugugi ainult mandariinide kohta, samahästi levib see mistahes puuviljadega ning nagu mainitud ka külmutatud importviljadega.

Külmutatud marjadega levib see üldjuhul nii, et marjade taimi võib olla kastetud saastunud veega. Nakatunud mari külmutatakse pesemata kujul ning kuna need viirused külmas ei hävi, siis külmutatud marju üles sulatades ja süües sööte te selle viiruse endale sisse. Sestap tasuks külmutatud marjad alati üle valada kuuma veega, sest need viirused surevad alates 60-kraadise kuumuse juures.

Mida teha, et vältida nakatumist ja nakatamist?
Siinjuures on kõige olulisem teada, et nii noro- kui rotaviirus on äärmiselt vastupidavad keskkonnatingimustele. Perearst Marje Oona on öelnud, et viirused püsivad pindadel, näiteks ukselinkidel ja laudadel, nakatamisohtlikuna isegi terve nädala. See tähendab, et kui te olete juba nakatunud, siis ennekõike levib see okse või väljaheite kaudu teie käte ja tasapindade vahendusel.

Seetõttu on kõige olulisem pesta käsi, et vältida teiste nakatamist. Kui olete paar päeva kestva kõhugripi läbi põdenud, tasub teada, et olete nakkusohtlik veel nädal kuni isegi paar. Seetõttu tasub pärast põdemist tööle minekuga paar päeva oodata, vastasel juhul on oht nakatada ka kolleege.

Le Vallikivi rääkis “Terevisioonis” kõhuviirusest, et kuigi võib arvata, et mandariini või banaani koorite te ära, siis puudutate nende samade kätega ka vilja, mida sööte ja võite nii endale selle viiruse sisse süüa. Seetõttu tuleb ka kooritavaid vilju alati enne söömist pesta.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga

Vaata ka:

gripp

Gripiblogi, 3. nädal: lisandus 1328 A-gripiviiruse juhtu

Alates 17. jaanuarist saavad kõik, kellel on koroonatestile saatekiri, samast proovist kolm tulemust: lisaks koroonaviirusele …

covid scaled

Terviseamet: Kõige olulisem info testimise, karantiini ja lähikontaktsuse kohta

Kui teil on küsimusi testimise korralduse, piirangute või isolatsioonitingimuste kohta, siis helistage riigi infotelefonile 1247.  …

covid 19 g829362110 640

28.01. Ööpäevaga tuvastati 5823 uut covid-19 haiget. Suri 2 koroonaviirusega nakatunud inimest

28. jaanuari hommikuse seisuga on haiglas 292 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 186 vajab haiglaravi raskeloomulise …

DSC01163 scaled

Covid-19 vaktsiinide kõrvaltoimed: ajavahemikus 17.–23. jaanuar 2022 esitatud teated Eestis ja üldine teave

17.–23. jaanuar 2022 esitatud kõrvaltoime teatised Järgnev on kokkuvõte eelmisel nädalal saadetud kõrvaltoimete teatiste kohta, …