Uudised

Kohus mõistis Assar Pauluse veel kümneks aastaks vangi

Harju maakohus mõistis teisipäeval praeguseks juba kaheksa aastat vangis olnud, Eesti kuritegelikus ilmas tuntud Assar Paulusele teisipäeval tema kinnistul asunud koerakuudist leitud relvade ja lõkeseadeldiste tõttu uue pika vanglakaristuse. 

Kohus karistas 59-aastast Assar Paulust relvade ja lõhkeainega seotud kuritegude eest 10-aastase vangistusega, mida arvestatakse alates tema eelmise karistusaja lõpust ehk mullu 14. aprillist. Nii peab Paulus vanglas veetma järgmised üheksa aaastat.

“Riigiprokuratuur on rahul, et kohus nõustus täies ulatuses prokuratuuri seisukohaga selles, et Assar Paulus on talle süüdistuses ette heidetud kuriteod toime pannud. Võtame aega, et tutvuda tänase pika ja põhjaliku kohtuotsusega, misjärel saame kujundada seisukoha, kas prokuratuur näeb alust Paulusele mõistetud 10-aastase vangistuse osas otsus vaidlustada,” ütles riigiprokurör Kati Reitsak BNS-ile.

Vandeadvokaat Küllike Namm kinnitas BNS-ile, et ta vaidlustab maakohtu otsuse kindlasti Tallinna ringkonnakohtus ja taotleb tema õigeks mõistmist.

Advokaadi hinnangul oleks pidanud kohus Paulust süüdi mõistes aga lugema uue karistuse vähemalt osaliseltki kaetuks tema eelmise karistusega.

Maakohtu otsus ei ole veel jõustunud ning selle saab vaidlustada 15 päeva jooksul Tallinna ringkonnakohtus.

Lõhkeseadeldised ja relvad olid peidetud koerakuuti

2020. aasta kevadel leiti Harjumaal Raasiku vallas Assar Pauluse kinnistul asuva koerakuudi katuse alt mitu ebaseaduslikku relva ja lõhkeseadeldist. Riigiprokurör Kati Reitsak märkis, et on suur õnn ja juhus, et ükski lõhkeseadeldis või selle osa ei plahvatanud.

Uurimise käigus tuvastati, et lõhkeseadeldiste näol oli tegemist sõjalise otstarbega lahingumoonaga, mida oli suures koguses ning lahingumoon oli tööstuslik ning toodetud selleks, et kahjustada ja hävitada vastase elavjõudu ning tehnikat, sealhulgas soomustehnikat lahingus.

“Lahingumoona hoiti eramajade piirkonnas tingimustes, kus temperatuuri kõikumine oli märkimisväärne. Arvestades, et osade granaatide spetsifikatsioonist nähtuvalt võivad neist plahvatusel tekkinud killud lennata kuni 200 meetri kaugusele, oleks võinud plahvatusel olla väga traagilised tagajärjed,” ütles Reitsak.

Paulus eitas kategooriliselt enda seotust leitud relvade ja lõhkeainega.

Algselt oleks pidanud Paulus praeguseks juba vabaduses olema
Paulus kandis kuritegeliku ühenduse juhtimise eest seitsmeaastast vangistust alates 2014. aasta 14. aprillist ning oleks pidanud mullu 14. aprillil vanglast vabanema. Mõned päevad enne tema vanglast vabanemist võeti ta kohtumääruse alusel aga tema koerakuudist leitud relvade ja lõhkeaine tõttu uuesti vahi alla.

Keskkriminaalpolitsei pidas Pauluse kahtlustatavana kinni 2014. aasta 14. aprillil ning järgmisel päeval riigiprokuröri taotlusel ja kohtu loal ta vahistati.

Harju maakohus kinnitas 2016. aasta 7. septembril Pauluse ning tema jõugu 10 liikme ja neile kuuluva kahe firma karistusleppe, mille nad sõlmisid riigiprokurör Andres Ülvistega ning Paulus sai seitsmeaastase vangistuse.

Sama aasta novembris mõistis Viru maakohus Pauluse süüdi Ida-Viru narkojõugu rahastamises ning mõistis talle kuueaastase vangistuse, kuid luges selle kaetuks talle Harju maakohtus mõistetud seitsmeaastase vangistusega.

2017. aasta oktoobris langetas Harju maakohus otsuse Pauluse jõugu liikmetele, kes prokuröriga karistuste osa kokkuleppele ei läinud.

Jaga
Back to top button