Sunday , 28 November 2021
kohus

Kohus andis kolmes koolis distantsõppe osas esialgse õiguskaitse, keelates edaspidi distantsõppe ilma terviseameti eelneva nõusolekut

Tallinna halduskohus kohaldas reedel kolmes kohtuasjas kaebajate suhtes esialgset õiguskaitset, keelates edaspidi distantsõppe ilma terviseameti eelneva nõusolekuta ning esialgne õiguskaitse on kohaldatud kuni 23. detsembrini.

Enamikes Tallinna üldhariduskoolides toimus 4.-8. klassi laste õpe 1.-5. novembrini ja 8.-12. novembrini distantsõppena ning põhjuseks oli koroonaviiruse COVID-19 leviku piiramine, vahendab BNS.
Halduskohus märkis, et kontaktõpe on põhihariduse regulatsiooni arvestades esmane ja põhiline õppeviis. Kontaktõppest erineva õppeviisi valik peab tagama samaväärse kvaliteedi. Distantsõpe võib tekitada õpilünkasid ning olla kahjulik vaimsele tervisele, kuivõrd õpilastel ei toimu sellist sotsialiseerumist nagu kontaktõppel. Distantsõppele üleminekul tuleb kaaluda kooli toimimist tervikuna, kuivõrd koolil on õpilase vaatest ka muid eesmärke ja ülesandeid lisaks kitsalt õppe saamisele.

Kohus leidis, et koolid ei otsustanud distantsõppe kasuks hariduslikel kaalutlustel, vaid selleks, et vältida ohtu õpilaste ja õpetajate tervisele ehk viirusega nakatumis- ja haigestumisoht. “Seega on tegemist erialateadmisi eeldava otsuse tegemisega. Nakkushaiguste epideemilisest levikust tuleneva ohu üle otsustab terviseamet, mitte haridusasutus,” märkis halduskohus.

Kohus tõi välja, et terviseamet ei ole osalenud otsustamisprotsessis, kas suunata koolid distantsõppele või mitte. Distantsõppe suunamise puhul ei ole kaalutud, kas tervise kaitse vajadust on võimalik tagada ka teiste meetmetega. Haridus- ja teadusministeerium on küll avaldanud oma kodulehel juhised, kuidas on võimalik nakatumisriski vähendada, kuid nende kasutamist ei ole analüüsitud.

Lisaks rõhutas kohus, et käskkirjades puudub analüüs või toimingud leevendusmeetmete kohta ehk kuidas tasandatakse distantsõppe erisusi kontaktõppest.
Kohtu poolt kohaldatud esialgse õiguskaitse meede aitab tagada, et hariduspõhiõiguse tagamisel tehakse kooli poolt kaalutletud otsus. Tervisemeti ülesandeks on selgitada koolile õpilastele ja õpetajatele tekkivaid terviseriske, mis kaasnevad näiteks otsusega jätkata teatud ajavahemikul kontaktõppel ning võimalikke alternatiivseid viirustõrje meetodeid.

Esialgne õiguskaitse puudutab vaid neid konkreetseid klasse ning koole.

Määrused ei ole jõustunud ja neid on võimalik vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.

Jaga

Vaata ka:

soome

Täna pühapäeval jõustuvad Soomes karmimad restoranipiirangud

Restoranides lõpeb alkoholi müük kell 17, välja arvatud juhul, kui nad nõuavad oma klientidelt koroonapassi.   Valitsus …

reis

Iisrael keelab enamikul välisturistidel riiki sisenemise

Iisrael keelab seoses koroonaviiruse uue tüve levikuga enamikul välisturistidel riiki sisenemise, vahendas laupäeval väljaanne Haaretz. …

lumi

OLULINE: Ilmateenistus andis kogu Eestile pühapäevaks tiheda lume-ja jäitevihma saju esimese taseme tormihoiatuse. Teed on väga libedad.

28.11 Lumesadu jätkub. Saartel ja rannikualadel tuiskab. Põhja-Eestis suureneb hommikul jäiteoht! Hommikul ja päeval sajab …

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o scaled

28.11 Ööüäeva liiklusinfo ja õnnetused.

Eelmise ööpäeva jooksul tabati 2 narko- ja 16 alkoholi tarvitamistunnustega mootorsõiduki juhti. Liiklusõnnetused 27.11.2021 kell …