Erakorralised uudised
Koerte katk
Pildil olev koer on täiesti süütu ega ole kirjeldatud juhtumiga mingil moel seotud

Koerad tunnevad inimese hingeõhu ja higi lõhna järgi inimese ärevuse ära ligi 94-protsendise täpsusega.

Koerad on koduloomaks olemise ajal saanud inimestega väga lähedasteks ja õppinud inimeste soove ja emotsioone välja lugema isegi meile endile hoomamatuks jäävatest tunnusmärkidest.

Briti teadlased väidavad nüüd oma uurimistöö põhjal, et koerad tunnevad inimese hingeõhu ja higi lõhna järgi inimese ärevuse ära ligi 94-protsendise täpsusega.

Nähtuse aluseks on asjaolu, et kõik imetajad, inimesed sealhulgas, emiteerivad lõhnasignaale, mis markeerivad nende mitmesuguseid seisundeid ja mis on mõeldud küll eelkõige liigisiseseks tarbimiseks.

Kuid arvestades koerte erakordselt head lõhnataju ja pikka lõimingut inimestega, mis hõlmab ka tugevat emotsionaalset sidustatust, tekkis teadlastel mõte järele kontrollida, kas koerad tunnevad inimese ärevusest teada andvad lõhnasignaalid ära ka üle liigipiiri.

Clara Wilson Belfastis asuvast Queen’si Ülikoolist ja ta kolleegid tekitasid katseisikutes stressi ja ärevust suhteliselt humaansel viisil: nad lasid neil lahendada aritmeetikaülesandeid, kuid kiirustasid neid seejuures pidevalt takka.

Enne ja pärast ülesannete sessiooni võeti katseisikutelt hingeõhu- ja higiproove, aga mõõdeti ka pulsisagedust ja vererõhku ning paluti määratleda oma subjektiivset ärevustaset.

Koerad, kes olid mitmest eri tõust, mõned ka segaverelised, olid varem välja õpetatud osutama neile eelnevalt tutvustatud lõhnatüübile nende ette asetatud lõhnanäidiste valikus.

Katses asetatigi koerte ette rida lõhnanäidiseid, nende seas ka inimeselt enne ja pärast pingutava ülesande täitmist võetud proovid. Nii selguski, nagu Wilson ja kaasautorid ajakirjas Plos One ka kirjutavad, et koerad tunnevad äreva inimese lõhna ära 93,75 protsendise täpsusega.

Wilsoni katsest ilmneb iseenesest küll vaid see tõik, et koerad oskavad ärevuse lõhna teiste lõhnade seast eristada, kuid selgitamaks välja, kas nad ärevuse lõhna tõepoolest ka inimese ärevusseisundiga seostada oskavad, tuleks korraldada veel mõni nutikas teaduskatse.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Err.ee

Vaata ka:

horoskoop numbrid

Tähemärgid, kes on sunnitud tõele vastu astuma (heas või halvas) teisipäev 18.06.24 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Jäärad võivad täna seista silmitsi oluliste tõdedega, mis puudutavad

horoskoop armastus

Armastuse Horoskoop – Teisipäev 18 juuni 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Täna oled täis kirge ja energiat. Kui oled suhtes,