arvuti

Kas vanemapuhkuse järel saan tagasi oma vana töökoha?

Lugeja küsib: enne lapse sündi töötasin ettevõttes sekretärina. Soovin nüüd tööle tagasi minna, aga mulle pakutakse tööd ettevõtte lattu, kus töötingimused teised ning palk ka väiksem. Kas nii on õige?

Vastab Jaana Vaus Madureira Silva, Tööinspektsiooni nõustamisjurist: Vanemapuhkuselt tööle naasvale töötajale peab tööandja tagama kokkulepitud tingimustel töö – endised tööülesanded, töö tegemise koha, töökoormuse ja töötasu. Kui vahepeal on töötingimused paranenud, on töötajal õigus ka nendele. Näiteks tõsteti ettevõttes kõigil palku ning järelikult peab kõrgemat töötasu saama ka tööle naasev töötaja.

Mõnikord võib tööle naasmisel kummalgi poolel olla soov töötingimusi muuta. Näiteks soovib töötaja töökoormust vähendada või tööandjal on kokkulepitud tingimustel töö küll olemas, kuid ta näeb, et naasev töötaja sobiks paremini ettevõttes äsja vabanenud ametikohale. Sellisel juhul asuvad pooled läbirääkimistesse ning nende õnnestumisel allkirjastavad töötingimuste muutmiseks töölepingu lisa. Oluline on märkida, et pooled on vabad töölepingu tingimustes kokku leppima – kui pakutavad töötingimused ühele pooltest ei sobi, ei saa töölepingut muuta.

Vanemapuhkusel oldud aja jooksul võis ka ettevõtte tegevuses mõndagi muutuda, mistõttu ei saa tööandja töötajale kokkulepitud tingimustel tööd pakkuda – näiteks on vähenenud töömaht või töö ümberkorralduse tõttu tekkis koondamissituatsioon. Koondamise puhul tuleb väikelapse vanema puhul arvestada järgmisega:

• Alla kolmeaastast last kasvataval töötajal on koondamise puhul eelisõigus tööle jäämisel

See eelisõigus kehtib võrreldavatel ametikohtadel. Näiteks on ettevõttes kaks sekretäri ja mõlema jaoks tööd enam ei jagu. Kui üks neist kasvatab alla kolmeaastast last ja teisel töötajal eelisõigus puudub, siis väikelapse vanemat koondada ei saa.  Kui aga näiteks on tööl ainult üks juhiabi ja talle enam tööd pakkuda pole, võib koondada ka alla kolmeaastast last kasvatava töötaja.

Vaata ka:

mallukas

Skandaalne paljastus: Mallukas süüdistab Lauri Pedajat alaealisega suhtes.

Eesti tuntud blogija Mariann Treimann, tuntud ka kui Mallukas, tegi hiljuti avalikuks skandaalse teabe, mis

jaasulataja

Hoiatus: Eestis reklaamitud imeline jääsulataja – tegelikkuses petuskeem.

Eestis levib sotsiaalmeedias reklaamikampaania, mis lubab “elektromagnetilise molekulaarse” tehnoloogiaga lume ja jää eemaldamist autodelt. Kampaania

error: Sisu on kaitstud!