Euroopa Liidu poliitikakujundajatele teadusuuringutega tuge pakkuva Teadusuuringute Ühiskeskuse värske uuring hoiatab, et temperatuuri tõus 3°C või 4°C võrra muudab oluliselt turismi dünaamikat Euroopas ja seda eriti lõunapoolsetes Vahemere-äärsetes piirkondades.
Arvestades, et Euroopa näol on tegemist maailma kõige külastatuma piirkonnaga, mille arvele langes 2019. aastal 51% kõikidest rahvusvaheliste reisijate saabumistest, avaldab see majandusele märkimisväärse mõjuga. Turismitulud moodustavad Euroopa SKT-st 5%, kui lisada siia juurde ka turismiga seotud majandusharud, on turismi osakaal SKT-st üle 10%. Kuna temperatuurid tõusevad ja kliimamustrid muutuvad aina ettearvamatumaks, siis tekib paratamatult küsimus, mis saab tulevikus ja missugused on võimalikud tulevikustsenaariumid.
Et prognoosida võimalikke arenguid tulevikus, võeti Euroopa 269 piirkonna viimase 20 aasta kliima ja turismi statistika ning püüti selle põhjal simuleerida võimalikke arenguid kuni aastani 2100, kasutades 10 erinevat kliimamudelit ja nelja erinevat soojenemise astet (1,5°C, 2°C, 3°C ja 4°C).
Millist ilma võime oodata septembrikuus?
Uuring toob välja kaks põhilist trendi:
- Lõunapoolsed rannaäärsed piirkonnad hakkavad suvel turiste kaotama, eriti stsenaariumite puhul, kui temperatuur tõuseb 3 või 4 kraadi. Seevastu nõudlus puhkuse järgi Põhja-Euroopa randades kasvab.
- Turisminõudlust ootab ees sesoonne muutus. Soov reisida juulis väheneb ning aprillis seevastu kasvab.
Turisminõudluse muutumine erinevate stsenaariumite puhul
Turismikäitumise muutused on kinni kliimasoojenemise ulatusest. Kui temperatuurid tõusevad 1,5-2°C, pole suuremas osas Euroopas (80%) mõju eriti suur. Kui temperatuurid tõusevad rohkem, siis on mõjud juba märkimisväärsed. Näiteks turisminõudlus Kreeka Joonia mere saartel väheneks 9,12%, kuid Lääne-Walesis tõuseks 15,93%.
Kõige suuremad kaotajad (üle 5%) oleks Kreeka, Küpros, Hispaania, Itaalia ja Portugal. Kõige rohkem (üle 5%) võidaks Saksamaa, Taani, Soome, Prantsusmaa, Holland, Rootsi ja Ühendkuningriigi erinevad piirkonnad. Balti riikidest prognoositakse suurimat võitu Leedule. Osaliselt kompenseerib Vahemere äärsete riikide kaotusi see, et varasemast rohkem turiste saabub juuli asemel kevadel aprillis.
allikas: trip.ee