Tervis

Kitsepiim tervendab organismi ja toidab nahka.

Inimesed hakkasid tarvitama piima toiduks juba rohkem kui 5000 aastat tagasi. Egiptuse, Kreeka ja Rooma arstid nimetasid seda koguni “elumahlaks”, “terviseallikaks” ja “valgeks vereks” ning soovitasid tarvitada ravi eesmärkidel justnimelt kitse- ja lambapiima. Juba 400 aastat enne meie ajaarvamist lisas kuulus Vana-Kreeka arst oma töödesse juhiseid, kuidas tarvitada piima mitmesuguste haiguste puhul, näiteks kitse- ja hobusepiima kopsutuberkuloosi korral. Ka kuulus idamaade teadlane Avicenna , kes elas rohkem kui 1000 aastat tagasi, pidas piima parimaks toiduks nii lastele kui eakatele.

Oma koostiselt ongi just kitsepiima peetud inimese rinnapiimale väga lähedaseks (Looduspereski on müügil kitsepiimast valmistatud rinnapiimaasendaja). Avicennagi nimetas kasulikeimaks kitse- ja eeslipiima ning soovitas neid juua koos mee ja soolaga. Eks olegi ju elu aluseks piim, esialgu ema rinnapiim, selle puudumisel aga lihtsalt värske, naturaalne toorpiim.

Kitsepiima omastab inimese organism lehmapiimast tunduvalt paremini. See tuleneb sellest, et kitsepiima rasvamolekulid on kaks korda väiksemad lehmapiima omadest, mistõttu ongi seda parem seedida ja omastada. Kitsepiim ületab ka peaaegu kaks korda lehmapiima selliste meie organismile väärtuslike valkude, nagu albumiin ja globuliin, sisalduselt. Samuti sisaldub temas mitu korda rohkem rauda ning A-, C-, D- ja PP-vitamiine kui lehmapiimas. Kõike neid aineid vajab aga kasvav organism.

Kui mõningatel inimestel võib lehmapiima tarbimine tekitada allergilisi reaktsioone, siis katsed on näidanud, et kitsepiima taluvad need inimesed suurepäraselt. Sama võib öelda nende kohta, kellel lehmapiim põhjustab seedeprobleeme. Kitsepiim mõjub soodsalt mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandite paranemisele, seda soovitatakse kopsutuberkuloosi korral ka siis, kui kaasneb vereköhimine ning samuti on seda hea tarvitada bronhiaalastmat põdevatel inimestel. Ka on ta hea külmetusest ja teistest haigustest põhjustatud köha korral, leevendades põletikuliste protsesside ägedust, takistades nende edasist arengut ning süvenemist. Kitsepiim leevendab haige seisundit angiini, neelu- ja mandlipõletiku ning teiste kurguhaiguste puhul.

Rahvatarkus ütleb sedagi, et kitsepiima tuleks tarvitada mõningate närvihäirete korral – seda antakse juua inimestele, keda vaevad pidev ärevustunne ja närvipinge, samuti neile, kel on kalduvus langeda depressiooni. Palaviku puhul on kitsepiim parem rasvavabal kujul. Kitsepiim läheb edukalt käiku ka kaunima välimuse nimel.

Juba ammustest aegadest on tuntud kitsepiima nahamähis ehk Kleopatra mähis. See parandab naha elastsust, soodustab pindmist vereringet ja rikastab nahka mikrotoitainetega (vitamiinid ja mikroelemendid). Täiskasvanud inimesele kulub mähise valmistamiseks ligi pool liitrit kitsepiima.

Kitsevõid kasutatakse samuti mitmete looduslähedaste kosmeetikatoodete koostises, näiteks minimaalse leelisesisaldusega seepides, mis ei muuda naha pH-väärtust.

Looduspere poodidesse on lisaks lambapiimaseepidele müügile jõudnud ka eestimaised kitsepiimaseebid. Käsitööna valminud Lootuse SPA looduspuhtad seebid on valmistatud värskest kitsepiimast ja looduslikest baasainetest ega sisalda sünteetilisi lõhna- ega värvaineid. Seebid on külmprotsess meetodil valminud SPA perenaise õnnistava käe all. Lisaks baaskoostisele on vaid vähesel määral lisatud mõningaid looduslikke lisandeid ja puhtaid eeterlikke õlisid. Baaskoostises on kasutatud kõrgkvaliteetseid rasvõlisid – kookosrasv, palmirasv, oliiviõli ja avokaadoõli.Looduslikeks lisanditeks on roosa saviastelpajuõli või Haapsalu meremuda. Kuna seepides on rõhku pandud just kitsepiimale, mida on neis ohtralt (25%), ei ole seepide koostist asjatult väga keeruliseks ega segaseks miksitud. Eesmärk pole olnud müüa lõhna ega värvi, vaid pakkuda toodet, mis on mahe nii nahale kui ninale. Ligi 70% seepide toorainest on pärit kontrollitud ökoloogilisest mahepõllundusest, sealhulgas ka Eesti mahe kitsepiim. Inimese nahale on kitsepiim kasulik just oma rikkaliku koostise poolest, sisaldades üle 50 organismile vajaliku toitaine ja mineraali, mis toidavad ja äratavad naha uuele elule. Kitsepiimaseep:

  • rahustab, toidab ja niisutab nahka
  • tasakaalustab naha loomulikku pH-taset
  • leevendab põletikulisi protsesse (akne, psoriaas, ekseem)
  • annab nahale uut elujõudu ja aeglustab selle vananemisprotsessi (tänu piimhapetele eemaldab surnud naharakke)
  • Allikas. https://www.looduspere.ee/

    Jaga
admin

Recent Posts

Horoskoop – Kolmapäev 1 detsember

https://minuaeg.com/horoskoop/ Jäär 21. märts - 20. aprill Olete täna tavalisest kohusetundlikum ning kipute liiga palju…

7 hours ago

Pühapäeval, 28. novembril lahkus laulja ja muusikapedagoog Kalju Terasmaa.

Üle poole sajandi, kuni aastani 2005 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri löökpillirühma kontsertmeistrina tegutsenud Kalju Terasmaa oli…

7 hours ago

48 nädal: Vanglate info – Tartu vanglas tegi üks vang enesetapu.

Möödunud nädalal laekus Tallinna vanglale kuus teadet kriminaalhooldusaluse kuriteokahtluse kohta: nelja hooldusalust kahtlustatakse isikuvastases, üht…

7 hours ago

OLULINE: Hoogustunud on petukõnede arv, selle aasta jooksul saanud Eesti inimestelt üle 7 miljoni euro.

Viimastel nädalatel on hoogustunud petukõnede arv, millega püütakse inimestelt raha välja meelitada. Petised on selle…

7 hours ago

ILM: Kolmapäev 1.12 – Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab, õhutemperatuur on -7..+1°C

Öösel: Pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab. Puhub loode- ja läänetuul 5-12,…

7 hours ago

OLULINE: Energiahinna hüvitise kalkulaator on toetuse arvutamisel peredele abiks

Rahandusministeerium on välja töötanud energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakenduse, kust pered saavad vaadata, kas kuulutakse…

7 hours ago