Kinnise lasteasutuse teenus (KLAT) pakub ajutist ööpäevaringset tuge ja turvalisust lapsele, kelle käitumine ohustab tõsiselt tema enda elu, tervist ja arengut või teiste isikute elu ja/ või tervist. Samuti lapsele, kelle puhul asendatakse vahistamine kinnise lasteasutuse teenusega.
Kinnise lasteasutuse teenuse eesmärk
Kinnise lasteasutuse teenuse eesmärk on toetada lapse psühholoogilist, emotsionaalset, sotsiaalset, hariduslikku ja kognitiivset arengut, et saavutada püsivad muutused, mis võimaldavad lapsel pärast vabaduse piiramise lõppu tulla edukalt toime tavakeskkonnas tema enda elu, tervist ja arengut ning teiste isikute elu ja tervist kahjustava käitumiseta.
Kinnise lasteasutuse teenus (KLAT) pakub ajutist ööpäevaringset tuge ja turvalisust lapsele, kelle käitumine ohustab tõsiselt tema enda elu, tervist ja arengut või teiste isikute elu ja/ või tervist. Samuti lapsele, kelle puhul asendatakse vahistamine kinnise lasteasutuse teenusega.
Teenuse käigus piiratakse lapse liikumisvabadust kui ühte kõige olulisematest põhiõigustest, seetõttu tuleb teenuse vajalikkust eelnevalt põhjalikult kaaluda. Last on võimalik kinnise lasteasutuse teenusele suunata ainult läbi kohtu.
Põhilised kinnisesse lasteasutusse suunamise põhjused
- laps on teiste inimeste või vara vastu vägivaldne ja agressiivne
- laps kuritarvitab sõltuvusaineid
- lapsel esineb seksuaalset riskikäitumist, nt üleseksualiseeritust
- laps jätab pikaajaliselt täitmata koolikohustuse
- laps ööbib kokkuleppeta järjepidevalt kodust eemal
- laps on enda vastu vägivaldne, nt lõigub end ja teeb suitsiidikatseid
On oluline, et erinevad käitumismustrid esinevad koos, need on süstemaatilised, pikaajalised ja jätkuvad.
Olukorrad, kus KLAT üldjuhul ei sobi
Kinnise lasteasutuse teenus ei sobi, kui laps vajab füüsilise või psüühilise tervisehäire tõttu pidevat meditsiinilist jälgimist ja sekkumist. Sellised seisundid võivad olla:
- vahetu suitsiidioht
- äge psühhoos
- söömishäirest tingitud füüsilise seisundi halvenemine
- äge stressreaktsioon ainsa psüühilise käitumist mõjutava häirena
Teenuse kestus
Kinnise lasteasutuse teenust saab taotleda korraga maksimaalselt üheks aastaks, teenusele suunamise üle otsustab kohus.
Teenuseosutajad
Praegu pakub Eestis kinnise lasteasutuse teenust neli asutust:
- Maarjamaa hariduskolleegium (Emajõe õppekeskus ja Valgejõe õppekeskus)
- Tallinna laste turvakeskus
- Hiiumaa sotsiaalkeskuse noortekodu
Kokku on Eestis ligikaudu 100 teenusekohta, kuid kohtade arv on pidevas muutumises, sest sõltub teenusel olevate laste profiilidest ning erilähenemiste ja kohanduste vajadusest.
2018. aastal loodi kinnise lasteasutuse teenus (KLAT), kus on peaaegu viie aasta jooksul vähemalt korra viibinud mitusada kõrge riskikäitumise ja suure abivajadusega last. Nende laste toetamine on vajanud intensiivset ja äärmuslikku sekkumist, mis tähendab nende laste vabaduse kui ühe põhiõiguse piiramist. Selleks et paremini mõista põhjusi, miks lapsed KLAT-i jõudsid, kuidas toimus nende (ja laste perede) toetamine ning millised on puudujäägid valdkondade koostöös, viidi läbi uuring nimega „Uuring riskilaste õigeaegse tuvastamise ja tulemusliku abistamise süsteemi täiustamiseks: kinnise lasteasutuse teenuse laste eluteede õppetunnid“.
Uuringu tulemused lähtuvad viiest seatud ülesandest, mis on jaotatud eraldiseisvateks raportiteks.
- Saada terviklik ülevaade riskiteguritest, mis viisid lapse riskikäitumiseni ja lõpuks KLAT-i (uurimisülesanne 1).
- saada ülevaade kas ja millist abi pakkus kohalik omavalitsus ja sealne võrgustik lapsele ja lapse perele enne KLAT teenust, selle jooksul kui ka peale seda (uurimisülesanne 2).
- teada saada kas ja kuidas toetas Sotsiaalkindlustusamet kohalikku omavalitsust lapse ja perega töötamise protsessis ning kuidas toimus võrgustikus KLAT meetme sobivuse hindamine (uurimisülesanne 3)
- saada hinnang (sh põhistatud kriitika) selle kohta, kuidas lastekaitse, hariduse, sotsiaal- ja õiguskaitsesüsteem teevad koostööd laste hüvanguks ning selle alusel anda analüüsist lähtudes lahendusi süsteemi kitsaskohtadele (uurimisülesanne 4).
- teiste riikide teadmiste ja praktika analüüs (sh ülevaade teoreetilistest lähenemistest riskis olevate laste varajase märkamise ja toetamise võimaluste kohta ja ülevaade vähemalt kolme välisriigi riskis olevate laste varajase märkamise ja toetamise süsteemidest) (uurimisülesanne 5).
Haap Consulting ja Tallinna ülikool viisid uuringu läbi intervjueerides lasteasutusse SHS’i § 130¹-⁵ alusel suunatud lapsi kui ka nende vanemaid või eestkostjaid. Lisaks intervjueeriti erinevate valdkondade spetsialiste, kes kõrge riskikäitumise ja suure abivajadusega lastega oma töös kokku puutuvad (nt lastekaitsetöötajad, kohtunikud, Sotsiaalkindlustusameti spetsialistid jne). Lisaks analüüsiti laste andmeid (nt toimingud, seatud eesmärgid jms) STAR-registri kaudu. Uuring sai läbiviimiseks loa andmekaitse inspektsioonilt ja tervise arengu instituudi eetikakomiteelt.
Lisainfo puhul palun võtke ühendust Madli Raudkiviga (madli.raudkivi@sotsiaalkindlustusamet.ee).
- Uurimisülesanne 1. Kinnise lasteasutuse teenusele suunatud laste riskitegurid avaneb uues vahekaardis(1.92 MB, PDF)
- Uurimisülesanne 2. Omavalitsuse ja tugivõrgustiku pakutav abi lapsele ja perele enne kinnise lasteasutuse teenuse osutamist, teenuse ajal ja pärast teenust avaneb uues vahekaardis(1.27 MB, PDF)
- Uurimisülesanne 3. Kinnise lasteasutuse meetme sobivuse hindamine võrgustikus avaneb uues vahekaardis(416.29 KB, PDF)
- Uurimisülesanne 4. Valdkondade koostöö kinnise lasteasutuse teenuse laste hüvanguks. Kitsaskohad ja lahendused avaneb uues vahekaardis(771.16 KB, PDF)
- Uurimisülesanne 5. Kirjandusanalüüs riskis laste varajase tuvastamise ja toetamise võimalustest ning parimatest praktikatest välisriikides avaneb uues vahekaardis(1.29 MB, PDF)
- Kinnise lasteasutuse teenuse uuringu kokkuvõte avaneb uues vahekaardis(2.79 MB, PDF)