Sunday , 19 September 2021
mask

Keskkonnauuringute Keskuse analüüs: tavalistest nn kaitsemaskidest on pigem kahju kui kasu

Keskkonnauuringute Keskuse analüüs: tavalistest nn kaitsemaskidest on pigem kahju kui kasu

Vahendame  https://objektiiv.ee/ artiklit.

Eesti Tsiviilallianss saatis Keskkonnauuringute Keskuse laborisse testimiseks Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt koolidele saadetud kaitsemaskid, et uurida nende ohutusega seonduvaid parameetreid. Analüüsi tulemused näitavad, et nn kaitsemaskid on pigem terviseriske ja -hädasid suurendavad vahendid ning kasutegurist pole üldse mitte midagi rääkida. Allpool on ETA esitatud ülevaade saadud tulemustest.

Eesti Tsiviilallianss saatis Keskkonnauuringute Keskuse laborisse testimiseks kaitsemaskid, et uurida nende ohutusega seonduvaid parameetreid. Testimiseks kasutati Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt koolidele saadetud kaitsemaske. Analüüsi teostas Eesti Keskkonnauuringute Keskus vastavalt ettenähtud standarditele. Testimisel mõõdeti nano- ja mikro-osakeste eraldumist maskidest, maskide hingatavust (õhuläbilaskvust) ning mikrobioloogilist saastumust.
Osakeste eraldumine

Et tekstiilid eraldavad tolmu, on lihtne veenduda näiteks pesukuivati filtrite puhastamisel. Sel puhul on loomulikult märgata makroosakestest moodustunud vilt, kuid sealsamas on ka võrreldavas koguses mikro- ja nanoosakesi. Viimased on enamasti elusrakkudele/organismidele toksilise toimega.

Osakeste eraldumise testi tulemuseks saadi kolme maski mõõtmisel keskmiselt 20.97 (ca 21) osakest kuupsentimeetris õhus, suurusvahemikus 10.9-429,4 nm. Arvestades seda, kui õhuke on mask, testimispiirkonna ulatust ning läbipuhutava õhu kiirust, on saadud tulemus väga kõrge. Standarditega pole osakeste emissioon tänaseni määratletud, kuna on puudunud vastav vajadus/surve ning vastavate nõudmiste väljatöötamine ning rakendamine on aeganõudev protsess. Kuid selge on see, et sundida inimesi tehnilist tolmu pidevalt sisse hingama, pole eriti mõistlik.

Aitaks ilmselt maskikangaste läbipesu/puhumine, kuid see teeb tooted tunduvalt kallimaks ning väheneb niigi pea olematu viirusbarjäär, sest pooride suurus kasvab.

Hingamistakistus

Jaga

Vaata ka:

13074736t1hd2da

19.09 Ööpäevaga tuvastati 462 uut covid-19 haiget, suri 1 koroonaviirusega nakatunud inimest.

19. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 139 inimest. Kokku on haiglas 161 …

13074736t1hd2da

18.09 Ööpäevaga tuvastati 391 uut covid-19 haiget, suri 3 koroonaviirusega nakatunud inimest.

18. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 134 inimest. Kokku on haiglas 154 …

laps 1 scaled

Laste puude raskusastme tuvastamise aluspõhimõtted.

Ikka tuleb ette olukordi, kus inimesed ei mõista, miks puude raskusastme tuvastamisel tehakse otsus ühte …

Pfizeri vaktsiin

Portugali arst võttis sõna laste vaktsineerimise vastu: oma lapsi ja lapselapsi ta vaktsineerida ei luba

Tunnustatud Portugali arst ja endine presidendikandidaat Fernando Nobre võttis sõna Portugali otsuse vastu lasta üle …