Thursday , 21 October 2021
euroopa liit

KAS TEADSID,ET PIKIMA NIMEGA KOHT EUROOPAS ASUB…

Pikima nimega koht Euroopas – Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – asub Ühendkuningriigis Walesis.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch nimes on 58 tähemärki, kuid kohalikus, st kõmri keeles on tähti 51, sest “ch”, “ng” ja “ll” loetakse kõmri keeles üheks täheks. Koha lühendatud nimi on samuti tavamõistes pikk – Llanfairpwllgwyngyll, mida vahel kirjutatakse ka Llanfair Pwllgwyngyll. Vahel kasutatakse ka veel lühemat varianti nimest – Llanfairpwll või lausa Llanfair.

Koha nimi tähendab tõlkes (Püha) Maria kirik (Llanfair) valge sarapuu (gwyngyll) nõos (pwll) kiire veekeerise (y chwyrndrobwll) ja punase koopa juures asuva (g ogo goch) (Püha) Tysilio kiriku (llantysilio) lähedal (goger). Algselt oli küla nimi Llanfair Pwllgwyngyll. Uus nimi pandi asulale 1860-ndatel aastatel eesmärgiga saada Ühendkuningriigi pikima nimega raudteejaama tiitel, elavdada seeläbi piirkonna äritegevust ja muutuda populaarseks turistide seas.

Arvatakse, et nime pakkus välja üks kohalik rätsep, kelle isik on täpsemalt teadmata. Hiljem on üritanud mitmed asulad võtta omale veel pikemat nime, kuid neid nimesid ei ole ametlikult tunnustatud. Näiteks püüdis Walesis Carmarthenshire tervikomavalitsuses asuv Llanfynydd küla endale 2004.a. saada nimeks 66-st tähemärgist koosnevat Llanhyfryddawelllehynafolybarcudprindanfygythiadtrienusyrhafnauole. Seda tehti protestiks naabrusesse rajatava tuulegeneraatorite pargi vastu. Küla uus nimi oleks tähendanud “vaikne ilus küla; ajalooline paik, koos harvaesineva haugasega; sattunud ohtu haletsusväärsete labade tõttu”. Samuti Walesis asuvat Golf Halt raudteepeatust nimetati vahepeal Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, mis tähendas “Mawddach jaam ja tema draakoni hammastus põhjapoolse neeme teel Cardigani lahe kuldse ranna lähedal”.

Ametlikult Euroopa pikima kohanimega Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch on suur, ca 3050 elanikuga küla, mis asub Wales loodeosas Anglesey (kõmri keeles Ynys Môn) saarel Menai väina ääres. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch naabruses maanteel A55 asub 461 m pikkune ja 40 m kõrgune Britannia sild, mis ületab Menai väina ja on Anglesey saare tähtsaim ühendus Suurbritannia saarega. Anglesey saar on valdavalt kõmrikeelne – enam kui 70% elanikest oskab kõmri keelt. Pikima nimega asula elanikest oskab kõmri keelt enam kui ¾ elanikest. Küla jaguneb tegelikult kaheks väiksemaks külaks, milledeks on Llanfairpwllgwyngyll-uchaf (Ülem Llanfairpwllgwyngyll), kus asub küla ajalooline süda ja Llanfairpwllgwyngyll-isaf (Alam- Llanfairpwllgwyngyll), mis on raudteejaama läheduses asuv küla uuem osa.

Euroopa pikima nimega asula on turistide seas väga populaarne. Enamasti tehakse asulas paikneva raudteejaama nimesildi juures või mujal, kus asula nimi on pikalt välja kirjutatud, fotosid ja ostetakse kohalikust turismikeskusest „dokumente“, mis tõendavad paigas viibimist ja kus on sees kohanimega pitsati jäljend.

Jaga

Vaata ka:

Screenshot 2021 10 21 at 11.49.29

Soomes töötasin kuus aastat ja saan 400 eurot pensioni, Eestis makstakse mulle 41 aasta eest 550

Äsja 68. sünnipäeva tähistanud multitalent, algul tõstmise ja siis kulturismiga tegelenud Ain Paavo ütles, et …

Screenshot 2021 10 21 at 09.44.38

Rahvusraamatukogu hoone sulgub seitsmetunnise peoga

“See on sisuliselt viimane võimalus enne remonti minekut näha rahvusraamatukogu maja oma praeguses olemises ja tegemises ning kasutada meie …

helme

Martin Helme hinnangul on uute piirangute eesmärk suunata inimesi sundvaktsineerima.

Valitsus tegi teisipäeval teatavaks piirangud asutuste ja ürituste mittevaktsineeritud külastajatele. EKRE esimehe Martin Helme hinnangul …

elektritoukerattad

Aas: elektritõukerattaga tuleb sõita üksi, kaine peaga ning mööduda jalakäijatest ohutul kiirusel

Eile tutvustas Transpordiamet valitsuse liikluskomisjonis selle aasta jooksul elektritõukeratastega juhtunud liiklusõnnetuste statistikat, kokku on üheksa …