0.3 C
Tallinn
Esmaspäev 6. veebruar 2023
TervisKas sina jood vett söögi kõrvale? Kas tohib juua?

Kas sina jood vett söögi kõrvale? Kas tohib juua?

Sattusin ühes naistefoorumis huvitava diskussiooni peale. Arutati tuliselt, et kas toidu kõrvale tohib juua?

Enamus olid arvamusel, et kui söömise ajal juua, vähendab see maomahlade kontsentratsiooni ja aeglustab seedeprotsesse. Teisisõnu, vedelik lahjendab maomahlu ning seedeprotsessid pole enam nii efektiivsed.
 
Ühele kommenteeriale oli arst soovitanud juua 30 minutit enne sööki, süüa toitu kuivalt ja alles 1.5 tunni möödudes juua uuesti. Teisel jälle oli teooria, kuidas vee joomine toidu kõrvale tekitab gaase ja isegi rasvade lihtsamat ladestumist! Ühelt toitumisega tegeleva firma Facebooki lehelt leidsin lausa väite, et külma ja jaheda vedeliku tarbimine söömise ajal võib viia vähi tekkimiseni. Kui külm vedelik puutub maos kokku toidus olevate rasvade ja õlidega, siis seedimine aeglustub.

Peakski ütlema, et enamus sõnavõtjatest pooldasid vee mittejoomise teooriat.

Kuid oli ka teisitimõtlejaid…
 
Vastuargumendina tõi üks skeptik välja supi söömise, on ju ka tegemist enamjaolt veega… Kas siis supi söömine on kahjulik? MayoClinic.com kodulehel avaldab ekspert arvamust, et vedeliku tarbimine söögi kõrvale pigem parandab seedimist. Samal arvamusel on ühe Eesti juhtiva fitnessiportaali ekspert, kes kirjutas järgmist:


Seedimiseks on just vedelat keskkonda vaja – seedeensüümid ei saa seedida “tahket” toitu, kuna ei pääse tahketele toiduosakestele lihtsalt igalt poolt „ligi“. Ning maos toimub niikuinii vaid süsivesikute ja valkude esmane seedimine, mao põhifunktsioon on olla pigem toidumahuti, mis vedelat (just vedelat) toidukörti jaopärast sooltesse edasi pumpab.
 
Seedemahlu eritatakse just täpselt niipalju kui vaja. Ensüüme hakatakse eritama niikuinii alles toidu makku saabumist ning kui seda on liiga vähe (suur kogus toitu või tõepoolest palju vedelikku maos koos toiduga), siis eritatakse seda lihtsalt juurde. Mingist lahjendamisest pole juttugi. Tegelikult väikese koguse vee tarbimine toiduga hoopis kiirendab seedimist.
Nagu näed, erinevaid arvamusi on meeletult ja seinast seina…
Anna teada, millist teooriat pooldad sina ja miks?

Veel artikleid