Kas päike põletab? 5 vahendit, mis parandavad kiiresti enesetunnet.
Kas veetsid just selle aasta esimesed rannapäevad? Kui jah, siis võib olla üsna tõenäoline, et said juba ka päikesepõletuse, hoolimata sellest, kui ettevaatlik ja hoolas sa olid. Probleem on aga selles, et lisaks asjaolule, et päikesepõletus on nahale ohtlik ja kahjulik, on see ka valus, ebameeldiv ja näeb kole välja.
Kas veetsid just selle aasta esimesed rannapäevad? Kui jah, siis võib olla üsna tõenäoline, et said juba ka päikesepõletuse, hoolimata sellest, kui ettevaatlik ja hoolas sa olid. Probleem on aga selles, et lisaks asjaolule, et päikesepõletus on nahale ohtlik ja kahjulik, on see ka valus, ebameeldiv ja näeb kole välja. Kui märkad, et su nahk on punane ja tulitav, kasuta alljärgnevat viit nippi, mis aitavad enesetunnet kiiresti parandada.
Nr 1: aeg on tähtis: tegutse kiiresti
Kohe kui märkad, et päike on su nahka põletanud, tee kõik, mis võimalik, et põletus ei süveneks. Kuigi aega ei saa tagasi keerata, et siis enne randa minekut rohkem kaitsekreemi peale määrida, võid päikesepõletuse sümptomeid siiski leevendada, kui tegutsed kiiresti.
Kui nahk on roosakas, soojem kui tavaliselt ja tunned iseloomulikku surinat, ära jää ootama, kuni asi hullemaks läheb. Vastasel juhul näed järgmisel hommikul või isegi juba samal õhtul täispunetust ja tunned põletustunnet, nii et hakka tegutsema niipea kui kahtlustad, et oled päikesega pisut liiga palju sõbrustanud.
Nr 2: jahuta maha: pikk jahe dušš või vann on just see, mida vajad
Kuna päikesepõletus on paaritunnise kuuma päikese käes viibimise tagajärg, on jahutamine täitsa loogiline järgmine samm. Võta pikalt jahedat dušši või mine jahedasse vanni, et nahk maha jahutada ja kehatemperatuuri vähemalt natukenegi alandada.
Külma vee valamine särtsuvalt kuumale nahale ei pruugi olla väga meeldiv, kuid see aitab naha olukorda parandada ja parandab ka enesetunnet, nii et see tasub kindlasti ära. Kui see tundub sulle siiski liiga suure šokina, võta mõned jääkuubikud, mähi need rätikusse ja aseta jahutav rätik kõige rohkem põletada saanud kohtadele.
Nr 3: nahal on janu: niisuta seda
Kui oled end maha jahutanud, tuleb järgmiseks anda nahale seda, mille see on kaotanud – niiskust. Määri päikesepõletusest punetavale nahale niisutavat kreemi või ihupiima ja ära kreemiga koonerda, sest nahk vajab seda rohkem kui kunagi varem. Kasuta kindlasti looduslike koostisosadega ja lõhnastamata, alkoholivaba ihupiima või kreemi, mis ei sisalda ka muid juba niigi kahjustatud nahka ärritavaid aineid.
Nahk ei ole aga ainus vedelikupuuduses vaevleja – ilmselt vajab normaalse talitluse juurde naasmiseks vett kogu organism. Kui olid päikese käes kaua aega, on väga tõenäoline, et oled samavõrra dehüdreeritud kui päikesest põletatud, nii et joo kindlasti kohe paar klaasi vett, et keha veesisaldus normaliseerida ja aidata nahal kiiremini taastuda.
Nr 4: ära kannata valu: sümptomeid aitab leevendada tablett ibuprofeeni
Päikesepõletus tekitab sõltuvalt selle raskusastmest kas kergelt ebameeldiva tunde või on väga valus (kõik vaheastmed sealhulgas), nii et kui tunned valu, võta enesetunde parandamiseks ibuprofeeni. Valuvaigisti leevendab valu ja see peaks aitama ka öösel paremini magada, sest su keha vajab paranemise ajal kindlasti korralikku und ja puhkust.
Ibuprofeen peaks aitama ka põletatud naha paistetuse, punetuse ja põletiku vastu. Kuigi see ei kaota punetust jm sümptomeid täielikult, võib see neid ebameeldivaid nähte vähendada ja ennetada isegi pikaajaliste nahakahjustuste teket, mis võivad päikesepõletusele järgneda.
Nr 5: hinda olukorda: kas peaksid arsti juurde minema?
Kuigi päikesepõletus on tavaliselt väike probleem, mis paraneb paari päevaga iseenesest, võib mõnikord ette tulla raskeid juhtumeid, mille korral on vaja arstiabi. Tähtis on olukorda hinnata ja otsustada, kas põletus on nii tõsine, et tuleb võtta ette käik arsti juurde.
Villid ei pruugi olla veel põhjus häirekella löömiseks, kui ville on aga rohkem kui 20%-l kehapinnast, peaksid kindlasti arsti juurde minema. Samuti on hea mõte minna arsti juurde siis, kui sul on palavik ja külmavärinad. Kui sa pole päris kindel, siis helista, sest parem on küsida ja kontrollida, kui riskida sellega, et olukord kujuneb päris ohtlikuks.