Tervis

Kas mõtled sel kevadel kohvist loobuda?

Kui pead tõsist plaani sel kevadel kohvijoomine maha jätta, on meil sulle suurepärane lahendus välja pakkuda – hakka hoopis rohelist teed jooma! Rohelisel teel on kõik kohvi head omadused, kuid üldiselt on see palju tervislikum. Kas tahad teada, milliseid positiivseid muutusi oodata?

Eelis nr 1: energialaeng
Kohvis sisalduv kofeiin võib anda sulle suurepärase energialaengu, kuid sama teeb ka rohelises tees leiduv kofeiin. Ainus erinevus on see, et roheline tee sisaldab umbes neli korda vähem kofeiini. Enne aga, kui hakkad mõtlema, et järelikult on kohv tõhusam energiajook, ütleme kohe ära, et see pole tegelikult nii. Rohelises tees sisalduva kofeiini kogus on täiesti piisav organismile tõhusa energialaengu andmiseks, kuid sellega ei kaasne lisaohud, näiteks peavalu või iiveldus, mis mõnikord kohvi joomisega kaasas käivad.

Eelis nr 2: terve süda
Jaapanis hiljuti läbi viidud uuringu kohaselt aitab rohelise tee joomine ka südant heas vormis hoida. Need, kes joovad korrapäraselt rohelist teed, on vähem aldis infarktile ja teistele südamehaigustele. Asja juures on aga väike konks: selleks et kvalifitseeruda regulaarseks rohelise tee joojaks, pead jooma päevas vähemalt viis tassi. Põhjani! Ära aga liiale mine, sest mõnikord võib suures koguses rohelise tee joomine põhjustada ka maoprobleeme.

Eelis nr 3: väiksem oht vähki haigestuda
Südamehaigused ja vähk on nüüdisaegse maailma kõige surmatoovamad haigused, sest need nõuavad igal aastal miljoneid ja miljoneid elusid. Sa juba tead, et roheline tee võib vähendada südamehaiguste riski, kuid lisaks sellele võib roheline tee kaitsta ka vähi eest! Rohelises tees leiduvad antioksüdandid on vähiennetuses suureks abiks: see on toime, mis on selgelt nähtav mõne riigi, näiteks Jaapani madalates vähki haigestumise määrades, sest seal on rohelise tee joomine traditsiooniline osa enamiku inimeste igapäevastest toimingutest.

Eelis nr 4: kolesterooli madal tase
Regulaarne rohelise tee joomine võib vähendada ka vere kolesteroolisisaldust. Muidugi ei räägi me nn heast kolesteroolist, vaid ikka sellest halvast – LDList. LDL-kolesterool põhjustab veresoonte ummistumist, suurendades vereklompide ehk trombide tekke ja seega ka südameinfarkti riski. Uuringud on näidanud, et regulaarselt rohelist teed joovatel inimestel on keskmiselt madalam LDL-kolesterooli tase, nii et joo kindlasti iga päev rohelist teed, kui tahad halva kolesterooli kontrolli all hoida.

Eelis nr 5: tugevamad igemed
Kas su igemed veritsevad, kui hambaid pesed? Selle probleemi saad lihtsasti lahendada, juues regulaarselt rohelist teed. Uuringud on näidanud, et inimesed, kes joovad regulaarselt rohelist teed, kannatavad vähem suuhaiguste all kui need, kes rohelist teed ei joo. Hea suutervis on üldise heaolu üks tähtsamaid komponente, sest suuõõne ja hammastega seotud probleemid võivad põhjustada mitmeid ebameeldivaid tervisehädasid: probleeme toitumisega, halba hingeõhku, veritsust, infektsioone jne, nii et tass rohelist teed hommikuti aitab kindlasti parandada sinu suu üldist tervist.
Eelis nr 6: tugevamad luud
Hea luutervise säilitamine on mõnikord väga keeruline, eriti siis, kui saame vanemaks. Osteoporoos on tänapäeval tõsine terviseprobleem, sest enam kui 20 miljonit üle 50-aastast naist ja 5 miljonit üle 50-aastast meest kannatavad ELis selle halastamatu haiguse all. Roheline tee võib vähendada osteoporoosi haigestumise ohtu, aeglustades luude hõrenemise protsessi, ennetades nii ka vastikuid luumurde, mis vanemas eas kukkudes tihti tekivad. Ja kui lisad rohelisele teele natuke piima, võib tulemus olla veelgi parem, sest piimas sisalduv kaltsium tugevdab omakorda luid.

Eelis nr 7: aitab kaalus alla võtta
Viimase kümne-kahekümne aasta jooksul on palju räägitud rohelisest teest kui kaalulangetamise edendajast. See on kindlasti tõsi: kui sul on probleeme tervisliku kehamassi hoidmisega, võid proovida aidata ennast, juues regulaarselt rohelist teed. Nagu enamik teesid, sisaldab ka roheline tee väga vähe kaloreid, nii et selle mõistlikult suurtes kogustes joomine täidab magu, suurendamata oluliselt kaloritarbimist. Roheline tee kiirendab ka ainevahetust, muutes mõne kilo mahavõtmise palju lihtsamaks ülesandeks. Enam ei peaks olema mingit kahtlust – roheline tee on tõepoolest väga tervislik ja väga tõhus asendus kohvile!

Jaga
Back to top button