Reede , 9 juuni 2023
Erakorralised uudised

Kantsler Vseviov Iisraelis: demokraatlikud riigid peavad selles keerulises maailmas kokku hoidma

Välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov viibis 21.–23. maini visiidil Iisraelis, kus toimusid kohtumised Iisraeli välisministeeriumi kantsleri Ronen Levy, kaitseministeeriumi asekantsleri Dror Shalomi, riikliku julgeolekunõuniku Tzachi Hanegbi ja Knesseti välis- ja kaitsekomisjoni esimehe Yuli Edelsteiniga. Kantsler osales ka Herzliya rahvusvahelisel julgeolekukonverentsil. Arutati Venemaa agressiooni Ukrainas, selle mõju Lähis-Ida regioonis ja võimalusi kahepoolse koostöö süvendamiseks.

Vesteldes Venemaa sõjast Ukrainas, tunnustas kantsler Vseviov Iisraeli kolleege Vene agressiooni hukkamõistmise eest, kuid rõhutas, et oluline on jätkata Ukraina toetamist Ukraina võiduni. „Ukraina seisab demokraatlike riikide põhiväärtuste eest. Meie moraalne kohustus on neid igakülgselt aidata, kuni sõda on võidetud,“ märkis kantsler. „Ukraina ei väsi ja meie ei väsi samuti.“

Arutati ka Venemaa vastutusele võtmist Ukrainas toime pandud agressioonikuriteo eest. „Putin ja ülejäänud Venemaa juhtkond peab vastutama sõjaõuduste eest Ukrainas ja seda rahvusvahelise tribunali ees,“ rõhutas Vseviov ja lisas, et Venemaa liidritel ei tohi lasta peituda immuniteedi taha.

Rääkides olukorrast piirkonnas, ütles Vseviov, et meie ühine oht julgeolekule on Iraan, mis toetab Venemaa agressiooni Ukrainas. „Saame ühiselt aidata tõsta agressiooni hinda Iraanile, sealhulgas sanktsioonidega,“ sõnas Vseviov.

Kohtumistel puudutati ka Iisraeli ja Eesti vahelise poliitilise ja majanduskoostöö suurendamist, eriti kaitsekoostöö valdkonnas. „Kuna nii Iisrael kui Eesti paiknevad keerulises julgeolekukeskkonnas, oleme huvitatud kogemuste  jagamisest, et olla valmis kriisiolukordadeks. Hea on näha, et olulised sammud digi- ja küberkoostöö valdkondades on juba astutud,“ sõnas kantsler Vseviov. Samuti märkis ta, et Eesti ja Iisraeli kaitsekoostöö on siiani olnud edukas ning avaldas lootust heale partnerlusele ka tulevikus.

Vaata ka:

Kärdlasse startinud lennuk tegi hädamaandumise.

Täna õhtul Tallinnast Kärdlasse lendama pidanud lennuki piloot avastas õhureisi hakul, et mootoril on midagi …