Erakorralised uudised
53743353485 4d427246a5 c

Kaja Kallas: kaitsetehnoloogiasse investeerimine tugevdab meie julgeolekut ja elavdab majandust

Peame haarama võimalusest kinni ja investeerima kaitsetehnoloogiasse, sest nii tugevdame enda julgeolekut ning elavdame majandust, rääkis peaminister Kaja Kallas täna tehnoloogia- ja ettevõtluskonverentsil Latitude59.

„Muutunud julgeolekuolukord Euroopas on selgelt näidanud vajadust suuremate kaitseinvesteeringute järele ning toonud ka esile kaitsesektori praegused kitsaskohad,“ rõhutas peaminister kõnes, mis juhatas sisse arutelu julgeoleku ja eduka äritegevuse seotusest.

Kallase sõnul on hanked ja tootmisprotsessid kaitsetööstuses senisel kujul iganenud, sest need ei suuda piisavalt kiiresti kohaneda muutuste ja tegelike vajadustega Ukraina lahinguväljadel. „Näeme, kuidas kaubanduses kergesti kättesaadavad tehnoloogiad võivad saada mitmeid miljoneid maksnud sõjatehnikale saatuslikuks. Lõhkepäid kandvad odavad droonid võivad ammendada keerukate kaitsesüsteemide varud,“ tõi peaminister näiteks.

„Selleks, et kaitsetööstuse ettevõtted saaksid uusi lahendusi luua, vajavad nad aga raha ja vastavat taristut“, tõdes Kallas. Positiivse eeskujuna tõstis peaminister siinkohal esile Eesti valitsuse hiljutise otsuse luua kaitsetööstuse fond esialgse mahuga 50 miljonit eurot. Kallase sõnul on oluline, et loodav fond võimaldab investeerida kahese kasutusega tehnoloogiate kõrval ka pelgalt kaitsevaldkonna tehnoloogiatesse. Samuti arendab valitsus peaministri kinnitusel riiklikku kaitsetööstusparki ning vaatab üle seadusandlust, et toetada relvade ja laskemoona tootmist ning vähendada sinna juurde kuuluvat bürokraatiat.

Kallase hinnangul ei ole Euroopa julgeoleku keskkond lähiajal muutumas, mistõttu tuleb riikidel teha kaitsesse pikaajalisi investeeringuid. „Euroopa peab eraldama miljardeid eurosid oma kaitse tugevdamiseks,“ rõhutas ta. „Kutsume jätkuvalt kõiki Euroopa partnereid ja Euroopa Komisjoni üles leidma kaitseinvesteeringute rahastamiseks jõulisemaid ja otsesemaid viise.“

Peaministri sõnavõtule järgnenud paneelis osalesid lisaks temale veel Bolti asutaja ja tegevjuht Markus Villig ja kaitsesektoris tegutseva tehnoloogiaettevõtte kaasasutaja ja -juht Gundbert Scherf. Arutelu modereeris Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai. 

Latitude59 on Eesti suurim tehnoloogia-, ettevõtlus- ja innovatsiooniteemadele pühendatud konverents, kuhu tulevad kokku erinevad ettevõtjad, tippspetsialistid, iduettevõtjad ja investorid kodumaalt, lähiriikidest ja kaugemaltki.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Sel suvel kandideeris SEB praktikaprogrammi Youth LAB 2374 noort

Sel suvel tähistas SEB juba seitsmendat aastat, mil alustas noorte praktikaprogramm Youth LAB, mis  pakub

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Maksekeskus AS sai krediidivahendaja tegevusloa

Finantsinspektsioon andis esmaspäeval, 22. juulil Maksekeskus AS-le krediidivahendaja tegevusloa, mis annab ettevõttele õiguse vahendada tarbijale