Erakorralised uudised
53157070650 8b63eec3bb c

Kaja Kallas ja Ukraina peaminister Šmõhal pidasid videokohtumise

Peaminister Kaja Kallas pidas täna videokohtumise Ukraina peaministri Denõss Šmõhaliga. Peaministrid arutasid Ukraina toetamist sõjalise ja muu abiga, teel NATOsse ja Euroopa Liitu ning Venemaa vastutusele võtmisel.

Peaminister Kallas kinnitas Ukraina kolleegile Eesti jätkuvat ja vankumatut toetust kuni võiduni. Ukraina peaminister tänas Eestit ja ka peaminister Kallast isiklikult, et oleme püsivalt Ukraina üks suurimaid toetajaid. „Peaminister Šmõhal ütles mulle, et iga ukrainlane teab, et Eesti on nende suurim sõber,“ sõnas Kallas.

Peaministri sõnul näitavad ukrainlased lahingutes iga päev, kui hästi nad suudavad antud relvaabi endi kasuks tööle panna. „Samas on oluline, et vaba maailm jätkaks relvaabi andmisega Ukrainale ja et lubatud relvad kiiresti lahinguväljale kohale jõuaksid. Eriti tähtis on õhutõrje ja laskemoon,“ ütles ta.

Samuti märkis Kallas, et rahuks on vaja Ukraina võitu. „Rahu peab olema õiglane ja püsiv. Selle keskmes peab olema territoriaalne terviklikkus ja agressori vastutusele võtmine,“ rõhutas Kallas. 

Peaministrid kõnelesid ka Ukraina teest NATOsse ja Euroopa Liitu. „Suvisel NATO Vilniuse tippkohtumisel olid kõik liitlased samal meelel, et Ukraina koht on NATOs. Ainult NATO liikmelisus annab Ukrainale julgeolekugarantiid, tagab piisava heidutuse Venemaa tulevase agressiooni ära hoidmiseks ja tugevdab kogu euroatlandi piirkonna julgeolekut ja stabiilsust. Eesti jätkab Ukraina NATO liikmesuse aktiivset toetamist,“ sõnas Kallas. Eesti liitus hiljuti ka G7 Ukraina pikaajalise toetamise ühisdeklaratsiooniga. Samuti märkis peaminister Kallas, et loodetavasti saavad Ukraina ELi liitumisläbirääkimised alata juba sel aastal.

Kallas rõhutas ka seda, et Eesti jätkab jõupingutusi kõigi agressioonikuritegusid ja muid rahvusvahelisi kuritegusid sooritanud isikute vastutusele võtmiseks ning selleks vajaliku rahvusvahelise erikohtu loomiseks.

Peaministrid rääkisid veel ka Ukraina viljaveoga seotud küsimustest ning ettevalmistuste tegemisest saabuvaks talveks. „Otsime ka Eestis võimalusi, kuidas saaksime aidata Ukrainal viia oma vilja maailmaturule ja toetada riigi majandust,“ ütles Kallas.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Astri Grupp investeerib SEB Rohelaenu abil päikeseparkidesse

Astri Grupp teeb investeeringuid päikeseparkidesse, paigaldades uued paneelid Narva ja Pärnusse ning täiendab ka olemasolevat

Kivioli uus uhishoone 2023726

Ida päästekeskuse operatiivsündmused 20. – 21. mai 2024

Looduses valitseb üle Eesti suur tuleoht. Ilmaprognoos lubab kuiva ja päikesepaistelist ilma ning looduse tuleohtlikkus