Tuesday , 18 January 2022
Screenshot 2021 10 24 at 13.38.01

Kaamos: energiasäästlikkust peaks nägema keskkonnahoiuna

Kaamos Energy tegevjuhi Mihkel Looritsa sõnul ei peaks energiasäästlikkust nägema vaid kulude minimaliseerimisena, aga ka keskkonnahoiuna, kuna kaks kolmandikku inimeste energiatarbest tuleb fossiilkütuste põletamisest, mis põhjustab kasvuhoonegaase.

“Taastuvate energiaallikate suurema kasutuselevõtuga on tulevik jätkusuutlikum ja elektrihinnad madalamad,” märkis Loorits pressiteates.

Elekter on tavaliselt kallim siis, kui on elektritarbimise tippaeg. “Mida kallim on elekter, seda suurem on fossiilsetest allikatest toodetud elektri osakaal. Kui nõudlus on väiksem ja elektrihind madalam, siis on hetkel võrgus müüdav elekter toodetud põhiliselt taastuvatest allikatest, sest taastuvenergia tootmised pääsevad esimesena turule, katmaks tarbimisvajadusi näiteks tuulest ja päiksest,” selgitas Loorits, miks odavam elekter on üldjuhul rohelisem.

Ta lisas, et äkiline elektrihinna kallinemine on pannud uue korteri otsijaid koduga kaasnevaid kulutusi rohkem läbi mõtlema. Vanemate hoonete renoveerimisel on A- või B-energiamärgistuse saavutamine keeruline ja kallis. Energiatõhusama kodu leidmiseks soovitab ta korterit otsida uusarenduste seast, kus on energiatõhususega arvestatud juba hoone ehituse planeerimisel.

Energia kokkuhoiuks ei pea ilmtingimata kodu uue vastu välja vahetama, vaid kokku saab hoida ka oluliste muudatustega igapäevaelus. Enne tarbimisharjumuste muutmist on Looritsa sõnul oluline ülevaade, milline on tegelik energiakulu. Nii saab teada, mis vajab kodus väljavahetamist ning millised renoveerimistööd parandavad ruumide soojapidavust ja aitavad vähendada küttekulusid.

“Küttekulusid saab alandada ökonoomsema küttesüsteemi kasutusele võtmisega: elektrikütte saab asendada maakütte või õhksoojuspumbaga, energiat saab ise juurde toota investeerides päikesepaneelidesse. Eramajas on see kergem, kortermajas keerulisem,” nentis ta.

Loorits tõi välja, et seadmete elektrikulu välja selgitamiseks tuleks pistikupesadele lisada arvestid. Samuti tasub tema sõnul energiasäästlikkuseks välja vahetada vanad koduseadmed, mis sageli neelavad uuemate mudelitega võrreldes rohkem energiat ning energiatõhusamasse masinasse investeeringu katab ära kokkuhoid elektrilt või soojakuludelt selle tehnilise eluea jooksul.

Samuti tuleks Looritsa sõnul üle vaadata oma harjumused ning kokkuhoiu suurendamiseks planeerida suuremad kodutööd tipptunnivälisele ajale.

Jaga

Vaata ka:

wise

OLULINE: Eestlaste Wise pakub oma töötajatele 126-päevast täispalgaga isapuhkust

Eestlaste asutatud Briti finantstehnoloogiaettevõte Wise alustab uue puhkusepoliitikaga, mis võetakse kasutusele ettevõtte kontorites kogu maailmas …

indoneesia

Indoneesia parlament kiitis heaks seaduse rajada UUS riigi pealinn Kalimantanisse.

Indoneesia uue pealinna rajamiseks kulub 35 miljardit dollarit ning selle nimeks saab Nusantara, mis tähendab …

26166979 1772717192749034 5215974079727849660 n

OLULINE: Postiteenused muutuvad oluliselt.

„Inimeste elukvaliteet peab olema tagatud igas Eestimaa nurgas ja postiteenuse kättesaadavus on kindlasti selle oluline …

Elron rong

Tallinna-Tartu rongid hilinevad soojakraadide tulekuni

Viimase kahe nädala jooksul on mitmed Tallinna-Tartu rongid hilinenud või osaliselt asendatud bussidega, kuna äsja …