Uudised

Jüri Ratas: Oleme ühiselt saanud Eesti elu edasi viia

Jüri Ratas, Keskerakonna esimees, Riigikogu esimees

Olen tänaseks olnud teie toel erakonna esimees veidi vähem kui kuus aastat. Sellesse perioodi on mahtunud palju, kuid mis kõige olulisem — selle aja jooksul oleme meie suutnud Eesti poliitikat oluliselt muuta. 

Kui asusime 2016. aastal valitsusvastutust kandma, saime hakata ellu viima tegusid, mis olid Reformierakonnal riigivankrit vedades tegemata jäänud. Tõestasime, et meie tugevuseks on võime näha eelarvenumbrite taga inimest ning meil on ette näidata mitmeid märgilisi saavutusi: sissetulekute märkimisväärne kasv, lisarahastus tervishoidu, aegade suurim pensionitõus, tugev regionaalpoliitika, tasuta maakondlik ühistransport, jätkusuutlik maaelu, toidujulgeoleku tagamine ning kindel välis- ja kaitsepoliitika.

Minevikuvarjude likvideerimine

Olen tänaseks olnud Keskerakonna liige 22 aastat. Minu suurim soov on olnud, et Keskerakond kestaks ning et me suudaksime tagada erakonna järjepidevuse ja jätkusuutlikkuse. Et Keskerakond oleks sama oluline ja vajalik tulevastele põlvedele, homsele Eestile. Selle nimel olen erakonna esimehena alati pingutanud.

Pole saladus, et eriliselt keeruline on olnud meie rahaline seis ja lahendada on tulnud  mitmeid ootamatuid ja aastatetaguseid vaidlusi, kus nõuded on ületanud kolme miljonit eurot. See on toonud kaasa ka paratamatud kärped ja rasked otsused, kuid kahjuks oleks teine tee olnud erakonna tegevuse lõpp. Ma tänan kõiki, kes on tulnud keerulistel hetkedel erakonnale appi, see näitab meie tugevust, ühtsust ja usku koduerakonda.

Vaatamata raskustele usaldasid valijad meile 2019. aasta parlamendivalimistel 26 mandaati ja suutsime teha eelmisel aastal võiduka kohalike valimiste kampaania. Mõistlikult ja kaalutletud tegutsedes suudame teha ka arvestatava kampaania 2023. aasta Riigikogu valimistel ning olla tõsiseltvõetav konkurent ja tugevaim alternatiiv Reformierakonnale.

Opositsioonis ootab ees palju tööd

Rekordeid purustav inflatsioon on juba mitu kuud püsinud üle 20 protsendi, olles euroala kiireim. Raske on nõustuda valitsuse mittesekkumisega ja seda püüdsime valitsuses olles partnerile ka korduvalt selgitada, mõnikord tulemuslikult, kuid tihtipeale ka tulutult.
Võitlesime välja väiksemad eelarvekärped olulistes valdkondades ning energiahindade kompensatsiooni Eestimaa inimestele ja ettevõtetele. Meie initsiatiivil on tulemas ka kolmas erakorraline pensionitõus ja ühekordsed toetused eakatele ja lastele.

Kuigi palju sai ära tehtud, tuli see kõik suurte vaidluste saatel. Tänane valitsus soovib teha ka mitmeid meie valijate jaoks olulisi otsuseid ja selle üle on mul hea meel. Paraku ei olnud Reformierakonnal valmisolekut neid vajalikke samme meiega koos astuda.

Opositsioonis olles tuleb meil töötada selle nimel, et kõrgete energiahindade mõju, mis jõuab järjest kallinevate hindade näol ka poelettidele, ei oleks ainult väiksema sissetulekuga  inimeste probleem, vaid appi tuleks kogu riik ja valitsus. Ühe olulise abinõuna oleme juba andnud Riigikogus üle eelnõu langetada toiduainete käibemaks üheksale protsendile. Samuti seisame meile pikka aega oluliste teemade eest, nagu eakate hakkamasaamine ja pensionitõus, tervishoiu lisarahastus ja lühemad ravijärjekorrad.
Selleks, et meil oleks võimalik ühiskonda tähendusrikkalt panustada, tuleb meil seista jätkuvalt ka astmelise tulumaksu ja maksusüsteemi üle vaatamise eest nii, et jõukamate panus oleks sidusama ühiskonna ehitamisel suurem.

Ma tänan teid kõiki nende aastate eest, mil olete mind oma erakonna esimehena usaldanud. Loodan teie toetusele ka täna ning valituks osutuna töötan põhimõttekindla ja ühtse Keskerakonna ning tugeva valimistulemuse nimel.

Jaga
Back to top button