Wednesday , 19 June 2024
Yana Toom

Jana Toom Teatas Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku Esindajate Leidmisest

Euroopa Parlamendi saadik Jana Toom (Keskerakond) teatas, et on leidnud advokaadid Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku (MPEÕK) esindamiseks läbirääkimistel riigiga.

Toom teavitas oma kodulehel, et siseminister Lauri Läänemetsa juhtimisel tõusnud teema MPEÕK-i seotusest Moskva patriarhaadiga vajab juriidilist lahendust. Ta selgitas, et kuna riik on juba advokaadi palganud, oli ka MPEÕK sunnitud oma juriidilise esinduse leidma. Nüüd hakkavad kirikut esindama advokaadibüroo Sirel & Partnerid advokaadid Steven-Hristo Evestus ja Artur Knjazev.

“Meedias arutatakse Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku üle sageli koos patriarh Kirilli, Putini ja sõja teemadega. Siseministeerium on end nurka surunud ja seetõttu palkas kalli advokaadibüroo, valmistudes läbirääkimisteks,” sõnas Toom.

ERR on varem teatanud, et siseministeerium palkas advokaadibüroo Ellex Raidla nõustama MPEÕK-i staatuse ja õigusliku seisundiga seotud küsimustes. Ministeerium tasub advokaadibüroole tunnitasude alusel, mis varieeruvad 50–295 euro vahel.

Advokaat Steven-Hristo Evestus märkis, et advokaatide esimene ülesanne on rõhutada, et MPEÕK-i ja Pühtitsa kloostri liikmed ei ole avaldanud toetust sõjale ega eiranud Eesti Vabariigi põhiseadust. “Oluline on, et usuvabadust ja koguduste liikmete õigusi ei piirata,” lisas ta.

Advokaat Artur Knjazev rõhutas, et MPEÕK ega Pühtitsa klooster ei ole seadust rikkunud. “Nad on alati sõja vastu olnud ega ole kunagi toetanud Moskva patriarhi sõjaalaseid avaldusi,” ütles ta.

Jana Toomi sõnul oli MPEÕK-il raske leida juriste, kes neid esindaksid. “Meil õnnestus leida need, kes nõustusid esindama. Loodan, et kiriku ja riigi suhted paranevad ja läbirääkimised jõuavad mõistlikku suunda,” sõnas Toom.

Riigikogu tunnistas 6. mail Vene õigeusukiriku sõda toetavaks institutsiooniks. Patriarh Kirilli eestvedamisel toimunud Vene rahvuslikul kogul kuulutati Venemaa agressioon Ukrainas pühaks sõjaks ja lääneriigid satanismi küüsi langenuks.

Siseminister Lauri Läänemets ootab, et MPEÕK katkestaks sidemed Moskvaga ja tunnistaks patriarh Kirilli tegevuse hereesiaks. “Eesmärk on lõpetada juriidilised ja usulised sidemed Moskvaga,” sõnas Läänemets.

Vaata ka:

Eduard Hvalovski

Politsei otsib 24-aastast Eduard Hvalovskit, kes hoiab kõrvale kriminaalmenetlusest

Eduard Hvalovski on toime pannud mitmeid isikuvastaseid kuritegusid. Hetkel hoiab mees kõrvale kriminaalmenetlusest ning on

53802136714 b38b2342e4 c

Transpordiameti hüdrograafid leidsid tundmatu laevavraki

Transpordiameti hüdrograafiaosakond avastas eelmisel nädalal Läänemerest Liivi lahest Ruhnu lähistelt uue senitundmatu laevavraki. Hüdrograafiaosakonna juhataja