Neljapäev , 8 juuni 2023
Erakorralised uudised

Jalgratta juhtimine alkoholi mõju all on kasvanud

Jalgratast on viimase 12 kuu jooksul juhtinud alkoholi või narkootilise aine mõju all kokku 11,6% täiskasvanud jalgratturitest ning võrreldes eelmise aastaga on see näitaja suurenenud, selgub Transpordiameti tellitud küsitluse tulemustest.

Eelmise aastaga võrreldes on alkoholi või narkootilise aine mõju all juhtinute arv kasvanud pea 3 protsendi võrra. Jalgratast on alkoholi või narkootilise aine mõju all juhtinud sagedamini 25-34-aastased inimesed ning 6,2% küsitletutest on teinud seda korduvalt.

Elektritõukeratast on viimase 12 kuu jooksul juhtinud alkoholi või narkootilise aine mõju all aga koguni 20 protsenti täiskasvanud elektritõukerattaga sõitnutest ning pooled neist on teinud seda korduvalt.

Elektritõukeratast on alkoholi tarvitanuna juhtinud sagedamini mehed, kuni 34-aastased, eestikeelsed Tallinna ning suuremate linnade elanikud. Kõik elektritõukeratast alkoholi tarvitanuna juhtinud on olnud liiklusreeglitest teadlikud.

“Arvestades elektritõukeratastega juhtunud õnnetuste arvu on alkoholi tarvitanud juhtide arv eriti murettekitav,” nentis Transpordiameti liiklusekspert Raul Rom.

Viimase 12 kuu jooksul on elektritõukerattaga sõitjatest enda sõnul sattunud liiklusõnnetusse 3 protsenti küsitletutest, lisaks on 1 protsent napilt pääsenud. Ka jalgrattaga sõites on sattunud liiklusõnnetusse 3 protsenti täiskasvanud jalgratturitest ja 2 protsenti on napilt pääsenud. Liiklusõnnetusse või ohtlikku olukorda sattunute osakaal kokku on ajas püsinud vahemikus 4-10 protsenti, olles sel aastal pigem madalamal tasemel

Teisalt on aga kasvanud inimeste osakaal, kes kannavad jalgrattaga liigeldes kiivrit. Tänavuse küsitluse andmetel kannab kiivrit alati või sageli 30 protsenti jalgratturitest, 56 protsenti ei kanna seda aga kunagi. 4-15-aastastest lastest kannavad jalgrattaga sõites kiivrit alati või sageli kokku 81 protsenti.

Elektritõukerattaga sõitjatest kannab kiivrit enamasti või sageli kokku vaid 8 protsenti, 83 protsenti ei kanna seda kunagi ja 6 protsenti kannab harva. Samas peab 93 protsenti üle 14-aastasest elanikkonnast elektritõukerattaga sõites kiivri kasutamist vajalikuks. 24 protsenti peab seda vajalikuks alla 16-aastaset laste puhul ja 68 protsenti nii laste kui täiskasvanute puhul.

Elektritõukeratta kasutajate seas on kiivri vajalikkuses veendunuid kokku 89 protsenti, ent nende seas on oluliselt enam neid, kes peavad elektritõukerattaga sõites kiivri olemasolu vajalikuks vaid laste puhul (44 protsenti).

Transpordiameti tellitud uuringu viis läbi Turu-uuringute AS ja selle käigus küsitleti tänavu septembris 1002 Eestis elavat üle 15-aastast inimest.

Uuringuga saab tutvuda Transpordiameti kodulehel: https://transpordiamet.ee/media/16155/download

Vaata ka:

Pärnumaa mees kaotas netikelmidele 5900 eurot.

Kelmus 7. juunil alustas politsei kriminaalmenetlust selles, et maikuus helistati 50-aastasele Pärnu mehele ja öeldi, …