Sunday , 28 November 2021
euroopakohus

Euroopa Inimõiguste kohus: Eesti ei kaitse piisavalt advokaadi kliendisaladust

“Oleme korduvalt kritiseerinud advokaadibüroode ja advokaatide kergekäelist läbiotsimist ja kliendimaterjalide valimatut kaasaviimist,” rõhutas advokatuuri juhatuse esimees Jaanus Tehver. “Kliendi õigus advokaadiga konfidentsiaalselt, riigi sekkumiseta, nõu pidada on õiglase õigusemõistmise alus. Euroopa inimõiguste kohus kinnitas, et Eestis pole see seadusega piisavalt kaitstud.”

Eesti seadused ei taga piisavat advokaadi kliendisaladuse kaitset jõuorganite eest, leidis Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) teisipäevases otsuses, vahendab BNS.

Kuna Eesti seadused ei kaitse piisavalt advokaadi kliendisaladust, rikub Eesti inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artiklit 8, otsustas EIK. See artikkel kohustab kaitsma inimesi riigi meelevaldse sekkumise eest eraellu ja sõnumisaladusse.

Kohtuotsus rõhutab, et Eesti seadused ei taga asjassepuutumatute klientide andmete kaitstust advokaadibüroo läbiotsimisel. Kohtu hinnangul ei kaitse Eesti seadused ka advokaadi teabekandjatest tehtud koopiate kaitstust kõrvaliste isikute eest. Lisaks puudub täielikult regulatsioon advokaadi teabekandjate läbiotsimiseks väljaspool advokaadibürood, näiteks kodus või autos.

Tehveri kinnitusel sõltub ümberkäimine kliendisaladusega advokaadibüroo läbiotsimisel kohtumääruse kvaliteedist ja menetlejate heast tahtest, kuigi peaks sõltuma seadusest. “On olnud läbiotsimisi, kus kõrvaliste klientide andmete kaitsmise vajadusse on suhtutud suure tõsidusega,” tunnistas Tehver. “Paraku oleme näinud ka juhtumeid, kus Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikas tunnustatud põhimõtteid kutsesaladusega hõlmatud teabe käsitlemisel on lihtsalt ignoreeritud.”

Advokaadi ja kliendi suhtluse saladus tagab Tehveri kinnitusel õigusriigi toimimise ja õiglase kohtumõistmise. “See pole mingi advokaatide erisoov pättide puhtaksrääkimiseks,” rõhutas Tehver. “Riigi hammasrataste vahele võib sattuda igaüks, nii põhjusega kui ülekohtuselt. Õigusriigis saab inimene end ülekohtu eest kaitsta kohtus, kuid inimene ei saa oma huvidele parimat võimalikku kaitset, kui ta ei julge advokaadiga avameelselt nõu pidada.”
Advokatuur edastas sel nädalal justiitsministeeriumile kliendisaladuse kaitse eelnõu, mis tagab kliendi konfidentsiaalsete andmete parema kaitsmise.

Euroopa inimõiguste kohtu otsus kinnitas Tehveri sõnul, et riigi peaprokuröril polnud õigus, kui ta Postimehele antud intervjuus esitles advokatuuri kriitikat kui püüet saada advokaatidele “senisest rohkem õigusi või vabadusi”. “Seisame vaid selle eest, et inimeste olemasolevad õigused oleks piisavalt kaitstud,” rõhutas Tehver.

Jaga

Vaata ka:

soome

Täna pühapäeval jõustuvad Soomes karmimad restoranipiirangud

Restoranides lõpeb alkoholi müük kell 17, välja arvatud juhul, kui nad nõuavad oma klientidelt koroonapassi.   Valitsus …

reis

Iisrael keelab enamikul välisturistidel riiki sisenemise

Iisrael keelab seoses koroonaviiruse uue tüve levikuga enamikul välisturistidel riiki sisenemise, vahendas laupäeval väljaanne Haaretz. …

lumi

OLULINE: Ilmateenistus andis kogu Eestile pühapäevaks tiheda lume-ja jäitevihma saju esimese taseme tormihoiatuse. Teed on väga libedad.

28.11 Lumesadu jätkub. Saartel ja rannikualadel tuiskab. Põhja-Eestis suureneb hommikul jäiteoht! Hommikul ja päeval sajab …

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o scaled

28.11 Ööüäeva liiklusinfo ja õnnetused.

Eelmise ööpäeva jooksul tabati 2 narko- ja 16 alkoholi tarvitamistunnustega mootorsõiduki juhti. Liiklusõnnetused 27.11.2021 kell …