Reede , 9 juuni 2023
Erakorralised uudised

Info töötavale pensionärile.

Töötav pensionär, kui oled kasutanud oma pensionist üle jäävat maksuvaba tulu töötasult, siis vaata see oma tööandja juures pärast pensioni indekseerimist uuesti üle.

*Alates jaanuarist arvestatakse vanaduspensioniealise inimese (64a ja 6 kuud) pensionilt maksuvaba tulu 704 euro ulatuses. Kui inimese pension on alla 704 euro, saab maksuvaba tulu jääki kasutada muudelt tuludelt, näiteks töötasult. Indekseerimise tulemusel aga pensionid suurenevad ning võib tekkida olukord, kus töötasult kasutatav maksuvaba tulu summa väheneb.

*Näide: vanaduspensionieas inimese pension tōuseb 500 eurolt 600 euroni. Senise 204 euro asemel on tema maksuvaba tulu jääk nüüd 104 eurot (704-600=104). Kui pensionär käib tööl ja ta kasutas varemalt töötasult maksuvaba tulu 204 euro ulatuses, tuleks see ümber muuta. Nii ei teki olukorda, kus hiljem peab tuludeklaratsiooniga enamsaadud tulu tagastama.

*Indekseerimise eesmärgiks on hoida pensionid tasakaalus palkade ja hindade muutustega. Tasub aga meeles pidada, et kuna iga inimese pension on individuaalne ning selle suurus sõltub inimese tööpanusest, on ka pensionitõus igaühel erinev.

Oma uut pensioni suurust saab kõige mugavamalt vaadata alates 1. aprillist portaalis eesti.ee.

Vaata ka:

Kärdlasse startinud lennuk tegi hädamaandumise.

Täna õhtul Tallinnast Kärdlasse lendama pidanud lennuki piloot avastas õhureisi hakul, et mootoril on midagi …