Erakorralised uudised
kohvi

Huvitavad faktid kohvi kohta, mida sa ei teadnud.

Kohv on üks kõige populaarsematest jookidest maailmas. Paljud meist joovad seda regulaarselt, kuna see aitab meil üle elada meie igapäevase tiheda programmi. Kohvil ja kohvi joomisel on ka väga huvitav ajalugu. Me oleme kogunud mõned kõige huvitavamad faktid kohvi kohta – loe ja joo selle kõrvale üks tassitäis oma lemmikkohvi!

Kohv on üks kõige populaarsematest jookidest maailmas. Paljud meist joovad seda regulaarselt, kuna see aitab meil üle elada meie igapäevase tiheda programmi. Kohvil ja kohvi joomisel on ka väga huvitav ajalugu. Me oleme kogunud mõned kõige huvitavamad faktid kohvi kohta – loe ja joo selle kõrvale üks tassitäis oma lemmikkohvi!

Nr 1: Kõik algas kitsedest

Kuigi on väga raske täpselt kindlaks teha, kus kohvi kõige esimesena kasutati, arvatakse, et see juhtus 9. sajandil Etioopias. Esimesena märkasid kohvitaime ergutavat efekti Etioopia karjased, kelle kitsed käitusid pärast mõne kohvimarja söömist veidi imelikult. Aitäh kitsed, et avastasite kohvi!

Nr 2: Araablased ja kohv

Araablased olid tegelikult esimesed, kes röstisid kovhiube ja valmistasid kohvi sellisel kujul, nagu meie seda tänapäeval joome. Kas tead, mis oli iidses araabia ühiskonnas ainuke võimalus, et naine saaks lahutada? Tema mees ei olnud võimeline peret küllaldaselt kohviga varustama.

Nr 3: Sõna „kohv”

Esimesena kasutasid araablased sõna „qahhvat al-bun”, mis tähendab oa veini. Sajandite jooksul lühenes see väljend lihtsalt sõnaks „qahva“. Selle termini laenasid omakorda türklased ja muutsid selle sõnaks „kahve“. Hiljem toimisid samamoodi hollandlased, kes laenasid termini ja muutsid seda enda suu päraselt, kasutades mugandust „koffie“. Sealt oli ainult väike samm nüüdisaegse ingliskeelse sõnani – coffee.

Nr 4: Kohvi populaarsus

Kas teadsid, et kohv on maailma kõige müüdavamate toodete seas teisel kohal? Kohvi trumpab üle vaid nafta, mis pole üllatus, kuna nafta on põhiline juhtiv jõud moodsas kapitalistlikus  maailmas. Isegi kui see mõne järgneva aastaga muutuks – mõned teadlased usuvad, et kohvioad võiksid asendada fossiilkütuseid ja panna millalgi tulevikus mootorid ja jõumasinad tööle.

Kohv on ka kohe pärast vett, maailma kõige tarvitatavamate jookide seas teisel kohal.

Nr 5: Kohv võib tappa

Jah, kohv võib tappa. Kuid ära karda, sest on peaaegu võimatu juua nii suurt kogust kohvi nii lühikese aja jooksul. Teadlaste hinnangul on inimesele surmav kofeiini kogus umbes 100 tassis kohvis.

Nr 6: Kohv on tegelikult puuvili

Kohvioad on tegelikult peidus kohvimarjades. Kohvimarjad on söödavad puuviljad, mille sees on kohvioad. Neid kutsutakse ubadeks vaid selle pärast, sest nad sarnanevad pärisubadega. Kohvimarjad kasvavad Coffea perekonda kuuluvas igihalja põõsa küljes.

Nr 7: Kohvioad

On olemas kahte sorti kohviube – araabia oad ja Kongo oad. Araabia omad on kõige populaarsemad, kuna 70% kogu maailmas joodavast kohvist on tehtud nendest ubadest. Kongo kohv on veidi kangem, sisaldades keskmiselt 40% kuni 50% rohkem kofeiini kui araabia oad.

Nr 8: Kohvi tootjad

Kohvi juuakse maailmas igal pool, kuid enamik sellest on toodetud Aafrikas või Lõuna-Ameerikas. Brasiilia on maailma kõige suurem kohvi tootja ja eksportija, seal pärineb üks kolmandik kogu maailma kohvitoodangust.

Nr 9: Söök, mitte jook

Loomulikult kasutame kohvi igapäevaselt joogina, kuid see pole alati nii olnud. Kas teadsid, et araablased sõid kohvi, mitte ei joonud seda? Nad lisasid kohviubadele rasva, et saada omamoodi energiapallid, mis hoidsid neid kauem ärkvel.

Nr 10: Lahustuv kohv

Lahustuva kohvi mõtles välja George Washington. Kuid mitte see George Washington, keda sina mõtled, vaid hoopis samanimeline Belgia leiutaja aastal 1906. Laialdase populaarsuse võitis lahustuv kohv aga alles 50 aastat hiljem.

Nr .11: Cappuccino

Cappuccino on üks tänapäeva kõige populaarsemaid kohvijooke. Kas tead, kust tuleb nimetus „cappuccino”? See on pärit Capuchini munkadelt, kes kandsid pruune kapuutse, mis on kohvi värviga sarnased.

Nr.12: Espresso

Espresso on samuti üks kõige populaarsemaid kohvijooke, kuid kas sa tead, mida sõna „espresso” tegelikult tähendab? See tuleb itaalia keelest ja tähendab otsetõlkes „välja sunnitud”.

Nr 13: Maailma kõige kallim kohv

Maailma kõige kallim kohv kannab nime Kopi Iuwak ja seda toodetakse Indoneesias. Mis selles nii erilist on? Usu või ära usu, kuid see on tegelikult tehtud ubadest, mis on korjatud Aasia palmitsiibeti väljaheidetest. Ja hind? Tavaliselt maksab kilogramm umbes 1000 eurot.

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Esmaspäev 20 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Täna tunned end energilisena ja motiveerituna. Hea päev uute

ilm scaled

4 päeva ilm: 20.05-23.05. ILM on ilus ja õhutemperatuur kuni +25°C

Esmaspäev 20 mai 2024Öösel: Selge, kohati vahelduva pilvisusega olulise ilm ja paiguti sajab hoovihma, võib