
Riigikogu esimees Lauri Hussar kinnitas Eestis riigivisiidil viibiva Botswana presidendi Duma Gideon Bokoga kohtudes Eesti valmisolekut jagada kogemusi nii e-valitsemise, digiteenuste kui ka küberturvalisuse valdkonnas.
Hussari sõnul on esimese Aafrika riigi presidendi riigivisiit Eestisse eriline sündmus, mida kinnitab asjaolu, et Riigikogus moodustati täna Eesti-Botswana parlamendirühm. Samuti läbis parlamendis esimese lugemise eelnõu, mille eesmärk on vältida Eesti ja Botswana vahelist topeltmaksustamist. Riigikogu esimehe sõnul avab lepingu ratifitseerimine riikide koostöös uusi võimalusi.
Kohtumisel andis Hussar koos väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni ja majanduskomisjoni liikme Mario Kadastikuga Botswana presidendile põhjaliku ülevaate Eestis kasutusel olevatest digilahendustest. Muu hulgas räägiti e-residentsuse programmist, e-valimistest, e-pangandusest ning teistest nii riigi kui ka ettevõtete pakutavatest e-teenustest. Hussari sõnul annab digilahenduste kasutamine Eestis olulist kokkuhoidu.
Hussari sõnul on e-teenuste kasutamisel kõige olulisem hoida ühiskonna usaldust ning lahendada targalt ja läbimõeldult nii turvalisust kui ka andmekaitset puudutavad küsimused. Tema kinnitusel on Eesti valmis jagama Botswanaga infot ja kogemusi e-valitsemise, digiteenuste ja küberturvalisuse arendamiseks. „Meil on nendes valdkondades suured koostöövõimalused. Loodan näha kahe riigi viljakat koostööd just eriti digiteenuste arendamisel,“ ütles ta.
Kohtumisel räägiti ka rahvusvahelisest julgeolekuolukorrast, kaitsekulude suurendamisest ning Ukraina toetamisest Venemaa algatatud agressioonisõjas.
Botswana president viibib Eestis president Alar Karise kutsel.