Tervis

Herpes ronib huultele, silma ja mujalegi

Mida meie herpesest teame? Suurem osa vastab, et need on ohatised huultel, kellelegi meenub suguelundite herpes.

Vähesed kujutavad ette, milliste tagajärgedega keha  jaoks võib lõppeda tutvumine tavalise herpesega. Herpese esmane tekkimine organismis kulgeb reeglina sümptomiteta, mis esinevad ainult 10-20% haigetel.

Kuidas see väljendub?

Herpes ehk ohatis on viirusinfektsioon, mille tekitavad herpese viirused – herpes simplex, herpes varicella-zoster (tuulerõugete ja vöötohatise tekitaja) jne. Nimetus herpes tuleb ladinakeelsest sõnast herpein (roomama). See on haiguse iseloomulik kulg: ühest väikesest villist levida üle kogu keha.

Herpes simplex (tavaline herpes) on kõige tuntum ning levinum viirus 1. tüüpi, mis tekib reeglina huultele. 2. tüüpi viirus on suguelundite herpese tekitaja. Kuid sellele vaatamata võivad 1. ja 2. tüüpi viirused avalduda erinevatel organitel – huultel, silma sarvkestal, suguelunditel, mandlitel (herpangiin), kesknärvisüsteemis, tuulerõugete ja vöötohatise kujul jne.
Herpesele on iseloomulik väikeste valulike villide tekkimine kahjustatud organitele. Mõne aja pärast nad lõhkevad, jättes järele haavandeid ja tekitades suurt valu.

Sattunud kord organismi, jääb herpes sinna püsima, põhjustades infektsiooni perioodilisi ägenemisi. Need tekivad erineva sagedusega – ühest korrast kuus kuni ühe korrani mitme aasta tagant. Ohatise tekkimist provotseerivad teised haigused, stress, ülejahtumine või vastupidi, ülekuumenemine.  2. tüüpi tavalise herpese viirus on ilmselt üks tegureid, mis soodustab emakakaela vähi ja tupevähi tekkimist. Neid saab ravida ainult algstaadiumis. Seega kõik sellise infektsiooniga naised peavad iga kuue kuu tagant käima naistearsti juures ülevaatusel.  Kolmas probleem on herpese all kannatavate haigete suurem vastuvõtlikkus HIV haigustele.

Diagnostika ja ravi

Arst-dermatoveneroloog võib määrata diagnoosi herpese villide ja haavandite ülevaatuse ja uurimistulemuste alusel. Diagnoosi täpsustamiseks kasutatakse mitmeid laboratoorseid analüüse: PCR (polümeraasi ahelreaktsioon), mille abil saab tuvastada viiruselise DNA, ja immunoglobuliinide määramine.

Vaatamata teadlaste pingutustele, ei ole veel leitud suguelundite herpese (nagu ka suurema osa viirushaigustest) ravimeetodeid, mis annaksid kindla tulemuse. Esimesi sümptomeid leevendab märgatavalt cyclovir, kuid keegi ei saa garanteerida, et pikaaegsel kasutamisel on see ohutu. Õnneks on olemas meetodeid, mis vähendavad ägenemiste arvu ja leevendavad nende kulgu.

Profülaktika

Suguelundite herpese tekkimise hetkest tuleb täielikult välistada seksuaalkontaktid ja taastada suguelu vähemalt 10 päeva möödudes (kui on tegu esimese ägenemisegal) või 2 päeva pärast (kui on tegu retsidiiviga) pärast sümptomite täielikku kadumist. Kahjuks mõnedel haigetel toimub viiruse eraldumine pidevalt, sõltumata nahakahjustuste või muude sümptomite esinemisest. Seega ei saa garanteerida, et infektsioon ei kandu edasi. Mingil määral võib seda ennetada preservatiiv, kuid seda meetodit ei saa pidada 100% kindlaks. Seega antud haiguse vältimiseks kõige parem on valida partnerit ning kahtluse korral pöörduda arsti poole ja kvalifitseeritud laborisse.

Herpesel on mitmeid vorme

Kõige sagedamini esinevad naha herpeetilised kahjustused, millega reeglina kaasub mingi muu haigus (resperatoorhaigus, malaaria, meningokoki tekitatud infektsioon jne).

Herpese viirused tingivad 5-7% kõikidest respiratoorsetest haigustest. Sugulisel teel leviv suguelundite herpes kulgeb reeglina emakakaela nekrootilise kahjustuse, tupe ja väliste suguelundite herpeetilise kahjustuse kujul. See vorm soodustab emakakaelavähi arengut, rasedatel naistel kujutab ohtu lootele (võib tekkida vastsündinu generaliseerunud herpes).
Silmade herpeetiline kahjustus väljendub tavaliselt sarvkesta pindmises või sügavas kahjustuses. See herpese vorm kulgeb pikkade retsidiividega. Võib põhjustada sarvkesta püsiva hägustumise.  Raskelt kulgevad herpesest põhjustatud entsefaliidid, mis sageli lõpevad surmaga. Herpese vistsreaalsed vormid arenevad reeglina immuunvastust vähendavate ravimite sissevõtmisel ning AIDSi haigetel. Enamjaolt väljenduvad hepatiidi, kopsupõletiku, entsefaliidina.  Vastsündinu generaliseerunud herpesega kaasneb entsefaliit, nahapinna ja siseorganite kahjustused. Õige ravita viirusevastaste preparaatidega võib lõppeda letaalselt. Reeglina lapse infitseerumine toimub siis, kui ta läbib emakakaela ja tuppe herpeetilist löövet omava naise sünniteid, kuid mõnikord haigestub laps ka siis, kui haigus kulgeb sümptomiteta. Rikkudes haigete normaalset seksuaalelu, võib viirus põhjustada närvihäireid.

Tavalise herpese viirus võib põhjustada loote arengu ja sünnituse patoloogia: iseeneslikke aborte, loote emakasisene surma. Pärast punetisi on see teisel kohal loote väärarengu tekkepõhjuste edetabelis. Herpes mõjub negatiivselt immuunsüsteemile. Haiguse korduvad retsidiivid põhjustavad immuundefitsiidi seisundit.

Patsiendid kaebavad regulaarse valu üle, mis tekib meestel munandite piirkonnas ja naistel munasarjade projektsiooni piirkonnas. Samuti kaevatakse valu üle nimmepiirkonnas ja pärasooles, lahklihas. Kestev valusündroom põhjustab libiido langust.

Eristatakse järgmisi herpese kliinilisi vorme:

”    nahapinna herpeetiline kahjustus (lokaalne ja levinud);

”    suuõõne herpeetiline kahjustus;

”    resperatoorne haigus;

”    vöötohatis;

”    tuulerõuged;

”    suguelundite herpes;

”    silmade herpeetiline kahjustus (pindmine ja sügav)

”    entsefaliidid ja meningoentsefaliidid (aju- ja ajukestapõletik);

”    vistseraalsed vormid (hepatiit, kopsupõletik);

”    vastsündinu generaliseerunud herpes jne.

Allikas. http://www.virtuaalkliinik.ee

Jaga
Back to top button