Sunday , 19 September 2021
telefon

Head lugemist: Mida telefonipetturid räägivad? Kolm päris juhtumit

Telefonipetturite aktiivsus on viimase kuu jooksul oluliselt kasvanud – iga päev saab SEB panga kliendikeskus kümneid kõnesid klientidelt, kellele petturid on andmete saamiseks helistanud. Avalikustades petturile pangakaardi numbri, internetipanga koodi, isikukoodi,  sisestades Smart-ID või Mobiil-ID PIN-koodid, võimaldab klient sisuliselt petturil oma raha vabalt käsutada. Kuna enamikel juhtudel järgivad petturid sarnaseid skeeme, siis oleme päris juhtumite põhjal koostanud kolm näidet, mis võimaldavad meil tõsta teadlikkust petturite kasutatavatest meetoditest.

„Igal nädalal ilmub meedias uudiseid pettusjuhtumite kohta, kus inimesed kaotavad suuri rahasummasid. Hoiatame ja julgustame oma kliente alati oma isikutuvastusvahendite andmeid mitte avaldama. Kuigi on näha, et klientide teadlikkus andmepüügikirjadest on tõusnud, siis petukõned ja -tekstisõnumid on ikka midagi uut. Lisaks jõuavad petturid sel viisil ka vanemate inimesteni, keda nad virtuaalsest keskkonnast kätte ei saa,” kommenteeris SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.
Tuletame meelde, et kui pank klientidele helistab, ei palu pangatöötaja kunagi jagada Smart-ID või Mobiil-ID PIN-koode, esitada telefoni teel paroole ega kinnitada toiminguid. Igale sellisele taotlusele tuleks vastata eitavalt ja soovitav on kõne katkestada.

Petturid kipuvad oma ohvreid hirmutama, tekitades stressirohkeid olukordi, sageli kiirustades ja sundides viivitamatult otsustama. Esitades petturile kogu vajaliku teabe, saab pettur täieliku kontrolli ja vabalt käsutada kliendi raha.

Enamikul juhtudel järgivad petturid siiski kindlaid mustreid, nii et oleme kogunud oma klientidelt ja kolleegidelt mitmeid lugusid ja nende põhjal koostanud kolm näidet, et aidata tuvastada petturite kasutatavaid meetodeid.


Kas Te saate aru, et teie konto on miinuses?

– Tere päevast! Helistame Teile panga turvateenistusest. Märkasime teie kontol kahtlased tehingud, Teie kontol on näha mitmeid kahtlaseid ülekandeid. Kas saate need maksed kinnitada, kui need kuuluvad teile? – sellise venekeelse tekstiga algab kõne tundmatult numbrilt Maiele .
„See tundus kohe kahtlane, sest olin petturitest palju kuulnud ja tänu oma töö spetsiifikale sain aru, et mulle ei helistata sellise küsimusega kunagi panga turvateenistusest. Aga jätkasin huvi pärast vestlust, vastasin eesti keeles ja palusin minuga eesti keeles rääkida,” jagas Maie oma kogemust.

– Praegu on pettuste juhtumeid palju, nii et kõik eesti keelt kõnelevad klienditeenindajad on hõivatud. Töötan venekeelsete klientidega ja olete oma andmetes märkinud, et Teiega saab ühendust võtta ka vene keeles.

„Ma ei olnud kuskil märkinud, et minuga võib ühendust võtta ka vene keeles, palusin, et kutsutaks eesti keelt kõnelev klinditeenindaja! Kui selle asemel siiski survestati, et ma tehinguid kinnitaks, olin ma juba maruvihane ja ütlesin, et võin selle kõne ka lõpetada, sest saan aru, et nad üritavad mind petta. Helistaja tegi selle peale viimase katse,” meenutas Maie.

– Seega kinnitate, et nende maksetega on kõik korras? Kui need on tehtud, siis on Teie konto miinuses.

„Ütlen ausalt, isegi kui ma sain aru, et tegemist on petturitega, oli see väga ebameeldiv kogemus – need ähvardused, mis lubavad, et konto läheb miinusesse, võivad tegelikult südame värisema panna. Kui enne seda mõtlesin alati, kuidas saavad inimesed neid pettureid usaldada, siis nüüd saan sellest väga hästi aru,” võttis Maie teema kokku.

Eksperdi kommentaar

Leho Lugna, SEB administratsiooni divisjoni juht:

„Stressirohke olukorra loomine, ähvardamine, et kohe kaob kogu raha kontolt kuhugi, on tüüpiline lähenemine. Oluline on mõista, et ilma kliendi kinnituseta ei ole võimalik makseid teha. Isegi kui kaardi andmed on kusagilt kelmuse teel saadud ja ost on veebis sooritatud, saab selle raha tagastada, nagu nõuavad Mastercardi reeglid ja 3D Secure lahendus, kui klient pole makset Smart-ID või Mobiil-ID koodidega ise kinnitanud.

Teisest küljest, kui makse on kinnitatud konto omaniku poolt ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga, pole seda põhimõtteliselt enam võimalik “tagastada”. Seetõttu ärge mingil juhul kinnitage tehinguid, mida te pole ise algatanud. Isegi kui tehing ilmub internetipanka kui “reserveeritud”, on see sisuliselt juba petistele läinud ja seda pole enam võimalik tagastada. Sellistel juhtudel on ainus võimalus politseiga ühendust võtta.

Viimane kommentaar veel selle kaasuse kohta – SEB töötajad oskavad kõik suhelda kliendiga eesti keeles, kui klient palub, siis kõnetatakse klienti kas vene- või inglise keeles. See võiks olla esimene ohumärk, kui kõne tuleb vene keeles ja kõneleja ei oska eesti keelt. Oluline on ka meeles hoida, et panga turvateenistus ei suhtle kunagi otse kliendiga.”

 

Kas olete hiljuti teinud rahvusvahelisi makseid internetis?

Tatjana kõne petturitelt saabus siis, kui ta oli just Veneetsiasse puhkama jõudnud ja oma hotellituppa sisenenud.

– Teie panga turvateenistus helistab. Kas olete hiljuti teinud rahvusvahelisi tehinguid või makseid internetis? – küsis naine viisakalt ja veenvalt vene keeles.

“Ma saan aru, et see on lihtsalt kokkusattumus. Kuid tõesti sõna otseses mõttes paar päeva enne seda kõne olin uurinud hotelli kohta booking.com-ist ja helistanud panka, et oma limiite suurendada. Räägin pangatöötajaga vene keelt, nii et seekord ma isegi ei arvanud, et pangatöötaja peaks eesti keelt rääkima ja vastasin, et olin teinud makse,” meenutas Tatjana.
“Selge, ühendan teid meie turvaspetsialistiga,” jätkas naine ja lülitas kõne mehele.

“Olin sel hetkel juba stressis,” rääkis Tatjana. “Olen teises riigis ja saan kõne pangast, asi on ilmselt tõsine!”

– Praegu toimub teie pangakontolt ülekanne ja kui Te pole seda tehingut algatanud, siis vajame teie andmeid selle tehingu peatamiseks. – jätkas “turvaspetsialist” kiiresti ja väga veenvalt.

„Alles siis sain aru, et midagi on valesti. Arvan, et kui mul poleks sugulast, kes töötab pangas ja kellega me oleme varem mitu korda pettuskatsest rääkinud, siis avalikustaksin kindlasti kõik andmed, kinnitaksin kõik Smart-ID abil ja ilmselt kaotaksin kogu puhkuseraha. Aga kuna olin pettustest teadlik, siis ütlesin – vastan kõigile teie küsimustele “ei” ja lõpetan vestluse,” lõpetas Tatjana.

Eksperdi kommentaar

Leho Lugna, SEB administratsiooni divisjoni juht:

„Sel juhul mängis rolli juhus. On hea, et Tatjanal oli eelnevalt rääkinud ja teadlik telefonipettustest. Loomulikult ei saa petturid teada, milliseid makseid inimene on teinud või kus ta asub. Muidugi, kui inimene ise ei postita sotsiaalvõrgustikesse pilte lennujaamast, puhkusest või oma asukohast.
Sageli kliendid küsivad, kust petturid saavad nende kohta infot. Võib juhtuda, et telefonipetturid nii-öelda kalastavad, et leida oma võimalik järgmine ohver, vahel isegi teadmata, millise panga klient kõne vastu võtab, ja saavad vestluse käigus kogu vajaliku info. Kuid juhtub ka, et petturid jälgivad inimest sotsiaalvõrgustikes ja teavad temast mõnikord palju rohkem, kui ta arvata oskab. Alati tuleks mõelda, mida me endast kirjutame ja milliseid pilte jagame internetikeskkonnas. Puhkuselt piltide postitamine võib teha meist mitte ainult telefonipetturite ohvri, vaid ka lihtsaks sihtmärgiks varastele, kes mõistavad, et kedagi pole kodus.”

Teid ähvardavad rahapesu eest trahvid!

– Tere päevast! Helistame Teile isikuandmete kaitse organisatsioonist. Kas olete viimasel ajal teinud tehinguid krüptovaluutaga? – Inga sai sellise küsimusega kõne keset päeva Soome numbrilt.

Jaga

Vaata ka:

vanga 1

Selgeltnägija Vanga müstiline surm

Bulgaaria pimedast selgeltnägijast Vangast, kes elas aastail 1911‒1996, on kirjutatud palju raamatuid ja talle on …

Tarokaart

Pühapäev 19.09 Tarokaart on ARMASTAJAD

Tänase päeva Taro kaardi nimi Armastajad on romantilise kõlaga. Traditsiooniliselt tähendab antud kaart mõningaid probleeme …

242282563 2008683005967760 6536352264939314420 n scaled

Laupäeval 18.09 sängitati Haljala kalmistulmulda armastatud, laulja ja looja Lea Dali Lion’i urn.

Laupäeval 18.sept. sängitati Haljala kalmistul Lääne-Virumaal mulda armastatud, mitmekülgse ja väga erilise andega laulja ja …

maal elamise paev 2021 scaled

Maal Elamise päev – 25. september 2021

Maal Elamise päeva eesmärk on avada uksed tegusatele ja säravatele inimestele, et aidata neil leida …