Categories: Uudised

Hando Tõnumaa (Telegram.ee) võitis kohtus Heliis Raudsikut (Delfi.ee)

Harju maakohus otsustas läinud nädalal jätta rahuldamata Delfi faktikontrolliajakirjaniku Heliis Raudsiku hagi väljaande Telegram ja selle juhi Hando Tõnumaa vastu, kus Raudsik nõudis muuhulgas tema kohta esitatud väidetavate ebaõigete faktiväidete ümberlükkamist. Menetluskulud jäävad nüüd Raudsiku kanda, teatas Telegram.

Ühes Telegrami artiklis oli Raudsiku kohta muuhulgas öeldud, et viimane on küll “tudeerinud Tartu Ülikoolis ajakirjandust, kuid mingil põhjusel pole tema hariduskäigust miskit külge hakanud, sest neiul puuduvad arusaamad ajakirjanduseetikast ning uurivast ajakirjandusest ja loogikast tervikuna.” Seepeale palkas Raudsik end esindama advokaadibüroo HEED Entsik vandeadvokaadi Mari Männiko, kes esitas kohtule Raudsiku ajakirjanikustaatuse tõestamiseks viimase diplomi, mis kinnitab ajakirjanduse alal bakalaureusekraadi omandamist.

Kohus leidis aga, et Tõnumaa kirjutatud artikli puhul on tegemist satiiriga ja hageja isikuandmeid ei ole ebaseaduslikult avaldatud. Kohtu hinnangul ei saa keskmine mõistlik lugeja võtta artiklis avaldatud väiteid faktidena ja väärtushinnangutena.

Väljavõte kohtuotsusest:

„Artiklis kujutatavatele tegelaskujudele on antud meelelahutuslikud hüüdnimed, näiteks: 1) Arkadi “Popcorn” Popov – särav popcorni-staar Koroonataevas; 2) Krista Fischer “Fritz” ja Mario Kadastik “Boombastic“; 3) Jüri Ratas, väidetav Eesti peaminister ehk lihtsustatult öeldes lihtsalt “Pabermask”; 4) Irja “Maskipallur” Lutsar; 5) Üllar “LAN-ühendus” Lanno; 6) Marek “Mehukatti” Strandberg; 7) Martin “Tsunaamipoiss” Kadai; 8) Tanel “Süstlapoiss” Kiik. Nimetatud hüüdnimesid ei kohtu arvates pidada kuidagi tõsiseltvõetavaks.

Lisaks eelnevale kinnitab seda, et tegemist on satiiriga ja artiklis ei ole esitatud väited, mida lugeja võiks pidada faktiväiteks või väärtushinnangut see, et antud artiklis on avaldatud veel järgmised absurdsed väited: “Novembris 2020 tunnistati Popcorn Kultuuriministeeriumi poolt aasta idioodiks.“ Iga lugeja saab aru, et Kultuuriministeerium ei tegele “aasta idioodi“ nimetamisega ja vastavale lausele klikkides jõuab hoopis ERR-i artiklini, mille kohaselt valiti Arkadi Popov aasta kodanikuks. “Jüri Ratas, väidetav Eesti peaminister …“. See, et Jüri Ratas oli artikli ilmumise ajal Eesti peaminister on Eestis üldsusele teada fakt. Hagejaga seotud lõigus on viidatud hagejale kui “Kominterni rehale“.

“Kominterni“ sõnale klikkides jõuab vastava Vikipeedia leheküljeni, millest saavad ka need isikud, kellel ehk varem selline teadmine puudus, järeldada, et sellist organisatsiooni enam ei eksisteeri, mis tähendab, et sinna ei saa keegi enam ka kuuluda. Üllar Lanno kohta on artiklis öeldud, et “… tekib kahtlus, kas tegemist üldse on inimesega või pigem robotiga, kelle operatsiooniprogramm Windows’95 ja LAN-ühendus on ajale jalgu jäänud“. Ühelgi lugejal ei saa tõsimeeli tekkida kahtlus, et vastava isiku puhul on tegemist robotiga.”

Pikemalt saab kaasusest lugeda Telegramist.

Jaga
admin

Recent Posts

Horoskoop – Kolmapäev 1 detsember

https://minuaeg.com/horoskoop/ Jäär 21. märts - 20. aprill Olete täna tavalisest kohusetundlikum ning kipute liiga palju…

7 hours ago

Pühapäeval, 28. novembril lahkus laulja ja muusikapedagoog Kalju Terasmaa.

Üle poole sajandi, kuni aastani 2005 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri löökpillirühma kontsertmeistrina tegutsenud Kalju Terasmaa oli…

8 hours ago

48 nädal: Vanglate info – Tartu vanglas tegi üks vang enesetapu.

Möödunud nädalal laekus Tallinna vanglale kuus teadet kriminaalhooldusaluse kuriteokahtluse kohta: nelja hooldusalust kahtlustatakse isikuvastases, üht…

8 hours ago

OLULINE: Hoogustunud on petukõnede arv, selle aasta jooksul saanud Eesti inimestelt üle 7 miljoni euro.

Viimastel nädalatel on hoogustunud petukõnede arv, millega püütakse inimestelt raha välja meelitada. Petised on selle…

8 hours ago

ILM: Kolmapäev 1.12 – Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab, õhutemperatuur on -7..+1°C

Öösel: Pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab lund, kohati tuiskab. Puhub loode- ja läänetuul 5-12,…

8 hours ago

OLULINE: Energiahinna hüvitise kalkulaator on toetuse arvutamisel peredele abiks

Rahandusministeerium on välja töötanud energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakenduse, kust pered saavad vaadata, kas kuulutakse…

8 hours ago