Tuesday , 15 October 2024
kohus

Hando Tõnumaa (Telegram.ee) võitis kohtus Heliis Raudsikut (Delfi.ee)

Harju maakohus otsustas läinud nädalal jätta rahuldamata Delfi faktikontrolliajakirjaniku Heliis Raudsiku hagi väljaande Telegram ja selle juhi Hando Tõnumaa vastu, kus Raudsik nõudis muuhulgas tema kohta esitatud väidetavate ebaõigete faktiväidete ümberlükkamist. Menetluskulud jäävad nüüd Raudsiku kanda, teatas Telegram.

Ühes Telegrami artiklis oli Raudsiku kohta muuhulgas öeldud, et viimane on küll “tudeerinud Tartu Ülikoolis ajakirjandust, kuid mingil põhjusel pole tema hariduskäigust miskit külge hakanud, sest neiul puuduvad arusaamad ajakirjanduseetikast ning uurivast ajakirjandusest ja loogikast tervikuna.” Seepeale palkas Raudsik end esindama advokaadibüroo HEED Entsik vandeadvokaadi Mari Männiko, kes esitas kohtule Raudsiku ajakirjanikustaatuse tõestamiseks viimase diplomi, mis kinnitab ajakirjanduse alal bakalaureusekraadi omandamist.

Kohus leidis aga, et Tõnumaa kirjutatud artikli puhul on tegemist satiiriga ja hageja isikuandmeid ei ole ebaseaduslikult avaldatud. Kohtu hinnangul ei saa keskmine mõistlik lugeja võtta artiklis avaldatud väiteid faktidena ja väärtushinnangutena.

Väljavõte kohtuotsusest:

„Artiklis kujutatavatele tegelaskujudele on antud meelelahutuslikud hüüdnimed, näiteks: 1) Arkadi “Popcorn” Popov – särav popcorni-staar Koroonataevas; 2) Krista Fischer “Fritz” ja Mario Kadastik “Boombastic“; 3) Jüri Ratas, väidetav Eesti peaminister ehk lihtsustatult öeldes lihtsalt “Pabermask”; 4) Irja “Maskipallur” Lutsar; 5) Üllar “LAN-ühendus” Lanno; 6) Marek “Mehukatti” Strandberg; 7) Martin “Tsunaamipoiss” Kadai; 8) Tanel “Süstlapoiss” Kiik. Nimetatud hüüdnimesid ei kohtu arvates pidada kuidagi tõsiseltvõetavaks.

Lisaks eelnevale kinnitab seda, et tegemist on satiiriga ja artiklis ei ole esitatud väited, mida lugeja võiks pidada faktiväiteks või väärtushinnangut see, et antud artiklis on avaldatud veel järgmised absurdsed väited: “Novembris 2020 tunnistati Popcorn Kultuuriministeeriumi poolt aasta idioodiks.“ Iga lugeja saab aru, et Kultuuriministeerium ei tegele “aasta idioodi“ nimetamisega ja vastavale lausele klikkides jõuab hoopis ERR-i artiklini, mille kohaselt valiti Arkadi Popov aasta kodanikuks. “Jüri Ratas, väidetav Eesti peaminister …“. See, et Jüri Ratas oli artikli ilmumise ajal Eesti peaminister on Eestis üldsusele teada fakt. Hagejaga seotud lõigus on viidatud hagejale kui “Kominterni rehale“.

“Kominterni“ sõnale klikkides jõuab vastava Vikipeedia leheküljeni, millest saavad ka need isikud, kellel ehk varem selline teadmine puudus, järeldada, et sellist organisatsiooni enam ei eksisteeri, mis tähendab, et sinna ei saa keegi enam ka kuuluda. Üllar Lanno kohta on artiklis öeldud, et “… tekib kahtlus, kas tegemist üldse on inimesega või pigem robotiga, kelle operatsiooniprogramm Windows’95 ja LAN-ühendus on ajale jalgu jäänud“. Ühelgi lugejal ei saa tõsimeeli tekkida kahtlus, et vastava isiku puhul on tegemist robotiga.”

Pikemalt saab kaasusest lugeda Telegramist.

Vaata ka:

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop – Teisipäev 15 oktoober 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill)Kaart: Sauade ÄssTäna annab sulle uus algus ja energialaeng, eriti

love 2331486 960 720 576x560 1

Armastuse Horoskoop – Teisipäev 15 oktoober 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill)Armastuse osas võid täna tunda tugevamat sidet oma partneriga, kui