Monday , 17 January 2022
gaas

Euroopas hakkas maagaasi hind kiiresti tõusma

Euroopa gaasibörsi TTF-hind tõusis teisipäeval rohkem kui 30 protsenti. Hinnatõus põhjustab Euroopa riikides muret Venemaa kavatsuste pärast, kuna gaasimonopol Gazprom vähendas detsembris järsult oma tarneid läbi Poola Saksamaale suunduvas gaasitorus Jamal–Euroopa.

Kreml eitab maagaasi kasutamist poliitilise relvana. Kolm päeva enne jõule muutis aga Jamali-Euroopa torujuhtme kaudu saabunud gaas suunda. Saksamaa-Poola piiril asuva Mallnowi mõõtepunkti andmed näitasid, et gaasi idasuunaline voog on märkimisväärselt kasvanud, teatas The Guardian.

Venemaa president Vladimir Putin väitis detsembris, et Saksamaa müüb Venemaa gaasi edasi Poolale ja Ukrainale. Putin süüdistas Saksamaa gaasiimportijaid järsus hinnatõusus. Saksamaa valitsus pole Putini väiteid kommenteerinud.

TTF-hind tõusis teisipäeval 32 protsenti ning jõudis 95,20 euroni megavatt-tunni kohta. Kolmapäeval oli hind 92,7 eurot megavatt-tunni kohta. Suurbritannias tõusis gaasi hind teisipäeval lausa 38 protsendi võrra.

Euroopas puhkes energiakriis eelmisel aastal, kui riigid hakkasid loobuma karmidest koroonapiirangutest. Detsembris küündis gaasi hind 180 euroni megavatt-tunni kohta. Euroopa gaasist 40 protsenti pärineb aga Venemaalt.
Saksamaa üks suurimaid gaasifirmasid Uniper teatas kolmapäeval, et firma pidi täiendava rahastamise saamiseks pöörduma oma Soome emafirma ja Saksamaa valitsuse poole. Firmal tekkisid raskused detsembris, kui gaasi hind tõusis järsult.

Euroopas suureneb nõudlus ka toornafta järele. Teisipäeval tõusis rahvusvahelise energia võrdlusaluse Brenti toornafta ühe protsendi võrra, 80 dollarini barrelist. Detsembris oli hind aga 65 dollarit barreli kohta. Teisipäeval tõusis ka ka USA-s kaubeldava toornafta WTI hind.

Allikas. Er.ee

Jaga

Vaata ka:

jogeva

Jõgeva ilmajaam tähistab täna sajandat sünnipäeva. Nimelt, just Jõgeval on mõõdetud Eesti absoluutne miinimum, see on miinus 43,5 kraadi

Mitmeid rekordeid registreerinud Jõgeva ilmajaam tähistab sajandat sünnipäeva. Jõgeval tehti esimene ilmavaatlus 15. jaanuaril 1922 …

kaja kallas 90185653

Omavalitsusjuhid ootavad Kaja Kallaselt uusi lahendusi elukalliduskriisis. Loe, nende pöördumist peaministri poole.

“Enam ei ole aega olukorda kirjeldada ja analüüsida. Eestimaa inimesed ootavad riigilt kiiret ja otsustavat …

vulkaan

Vulkaanipurse Vaikses ookeanis vallandas tsunaami. VIDEO!

Tänase vulkaanipurske tagajärel on tsunaamilained jõudnud Tonga suurima saare Tongapatuni. Riigi pealinn on üle ujutatud, …

torm 1

OLULINE: Esmaspäeval on tulemas Eestis selle talve suurim torm! Tuul möllab puhanguti 32 m/s

Esmaspäev. Öösel: pilves selgimistega ilm. Sajab lund, lörtsi, ja vihma ning kohati tuiskab. Puhub edela- …