Teisipäev , 23 aprill 2024
Erakorralised uudised
istock 000011686797small

Euroopa Ravimiamet: esialgsed andmed näitavad, et Covid-19 vaktsiinid on haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse vältimisel jätkuvalt tõhusad

Euroopa Ravimiamet (EMA) on pidevalt kogunud Covid-19 vaktsiinide tõhususe kohta andmeid ning seda on tehtud ka viiruse Omikroni tüve korral, mis on nüüdseks levinud kogu Euroopa Liidus (EL).

Lõuna-Aafrikast, Ühendkuningriigist ja mõnest Euroopa Liidu riigist pärinevad andmed näitavad, et kuigi koroonaviiruse Omikroni tüvi on senistest viirustüvedest nakkavam, on selle tüve nakkuse tagajärjel haiglaravi vajaduse risk väiksem. Hinnanguliselt on see kolmandik kuni pool Delta nakkusega haiglasse sattumise riskist.

Hiljuti avaldatud andmed viitavad, et olemasolevad Covid-19 vaktsiinid kaitsevad Omikroni tüve nakkuse korral sümptomaatilise haiguse vastu nõrgemini kui teiste tüvede puhul ning see kaitse väheneb ajas. Selle tulemusena nakatub Omikroni tüvega rohkem ka vaktsineeritud inimesi.

Samas näitavad andmed sedagi, et vaktsineerimine tagab Omikronist põhjustatud haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse eest tugeva kaitse ning et tõhustusannus tagab parema kaitse kui esmane vaktsineerimiskuur. Lõuna-Aafrika andmete põhjal kaitsevad kaks vaktsiiniannust inimesi haiglaravi vajaduse eest 70%-lise tõhususega1; Ühendkuningriigi andmed viitasid, et mõni kuu pärast esialgset vaktsineerimiskuuri kaitse küll nõrgeneb, kuid tõhustusannuse järel tõusis kaitse haiglaravi vajaduse eest 90%-ni.2

EMA jätkab vaktsiinide tõhususe, Covid-19 haiguse raske vormi ja ringlevate tüvede kohta andmete kogumist ja hindamist. Nende andmete põhjal võidakse teha liikmesriikidele vaktsineerimisstrateegia osas soovitusi. EMA rõhutab jätkuvalt, et vaktsineerimine on pandeemiast jagu saamisel möödapääsmatu ja seetõttu tuleb jätkata pingutustega suurendada praegu vaktsineerimata või osaliselt vaktsineeritud inimeste täielikku vaktsineerimist ning tõhustusannuste manustamist.

Euroopa Ravimiameti teate leiate siit.

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

NB! Internetis müüdavad isetehtud sõidukite numbrimärgid on ebaseaduslikud

Transpordiametini on üha enam jõudnud infot liikluses olevatest sõidukitest, millel kasutatakse keelatud numbrimärke. Samuti on

minuaeg.com uudised

Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusühma delegatsioon kohtub Indias Dharhamsalas dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti eksiilvalitsuse ning tiibetlaste pagulaskogukonnaga. 

error: Sisu on kaitstud!