Tuesday , 28 September 2021
euroopa liit

Euroopa Liidu asjade komisjon toetab Afganistanis ohtu sattunute vastuvõtmist

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kogunes täna erakorralisele istungile, et arutada Eesti valmisolekut vastu võtta Afganistanis ohtu sattunud isikuid. Komisjon leidis, et valitsuse otsus abivajajate vastuvõtmise kohta on hädavajalik ja andis sellele oma toetuse.

Komisjoni aseesimees Riina Sikkut osutas, et olukord Afganistanis on praegu väga ebastabiilne, mistõttu otsustas valitsus oma eilsel istungil Afganistanist Eestisse ümber asustada või ümber paigutada kuni 30 rahvusvahelist kaitset vajavat inimest. „Talibani võimuletulekuga kaasneb oht, et inimõigused, eriti naiste ja tüdrukute õigused, halvenevad ning NATO ja Afganistani eelmiste võimudega koostööd teinute elu satub ohtu. Seetõttu on oluline, et Eesti on valmis neid inimesi aitama ja tegutsema kiirelt,“ sõnas Sikkut.
Komisjoni liige Oudekki Loone lausus, et kahtlemata on oluline Eestisse saabujate tausta kontrollida ja põhjalik vestlus läbi viia, ent see peab olema tehtud moel, mis ei aeglusta abivajajate Afganistanist väljatoomist. „Ohtu sattunud inimeste evakueerimine on esmatähtis – nende riigist väljaaitamiseks on jäänud äärmiselt lühike aeg,“ toonitas ta. Loone märkis, et Eesti soovib aidata ennekõike neid, kes on olnud meie vahetud kaastöötajad ning kelle elu on nüüd ohus. „Näitame nende inimeste vastuvõtmisega, et Eesti on tõsiseltvõetav riik, kes hoolib oma koostööpartneritest, ega jäta neid keerulistes oludes maha,“ sõnas Loone. Ta lisas, et 30 inimese lõimimine Eesti ühiskonda, arvestades seejuures nende vajadusi, on meile igati jõukohane.

Eilse seisuga on Eesti poole abipalvega pöördunud 31 inimest. Istungil toodi välja, et abivajajate tausta uurib põhjalikult Politsei- ja Piirivalveamet, kes langetab ka lõpliku otsuse rahvusvahelise kaitse andmise kohta. Ohtu sattunud isikud on kavas Eestisse tuua rahvusvahelise kaitse seaduse alusel, mis tähendab, et neid saab kas otse kolmandast riigist ümber asustada või teisest Euroopa Liidu liikmesriigist ümber paigutada.
Euroopa Liidu asjade komisjon otsustas kooskõlastada valitsuse otsuse, mille järgi võtab Eesti Afganistanist vastu kuni viis NATO heaks töötanud isikut ja nende pereliiget; kuni viis Euroopa Liidu heaks töötanud isikut ja nende pereliiget ning kuni 20 isikut ja nende pereliiget, kes on töötanud Afganistanis koos Eesti organisatsioonidega ja aidanud ellu viia Eesti välispoliitilisi eesmärke Afganistanis.

Istungil toodi välja ka, et oluline on aidata Afganistani naaberriike, näiteks Iraani ja Pakistani, et seal suudetaks Afganistanist põgenevatele inimestele paremini kaitset anda.
Istungil osalesid välisminister Eva-Maria Liimets ja siseminister Kristian Jaani. Samuti Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus ning Riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonidirektor Indrek Sirp.

Jaga

Vaata ka:

kohus

Saaremaal kolm inimest surnuks sõitnud Andres Reinart sai kergema karistuse. Õnnetuses hukkusid 27.a naine, tema 8 kuu vanune laps ja tema 58.a ema

Ringkonnakohus leidis, et Saaremaal kolme hukkunud avarii põhjustanud Andres Reinarti ei saa süüdi mõista mõrvas …

122948186 3355877024501460 3072444201309603023 o scaled

39 nädal: Vanglate info, toimus üks enesetapukatse.

Möödunud nädalal laekus Tallinna vanglale kümme teadet kriminaalhooldusaluse kuriteokahtluse kohta: nelja hooldusalust kahtlustatakse varavastases, kolme …

goteborg

Rootsis toimus kortermajas plahvatus, üle kahekümne inimese viidi haiglasse, sadu evakueeriti.

Göteborgis on eluhoones toimunud plahvatuse ja sellest süttinud tulekahju tõttu haiglasse paigutatud üle 20 inimese, …

Leinaseisak

Ekspeditsiooni laevameeskond pidas Estonia katastroofis hukkunute mälestuseks leinaseisaku

SA Mare Liberumi korraldatud ekspeditsiooni laevameeskond kogunes täna hommikul kell 6 laeva välistekile ja pidas Estonia katastroofis hukkunute …