Thursday , 21 October 2021
suicide g2fa164fb7 640

Enesetapp

Suitsiid on surm, mis on põhjustatud enese vigastamisest kavatsusega surra. Enesetapukatse on see, kui keegi kahjustab end tahtlikult oma elu lõpetada, kuid ta ei sure oma tegevuse tagajärjel.

Paljud tegurid võivad suurendada enesetapuriski või kaitsta selle eest. Enesetapp on seotud muude vigastuste ja vägivallaga. Näiteks inimestel, kes on kogenud vägivalda, sealhulgas laste väärkohtlemist, kiusamist või seksuaalset vägivalda, on suurem enesetapurisk, kuid inimestel kellel on palju lähedasi ja kogukonna toetus ning hõlpsasti juurdepääs tervishoiule, võivad pääseda enesetapumõtetest.

Suitsiidimäärad kasvasid aastatel 1999–2019 33%.  2019. aastal toimus väike langus. Enesetapp on Ameerika Ühendriikides 10. peamine surmapõhjus. See põhjustas 2019. aastal rohkem kui 47 500 surmajuhtumit, mis on umbes üks surm iga 11 minuti järel.

Tänaseks on inimeste arv, kes mõtlevad enesetapule või üritavad seda teha, veelgi suurem.  2019. aastal mõtles 12 miljonit Ameerika täiskasvanut tõsiselt enesetapule, 3,5 miljonit kavandas enesetapukatse ja 1,4 miljonit tegid enesetapu.

Enesetapp mõjutab igas vanuses inimesi. See on teine ​​peamine surmapõhjus 10–34-aastaste inimeste seas, neljas peamine põhjus 35–44-aastaste seas ja viies peamine põhjus 45–54,3-aastaste seas.

Mõnes rühmas on enesetappude arv kõrgem kui teistes. Enesetappude arv varieerub sõltuvalt rassist/rahvusest, vanusest ja muudest teguritest. Kõrgeimad määrad on Ameerika India/Alaska põliselanike ja mitte-hispaanlastest valgete populatsioonide seas. Teised ameeriklased, kellel on keskmisest kõrgem enesetappude määr, on veteranid, maapiirkondades elavad inimesed ning teatud tööstusharude ja ametite, näiteks kaevandamise ja ehituse töötajad.

Enesetapp ja enesetapukatse põhjustavad tõsiseid emotsionaalseid, füüsilisi ja majanduslikke tagajärgi. Inimesed, kes üritavad enesetappu ja jäävad ellu, võivad saada tõsiseid vigastusi, millel võib olla pikaajaline mõju nende tervisele. Samuti võivad nad kogeda depressiooni ja muid vaimse tervise probleeme.

Enesetapp ja enesetapukatsed mõjutavad sõprade, lähedaste, töökaaslaste ja kogukonna tervist ja heaolu. Kui inimesed surevad enesetapu tõttu, võivad nende ellujäänud perekonnad ja sõbrad kogeda šokki, viha, süütunnet, depressiooni või ärevuse sümptomeid ja isegi enesetapumõtteid.

Enesetappude rahaline maks ühiskonnale on samuti kulukas. Enesetapud ja enesetapukatsed maksavad rahvale ainuüksi eluaegseid meditsiinilisi ja töö kaotamise kulusid üle 70 miljardi dollari aastas. (Eestis on see umbes 1 miljon eurot)

Jaga

Vaata ka:

Screenshot 2021 10 21 at 10.26.56

Kiusamise järel endalt elu võtnud Heldin Noole ema: kõik sai alguse süütust videost

Eelmise aasta suvel võttis endalt elu 19-aastane Heldin Nool, kes pidi aastaid taluma kiusamist lapsena …

torm 1

OLULINE: Ilmateenistus, andis kahele maakonnale esimese taseme tormi hoiatus!

Peipsi järv 21.10 edela- ja lõunatuul 9, puhanguti 13 m/s. Hilisõhtul tugevneb edela- ja lõunatuul …

Screenshot 2021 10 21 at 10.21.02

Lutsar Kallasele ja Aabile: piirangud kehtestab ikka valitsus, mitte aga teadusnõukoda

Peaminister Kaja Kallas (RE) ja riigihalduse minister Jaak Aab (KE) rääkisid sel nädalal Postimehele, et …

protective suit g966dd4745 640

Hiinas levib taas koroona, ohus on Pekingi olümpia

Hiinas levib taas kulutulena koroona ning riiki valitsev kommunistik partei on võimetu selle levikut peatama. …