Esmaspäev , 22 aprill 2024
Erakorralised uudised
woman g405b29dfc 640

Ema täna jälle ei tule

Ühe  kolmeaastase tüdruku, kes parajasti nukkudega mängis, igahommikused sõnad olid, et ema täna jälle ei tule. “Seda on ikka väga kurb vaadata, et vanemad ei täida neid  lubadusi, mis oma lastele antakse.  Aga lapsed enam ei usu ja nii see väike tüdruk kordaski päevast päeva, et ema täna jälle ei tule,” jagas Tallinna Laste Turvakeskuse Lilleküla üksuse juht Tiina Simson üht nukrat lugu saates „Tallinna panoraam“.

Turvatunne ja kodusoojus ei ole kahjuks mitte iga lapse jaoks tavapärane. Igal aastal jõuab Tallinna  Laste Turvakeskusesse  üle saja lapse. Põhjused, miks lapsed sinna sattuvad  on  erinevad, kuid alati väga keerulised ja rasked.

Eriti valusad on  lood, kus vanemad ei soovi last enam enda juurde. Ajal, mil sündimuse arv kahaneb, leiab üks hulk lahku läinud  emasid ja isasid, et nende uues elus enam ühise lapse jaoks ruumi ei ole. Loomulikult on see lapse jaoks  trauma, kui ta tajub, et kumbki tema  bioloogiline vanem teda enam oma ellu ei soovi või  isegi kui soovib, ei taha ta teda enda juurde elama.

Allakäigutrepi algus

Tallinna Laste Turvakeskuse juhataja Priit Siig  teab rääkida, et sellised traumad mõjuvad lapsele väga raskelt. “Kui see laps ühel hetkel jõuab teismeikka, siis loomulikult traumad erineval moel hakkavad avalduma tema käitumises. See võib olla  agressiivsus, meelemürkide tarvitamine, koolikohustuste mittetäitmine või  tänavale sattumine. Ning siis hakkab see allakäigu trepp pihta,” ütles  Siig.

Turvakodus üritatakse lastele tagada võimalikult normaalse pereelu sarnane olukord.  Koos lastega õpitakse, käiakse erinevatel üritustel, neid kuulatakse ja pannake tähele.  Eelkõige on turvakodu eesmärk  toetada aga  raskusse sattunud peret, et lapsed saaksid koju tagasi pöörduda. Kahjuks see alati ei õnnestu.

“Ma arvan, et meil rekord, kus laps on siia tagasi  sattunud, on  viis korda. Kahjuks nii see on. Kui tegemist on ikka mingisuguse vaimse probleemi, narkomaania või alkoholismiga, siis nende perede lapsed kipuvad siia tagasi tulema,” rääkis Tallinna Laste Turvakeskuse sotsiaalpedagoog  Olavi Laurimaa.

Päevakorras on hoopis uut moodi probleemid

Tallinna  Laste turvakeskuse Lilleküla üksus avas uksed aastal 1993. Nende 28 aasta jooksul ei ole probleem, et  lapsed end kodus turvaliselt tunda ei saa,  meie ühiskonnas  kübekestki raugenud.

Egert, kelle peres kestis alkoholism ja koduvägivald seitse aastat, leidis abi just Tallinna Laste Turvakodust. “Politsei käis meil kodus iga päev. Ema peksti ning ka mina elustasin enda ema mitu korda. Ma ei tahtnud  kodus olla ja nii ma sattusin üheksa aastasena Koplisse,” meenutas noormees, kes hakkas toona tänavaeluga tegelema.  “Ma magasin vihmas ja lumes, ma ei saanud endaga hakkama. Turvakodu oligi üks koht, mis mind aitas .”

Tiina Simson, kes asus 1997. aastal Lilleküla Turvakodusse praktikale, arvas toona, et paari aasta pärast turvakodusid enam vaja ei ole ning kõik lapsed saavad õnnelikult kodus elada. Tegelikkus on aga see, et probleemid, millega lapsed turvakodusse sattuvad, on ajaga hoopis keerulisemaks muutunud. “Kui  üheksakümnendatel olid lapsed nõndanimetatud tänavalapsed, neil ei olnud  süüa, neil ei olnud riideid ja nende vanemad olid hädas, sest Eesti Vabariik alles oli oma esimestes kasvuraskustes, siis praeguseks hetkeks on päevakorda kerkinud hoopis uued teemad,” rääkis Simson.

Vanematel puuduvad vanemlikud oskused

Tallinna abilinnapea Betina Beškina tõdes, et lapsevanemad  sageli ei oska lastega ümber käia ja vanemlikud oskused vajaksid arendamist. “Selles osas  linn teeb ka oma tööd ja pakub vanematele palju erinevaid koolitusi,” lisas Beškina.

Kui lastekaitsetöötajad näevad,  et lapsel ei ole turvaline koju tagasi minna, siis sellistel juhtudel suunatakse laps elama asenduskodusse. Tallinna laste puhul on selleks kohaks tavaliselt Tallinna lastekodu, kuid on ka teisi lahendusi. Ühe variandina näiteks suunatakse laps hooldusperre.

“Mina tegelikult sooviksin, et kõik vanemad märkaksid,  kui toredad lapsed neil. Soovin, et nad oskaksid kiita oma lapsi ja tunnustada neid. Kui see lapseke juba peres on, siis tuleb leida aeg, et oma lapsega tegeleda,” lisas Simson.

Allikas Pealinn.ee

Vaata ka:

Lumesahk

Transpordiamet hoiatab: lumi ja lörts on muutnud teeolud väga keeruliseks

Jätkuvalt talvised ilmaolud on kaasa toonud intensiivse lume- ja lörtsisaju. Talvised teeolud valitsevad hetkel peamiselt

minuaeg.com uudised

USA pangad kaasasid nädalaga ligi 20 miljardit dollarit

Möödunud nädalal leidis aset mitmeid võlakirjade oksjoneid, kus suurimat mahtu olid kaasamas USA suurpangad. Kõige

error: Sisu on kaitstud!