Sunday , 26 September 2021
63f23957fc37f4d0fb576d3f98cd94ed

Ema depressioon paneb tütre varakult vananema.

Ema depressioon paneb tütre varakult vananema.

 

Masendus paneb kehakella kiiremini tiksuma. Tuleb välja, et see kehtib ka laste kohta ja isegi siis, kui depressioon pole veel diagnoositudki. Depressiivsete emade tütarde rakud vananevad kiiremini kui neil tüdrukutel, kel pole perekonnas pärilikku kurvameelsust.

USA Stanfordi ülikooli psühholoog Ian Gotlib uuris 10-14 aasta vanuseid terveid tüdrukuid, kelle ema oli põdenud depressiooni. Kontrollrühmas olid sama vanad teismelised, kelle lähisugulastel polnud kunagi haigust esinenud.

 

 

Gotlib uuris laste stressitaluvust. Enne ning pärast katseid mõõdeti nende süljes stressihormoon kortisooli hulka. Samuti andsid kõik katsealused DNA-proovi, mille põhjal hinnati nende telomeeride pikkust.

 

 

Telomeerid on kromosoomide otstes paiknevad järjestused, mis kaitsevad rakkude jagunemisel DNAd. Igal rakujagunemisel jäävad telomeerid veidi lühemaks, kuid nende pikkust võib muuta ka stress. Täiskasvanute liigselt lühenenud telomeere seostatakse krooniliste haiguste tekkimise ja varase surmaga.

 

Gotlib leidis, et päriliku depressiooniriskiga tüdrukute keha tootis pingelistes olukordades rohkem stressihormooni. Lapsed olid stressialdis ja üllatuslikult olid nende telomeerid palju lühemad kui depressioonivabadest peredest pärit tüdrukutel. Uurija kinnitusel pole lastel telomeeride lühenemist eriti uuritud, kuid täiskasvanutel vastaks see erinevus kuueaastasele vanusevahele.

 

 

Gotlibi selgitusel on paljudes uurimuste leitud seoseid stressi, depressiooni ja haiguste vahel. Pole selge, milline on nende muutuse esinemise järjekord. Kas esimesena tekib stress, masendus või hoopis rakumuutused? Uuringu tulemused viitavad sellel, et tervetel, kuid riskirühma kuuluvatel lastel olid stressi ja enneaegse keha kulumise märgid juba siis, kui neil polnud ühtegi depressioonisümptomit.

 

 

Mida selle vastu ette võtta? Gotlibi sõnul on näidatud, et sport aeglustab täiskasvanute telomeeride lühenemist. Tõenäoliselt on sellest kasu ka noorukitele. Lisaks võiksid päriliku depressiooniriskiga neiud õppida stressi ohjamise tehnikaid.

 

 

Uuringus osalejaid on plaanis edasi jälgida. Nii saab selgeks, kas telomeeride pikkuse põhjal on võimalik ennustada depressiooni haigestumist.

Uurimus ilmus ajakirjas Molecular Psychiatry.

Jaga

Vaata ka:

alkohol

Koroonasulud tekitasid ÜKs miljon uut alkohoolikut

Poolteist aastat pärast esimeste koroonasulgude kehtestamist on Inglismaa alkohoolikute arv ligikaudu kahekordistunud, kasvades 1,5 miljoni …

minuaeg 1

Aktsepteeri seda, mida ei saa muuta…

Aktsepteeri seda, mida ei saa muuta. Kõik sinu elus ei saa olema ideaalne ning sellest …

minuaeg

19 raskust, mida edu saavutamiseks ületada

Sa pead tegema midagi sellist, mida mitte keegi teine ei tee. Midagi sellist, mis sind …

94999924 10223690378262136 7355426593012973568 n

Elu ei anna teile inimesi, keda te soovite…

Elu ei anna teile inimesi, keda te soovite. Ta annab teile inimesi, keda teil on …