Sunday , 16 January 2022
matrix ga67384711 640

Elisa hoiatab sõnumi teel leviva viiruse eest

Maailmas on levimas viirus Flubot, mis võib lähiajal jõuda ka Eestisse. Oht puudutab kõiki telefonikasutajaid sõltumata võrguoperaatorist, teatab Elisa.

Pahavara levib SMSina ja kuigi sõnum ise ning lingile klikkimine ei nakata, on ohtlik lingilt rakenduse alla laadimine ja installeerimine.

Elisa telekomiteenuste juhi Mailiis Ploomanni teatel tuleb eriti ettevaatlik olla tarkvara puhul, mis pole pärit ametlikust rakendusepoest.«Sõnumis antakse kliendile teada, et teda ootab kas pakk, häälsõnum või mõni muu kiireloomuline põhjus, ja selle teada saamiseks tuleb avada sõnumis olev link. Seejärel soovitatakse avanevalt veebilehelt alla laadida rakendus, mis nakatabki seadme viirusega,» kirjeldab Ploomann.

Viirus saab seadmesse pääsedes õiguse kogu telefoni üle. See saab lugeda sõnumeid, saata SMSe, jälgida kõike, mida ekraanile kirjutatakse ja edastada SMSe järgmistele telefonikontaktidele, et viirus edasi leviks.

«Lühisõnumiga saabuvad tihti ka informeerivad, kinnitavad või muul moel vajalikud teavitused. Näiteks restoran kinnitab üle lauabroneeringu, arst saadab visiidiaja meeldetuletuse ja postifirmad pakiautomaadi uksekoodi. Turvaliste saatjate sõnumites sisalduvad lingid on ohutud ja viivad kasutaja tavaliselt teenusepakkuja kodulehele. Sellised saatjad ei soovi kunagi, et klient laadiks alla mõne kahtlase rakenduse väljaspool ametlikku rakenduspoodi,» täpsustab Ploomann.

Mida saad teha SMS viirusega nakatumise vältimiseks?SMS ise ja lingil klikkimine ei nakata seadet
Ohtlik on SMSiga saadetud sõnumi lingilt rakenduse allalaadimine ja installeerimine.
Selles etapis hoiatab mobiiltelefon sind, et tegemist pole ametlikult toetatud rakendusega.
Ära lae seda rakendust alla, katkesta tegevus ning kustuta SMS.
Pööra tähelepanu sõnumi saatjale. Kui saatja aadressireal on kolmanda osapoole kontakt ehk tundmatu inimese kontakt, kustuta SMS.

 

 

Jaga

Vaata ka:

jogeva

Jõgeva ilmajaam tähistab täna sajandat sünnipäeva. Nimelt, just Jõgeval on mõõdetud Eesti absoluutne miinimum, see on miinus 43,5 kraadi

Mitmeid rekordeid registreerinud Jõgeva ilmajaam tähistab sajandat sünnipäeva. Jõgeval tehti esimene ilmavaatlus 15. jaanuaril 1922 …

kaja kallas 90185653

Omavalitsusjuhid ootavad Kaja Kallaselt uusi lahendusi elukalliduskriisis. Loe, nende pöördumist peaministri poole.

“Enam ei ole aega olukorda kirjeldada ja analüüsida. Eestimaa inimesed ootavad riigilt kiiret ja otsustavat …

vulkaan

Vulkaanipurse Vaikses ookeanis vallandas tsunaami. VIDEO!

Tänase vulkaanipurske tagajärel on tsunaamilained jõudnud Tonga suurima saare Tongapatuni. Riigi pealinn on üle ujutatud, …

torm 1

OLULINE: Esmaspäeval on tulemas Eestis selle talve suurim torm! Tuul möllab puhanguti 32 m/s

Esmaspäev. Öösel: pilves selgimistega ilm. Sajab lund, lörtsi, ja vihma ning kohati tuiskab. Puhub edela- …