Tuesday , 18 January 2022
digitoendminuaeg

ELis hakatakse kohaldama ELi COVIDi digitõendit.

Alates tänasest  01.07.2021 hakatakse kohaldama ELi COVIDi digitõendit käsitlevat määrust. See tähendab, et ELi kodanikele ja elanikele on nüüd võimalik kogu ELis väljastada COVIDi digitõendeid ja neid ka kontrollida. 21 liikmesriiki ning Norra, Island ja Liechtenstein olid juba alustanud tõendite väljastamist enne tänast tähtaega ning viis alustavad sellega täna.President Ursula von der Leyen ütles ELi COVIDi digitõendi kohaldamise alguse puhul järgmist:

„Euroopa Liit pakub oma kodanikele käegakatsutavaid tulemusi. ELi COVIDi digitõend sümboliseerib avatud ja turvalist Euroopat, mis avaneb ettevaatlikult ja seab esikohale meie kodanike tervise kaitse.

Märtsis lubasime suvepuhkuste ajaks luua kogu ELi hõlmava süsteemi, mis hõlbustab vaba ja ohutut reisimist ELis. Nüüd võime kinnitada, et ELi COVIDi digitõendi süsteem toimib.

Enamik ELi liikmesriike on süsteemiga juba liitunud ning valmis sertifikaate välja andma ja kontrollima. Loodud on juba üle 200 miljoni tõendi.

Aitame eurooplastel tagasi saada vabaduse, mida nad väärtustavad ja nii kalliks peavad.“

ELi COVIDi digitõend

ELi COVIDi digitõendi eesmärk on hõlbustada COVID-19 pandeemia ajal vaba ja ohutut liikumist ELis. Kõigil eurooplastel on õigus vabalt liikuda ka ilma tõendita, kuid tõend vabastab reisijad sellistest ebameeldivatest piirangutest nagu karantiin.

ELi COVIDi digitõend on kättesaadav kõigile ning see:kajastab COVID-19-ga seotud vaktsineerimist, testimist ja tervenemist;
on tasuta ja kättesaadav kõigis ELi keeltes;
on kättesaadav digitaalselt ja paberkandjal;
on turvaline ja sisaldab digitaalselt allkirjastatud ruutkoodi.
Uute eeskirjade alusel peavad liikmesriigid hoiduma täiendavate reisipiirangute kehtestamisest ELi COVIDi digitõendi omanikele, välja arvatud juhul, kui need on rahvatervise kaitseks vajalikud ja proportsionaalsed.

Lisaks võttis komisjon kohustuse eraldada erakorralise toetuse rahastamisvahendi raames 100 miljonit eurot, et toetada liikmesriike taskukohaste testide tegemisel.

Taust

17. märtsil 2021 esitas Euroopa Komisjon ettepaneku luua ELi COVIDi digitõend, et hõlbustada pandeemia ajal kodanike turvalist ja vaba liikumist ELis. 20. mail jõudsid kaasseadusandjad esialgsele kokkuleppele. 1. juunil võeti kasutusele süsteemide tehniline tugisammas – ELi digivärav –, mis võimaldab kontrollida ruutkoodides sisalduvaid turvaelemente. 1. juuli tähtajaks on kõik 30 ELi ja EMP riiki digiväravaga otseühenduses. Alates 1. juunist hakkasid esimesed liikmesriigid tõendeid välja andma; kokku võtsid süsteemi enne 1. juuli tähtaega kasutusele 21 ELi riiki.

Pärast ametlikku allkirjastamist 14. juunil, avaldati määrus 15. juunil. Seda hakatakse kohaldama alates tänasest, 1. juulist koos kuuenädalase üleminekuperioodiga tõendite väljastamiseks neile liikmesriikidele, kes vajavad lisaaega.

Jaga

Vaata ka:

kaja kallas 90185653

Peaminister Kaja Kallas teeb kolmapäeval poliitilise avalduse

Peaminister Kaja Kallas teeb kolmapäeval kell 14 riigikogu istungil Euroopa ja Eesti julgeoleku olukorda puudutava …

wise

OLULINE: Eestlaste Wise pakub oma töötajatele 126-päevast täispalgaga isapuhkust

Eestlaste asutatud Briti finantstehnoloogiaettevõte Wise alustab uue puhkusepoliitikaga, mis võetakse kasutusele ettevõtte kontorites kogu maailmas …

indoneesia

Indoneesia parlament kiitis heaks seaduse rajada UUS riigi pealinn Kalimantanisse.

Indoneesia uue pealinna rajamiseks kulub 35 miljardit dollarit ning selle nimeks saab Nusantara, mis tähendab …

26166979 1772717192749034 5215974079727849660 n

OLULINE: Postiteenused muutuvad oluliselt.

„Inimeste elukvaliteet peab olema tagatud igas Eestimaa nurgas ja postiteenuse kättesaadavus on kindlasti selle oluline …