Pühapäev , 3 märts 2024
Erakorralised uudised
rekka

ELi uus sanktsioonipakett keelab Vene haagiste kasutamise Euroopa Liidus

Euroopa Liidu 11. sanktsioonipakett keelab EL-is Vene numbrimärgiga haagiste ja poolhaagiste kasutamise. Keeld hakkab kehtima 24. juuni 2023 südaööl, misjärel saadab toll haagised tagasi Venemaale. Uus sanktsioonipakett tõhustab ka sanktsioonidest kõrvalehoidumise tõkestamist, keelates üha rohkemate toodete transiidi EList läbi Venemaa kolmandatesse riikidesse.

Viimane sanktsioonipakett sekkub veelgi tugevamalt kaubandusliku maanteetranspordi tegevusse. Edaspidi ei saa Venemaa numbrimärgiga haagised ja poolhaagised EL-is sõita, isegi kui veok on registreeritud väljaspool Venemaad. Vene numbrimärkidega vedukautode sisenemine EL-i keelustati juba aasta tagasi aprillis.

Keeldu hakkame kohaldama kohe pärast selle jõustumist ning saadame Venemaale tagasi kõik Venemaa numbrimärgiga veoauto haagised ja poolhaagised. Meie hinnangul toimub hetkel umbes 40 protsenti idapiiri ületavatest kaubavedudest Venemaal registreeritud haagiste või poolhaagistega, ütleb Soome tolli kontrolliosakonna juhataja Sami Rakshit.

Keeld jõustub ööl vastu homset laupäeva, 24. juunit 2023 kell 0:00.

Praegu EL-is asuvate ja Venemaal registreeritud veoautode haagiste ja poolhaagiste puhul jõustub keeld 30. juunil 2023. aastal.

Sanktsioonidest kõrvalehoidmise tõkestamine on EL-i uue sanktsioonipaketi keskmes – transiidikeeldusid laiendatakse

EL-i poolt Venemaale kehtestatud uued sanktsioonid laiendavad transiidikeeldu EL-ist läbi Venemaa kolmandatesse riikidesse. Transiidikeelu laiendamine hoiab ära sanktsioonide alla kuuluvate kaupade sisenemise Venemaale kas otse või läbi kolmanda riigi.

Transiidikeeld hõlmab kõiki kõrgtehnoloogilisi tooteid vastavalt sanktsioonide määrusele (VII lisa). Täiendus hõlmab ka transiidikeelu määruses (lisad XI ja XX) loetletud lennundus- ja kosmosetehnoloogia tooteid ning lennukikütuseid. Varem kehtis transiidikeeld juba nn topeltkasutusega toodete ning tulirelvade ja tarvikute kohta.

Transiidikeelu laienemine suurendab tolli sanktsioonide kontrolli võimalusi sekkuda sanktsioonidest kõrvalehoidmisse. Oleme avastanud võimalikke katseid sanktsioonidest kõrvale hiilida ning teinud koostööd teiste EL-i välispiiri riikide tollidega, et sanktsioonikontrolli veelgi tõhusamaks muuta. Sanktsioonide tõhusust suurendavad ka uued sanktsioonidega hõlmatud kaubagrupid, märgib Rakshit.

Uued sanktsioonid keelavad üle 1,9-liitrise mootoriga sõiduautode, matkaautode ja maastikuautode ekspordi Venemaale väärtuspiiranguta. Seni on olnud võimalik eksportida autosid väärtusega alla 50 000 euro. Sanktsioonide alla lisati ka hübriid- ja elektriautod.

Ekspordisanktsioonid laienevad tulevikus ka näiteks erinevatele masinatele, mõõte- ja seireseadmetele, kaameratele ja optikaseadmetele, aga ka raskeveokite rehvidele. Tolli esialgsel hinnangul on uute ekspordisanktsioonide alla kuuluvaid kaupu Soomest seni Venemaale eksporditud keskmiselt 1,5 miljoni euro eest kuus.

Sanktsioonide paketiga laiendati ka meretranspordiga seotud sanktsioone, näiteks laadimise ning sadamasse saabumise ja sealt lahkumise osas.

Vaata ka:

man g15686e850 640

4 pisiasja, mida mehed pärast lahutust naistelt otsivad

Pärast lahutust võivad meeste ootused ja vajadused suhetes oluliselt muutuda. Nad võivad otsida omadusi ja

ian schneider PAykYb 8Er8 unsplash

3 viisi, kuidas kedagi nii hästi armastada, et ta tunneks end teie suhetes turvaliselt

Armastuse väljendamine viisil, mis paneb teie partneri end suhtes turvaliselt tundma, on suhete alustala. Siin

error: Sisu on kaitstud!