4.2 C
Tallinn
Esmaspäev 30. jaanuar 2023
UudisedEkspert selgitab, kui kaugele võib õhus levida koroonaviirus ja millega saab seda...

Ekspert selgitab, kui kaugele võib õhus levida koroonaviirus ja millega saab seda pindadelt hävitada

Koroonaviirus kortermaja ventilatsioonisüsteemi kaudu ei levi, vaid levib peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomuslikud sümptomid, eelkõige köha.
 
Viiruse leviku eelduseks on lähedane kontakt haige inimese kehavedelikega (verega, roojaga, uriiniga, süljega, spermaga). Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Hanna Sepp ütles: «Kui COVID-19-sse nakatunud inimene köhib, aevastab või räägib, satuvad õhku viirust sisaldavad piisakesed. Need viiruspiisakesed on üpris rasked ja seetõttu ei kandu õhus kuigi kaugele.» Seni teadaolevalt võivad need kanduda maksimaalselt 2 meetri kaugusele.
Viiruspiisakeste pindadel säilivus sõltub ümbritseva keskkonna õhutemperatuurist ja keskmisest niiskusest. Toatemperatuuril ehk 22–25 kraadi, umbes 40 protsendise suhtelise niiskuse juures säilib viirus kuni 4–5 päeva. Mida kõrgem on temperatuur ja suhteline niiskus, seda kiiremini viirus hävib. Näiteks SARS-CoV-ga tehtud teadusuuringus säilis 80 protsendise niiskuse ja 20 kraadi juures ööpäeva jooksul vaid 3 protsenti pinnal olnud koronaviirustest. Seetõttu ongi märgkoristus olulisel kohal COVID-19 ennetuses.
 


Efektiivne meede pindadel oleva koronaviiruse hävitamiseks on erinevad biotsiidid ehk mikroorganismide vastas lahused. Üks levinuimad on etanool….
Loe pikemalt: Postimees.ee

Veel artikleid