Monday , 25 October 2021
Leinaseisak

Ekspeditsiooni laevameeskond pidas Estonia katastroofis hukkunute mälestuseks leinaseisaku

SA Mare Liberumi korraldatud ekspeditsiooni laevameeskond kogunes täna hommikul kell 6 laeva välistekile ja pidas Estonia katastroofis hukkunute mälestuseks leinaseisaku. Parvlaev Estonia uppus Läänemeres täna 27 aastat tagasi.  

RS SENTINELi kapten Jarosław Jacek Sarolej lasi laevahukus elu kaotanud inimeste mälestuseks minut aega udupasunat, niisamuti nagu tal on igal aastal kombeks teha 1993. aastal uppunud Poola laeva MS Jan Heweliusze mälestuseks.

„Meie kohustus ühiskonnana on mälestada hukkunuid ja toetada neid, kes katastroofis oma lähedased kaotasid. Samamoodi on meie kohustus otsida vastuseid küsimustele, mis viis tol ööl 27 aastat tagasi Estonia traagilise uppumiseni,“ ütles SA Mare Liberumi juht ja ekspeditsiooni eestvedaja Margus Kurm.

Estonia katastroof on suurima ohvrite arvuga rahuaegne laevahukk Läänemerel, kus hukkus 852 inimest ja pääses 137 inimest. Estonia uppus 28. septembri öösel kella 0.55 ja 2.03 vahel 1994. aastal.

SA Mare Liberum alustas tänavu 18. septembril Hollandist Eemshaveni sadamast eraalgatusliku ekspeditsiooniga parvlaeva vrakile, mille eesmärk on leida vastused küsimustele, millele pole 27 aasta jooksul riiklikud uuringud vastuseid andnud.

Loe ka: Rene Arikas: Estonia vigastused on seniarvatust suuremad

Ekspeditsioon jõudis hukupaigani eelmise nädala kolmapäeval. Selle aja jooksul on vrakki ja selle ümbrust uuritud mitmikkiirsonariga ja allveerobotitega. Allveerobot sisenes eile ka sügavale autotekile, kus jäädvustas, et kaks alumiste tekkide juurde viivatest ustest on terved ja kinni. Lisaks teevad allveerobotid vrakist tuhandeid ülesvõtteid, et modelleerida sellest fotogramm-meetria tehnoloogia abil detailne 3D kujutis.

Uurimisprojekti käigus kogutud materjale hakkab uurima dr Andrzej Jasionowski, kelle Singapuri ettevõte SophusQuorum Pte. Ltd. on spetsialiseerunud mereõnnetuste alastele ekspertiisidele. Jasionowski on ka varem Estonia teemadega kokku puutunud, kuuludes aastatel 2005-2008 tegutsenud teaduskonsortsiumisse SSPA, mis tegi Rootsi valitsuse tellimusel Estonia kohta erinevaid uuringuid. Teaduslik analüüs peaks valmima tuleva aasta kevadeks.

SA Mare Liberum on tänavu juulis omaste initsiatiivil asutatud sihtasutus, mille juhataja on Margus Kurm. Nõukokku kuuluvad Piret Kergandberg, Raivo Hellerma ja Carl Eric Laantee Reintamm.

Ekspeditsiooni käigus kogutud info ning pildi- ja videomaterjal avaldatakse jooksvalt SA Mare Liberumi kodulehel: www.mare-liberum.ee

Jaga

Vaata ka:

Screenshot 2021 10 25 at 17.18.14

Nõmme COVID-19 nõustamis- ja vaktsineerimispunkt on avatud 26. oktoobrini

„Kaitsmaks ennast ja oma lähedasi on võimalik veel 26. oktoobri õhtuni end Nõmme sotsiaalmaja taga …

kaja kallas 90185653 1

Kallas: EKRE võiks kutsuda oma toetajad üles kaitsesüsti saama

Peaminister Kaja Kallas kutsus esmaspäeval riigikogu sotsiaalkomisjoni ees esinedes ka Eesti Konservatiivset Erakonda (EKRE) pöörduma …

doctor g23493b025 640

Arstide liit: senise leebe manitsemise asemel tuleb rikkujaid karistada

Eesti Arstide Liidu teatel on praegune koroonalaine varasematest tugevam, pikem ja tervishoiusüsteemile raskem, vaktsineerimine on ainus …

doctor g71635bb6a 640

Kaja Kallas: meditsiinitöötajad ei ole nõus enam COVIDi osakondades töötama

“Eesti meditsiinisüsteemil on praegu raske hetk, mille ületamiseks nad vajavad toetust ja töörahu. Riigikogus valitseb …