Expand To Show Full Article
EKRE ja Reformi esindajad läksid vaidlema Nursipalu teemal | MinuAeg
Kolmapäev , 7 juuni 2023
Erakorralised uudised

EKRE ja Reformi esindajad läksid vaidlema Nursipalu teemal

Kaitseminister Hanno Pevkur (Reform) ja riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Alar Laneman (EKRE) läksid Nursipalu harjutusvälja laiendamise teemal vaidlema.

Alar Lanemani sõnul ei ole EKRE rahul kaitseplaneerimise tempoga. Ta arvas, et kaitseväe juhataja, kindralleitnant Martin Heremi aasta alguses ilmunud kainestav artikkel Venemaa ohust Eestile tuli liiga hilja. „See oleks pidanud tulema kõige hiljem umbes kuu pärast Ukraina sõja algust,“ arvas ta. Laneman arvas ka, et vajadus teha riigikaitse arengukava kolm kuud pärast selle kinnitamist ümber näitas, et seni oli oldud liiga optimistlikud.

Delfi saate suurim vaidlus toimus Nursipalu harjutusvälja laiendamise teemal. Hanno Pevkur: „Sotsid riigikaitsekomisjoni esimehe (Raimond Kaljulaid) vaatest toetavad. Leo Kunnas olevat öelnud, et EKRE toetab ka. Keskerakond on öelnud seda Erki Savisaare suu kaudu. Ma loodan, et Alar ütleb siin ka, et EKRE tõepoolest toetab seda vajadust.“

Kuigi Laneman tunnistas laiendamise vajadust, oli ta teostuse suhtes kriitiline: „Inimestel on tunne, et neist sõidetakse üle. Ka riigikaitsekomisjon pole saanud ülevaadet, millest tulenes just selline vajadus? Kas olid alternatiivid?“

Pevkur vaidles vastu ja ütles, et inimestega räägiti algusest peale isiklikult läbi, sealhulgas sellest, millised on kompenseerimise võimalused või erinevad viisid saada uus talukoht.

Nursipalu teemal jätkus vaidlust kauemakski, paljudes küsimustes selgus aga, et muidu kirglikult rivaalitsevate parteide vahel on erinevused riigikaitse küsimustes väiksemad. EKRE programm näeb ette reservväe suurendamist 55 000 inimeseni. Pevkur: „Selle valimislubaduse puhul on tegemist lahtisest uksest sissemurdmisega.“ Kaitseministri sõnul suurenebki koosseis üle 50 000, kui arvestada kõik osalised koos kaitseliidu ja liitlastega.

Laneman polnud nõus, et Eesti on juba täna olukorras, kus vaenlase rünnaku saab kohe tõrjuda selle asemel, et pärast riigi esmalt okupeerimist see hiljem vabastada. „Me ei ole täna sinna jõudnud, meil on riigikaitse arengus küll teha,“ sõnas brigaadikindral reservis.

Vaata ka:

Päästjad päästsid täna 6.06 Emajõest kindlast uppumissurmast joobes mehe

Täna, 6. juuni õhtul kell 18.44 teatati häirekeskusele, et Tartus Turu silla lähedal Pika tänava …