Sunday , 19 September 2021
vaktsiin

Eestis karjaimmuunsust ei ole ega tule niipea

Eestis karjaimmuunsust ei ole ega tule niipea

Arutelu Eesti vaktsineerimiseesmärkide üle on jäänud ajast maha. Endiselt räägitakse 70% vaktsiinidega hõlmatusest (või läbipõdemisest) kui tasemest, mil saabub karjaimmuunsus ja viirus enam ei levi.

70% on paraku karjaimmuunsuseks kaugelt ebapiisav, juba pikemat aega.
Eriti, kui see arutelu hõlmab vaid täisealist elanikkonda, mis on olnud Eesti vaktsineerimiskampaania fookus. Ehkki meil pole hetkel kehtivat vaktsineerimiskava ja numbriliste ja kuupäevaliste eesmärkide osas on vaktsineerimise korraldamise juhid (Tanel Kiik, Marek Seer, Maris Jesse) olnud äärmiselt ebaselged, siis “sügiseks” loodetakse immuniseerida just 70% täisealistest elanikest.Sedagi eesmärki on nimetatud praeguse süstimistempo juures ebareaalseks.
Karjaimmuunsust praeguste eesmärkide ja kava põhjal Eesti ei saavuta. Et selleni jõuda, peaks meie vaktsineerimiseesmärgid olema märgatavalt ambitsioonikamad.

Mis on karjaimmuunsus?
Karjaimmuunsus on immuunsuse tase (kas vaktsineerimise või läbipõdemisest saadud loomuliku immuunsuse kaudu), millest alates haigus enam ei levi, kuna ei leia kellegi nakatumise korral tema ümbrusest piisavalt inimesi, keda edasi nakatada.
Karjaimmuunsus tähendab seetõttu kaitset ka neile, keda ei saa vaktsineerida, näiteks inimesed autoimmuunhaigusega või muude immuunsüsteemi probleemidega ja inimesed, kes kannatavad väga tõsiste haiguste, näiteks vähi all. Või lapsed, kellele sobivaid vaktsiine veel pole.
Puhas matemaatika: karjaimmuunsuse tekkeks vajalik immuunsete protsent ühiskonnas on välja arvutatav lihtsa valemiga: 1-1/R0

R0 tähendab antud viiruse(tüve) loomulikku nakatumiskordajat (reproduktsiooni alusarv). See näitab, mitut inimest nakatab keskmiselt iga nakatanu, kui ühiskonnas pole üldse immuunsust ega tavakäitumisele ehk kontaktide arvule pole seatud piiranguid.
Mida nakkavam on viirus ehk mida kõrgem on nakatumiskordaja, seda kõrgem on ka vajalik vaktsiiniga hõlmatuse määr või läbipõdenute protsent ühiskonnast.

Koroonaviiruse muutumine
Siiamaani räägivad paljud karjaimmuunsuse tasemest, kui immuunsus on vähemalt 60% elanikkonnast. See vastas tõele COVID-19 esimese Hiinas Wuhanis levima hakanud viirusetüve korral. Selle R0 oli 2,5 ehk iga haigestunu nakatas keskmiselt 2,5 inimest.
Briti tüvi (uue nimega Alpha), mis tõi paljudes riikides, sealhulgas Eestis ränga kevadise koroonalaine, tegi seda seetõttu, et oli tunduvalt nakkavam varasematest tüvedest. R0 oli selle puhul lausa 4,5. Mida vaktsineerimiskavas aga arvesse ei võetud, et see tähendab ka seda, et karjaimmuunsuseks on vajalik vähemalt 77,8% inimeste immuunsust.Jaga

Vaata ka:

13074736t1hd2da

19.09 Ööpäevaga tuvastati 462 uut covid-19 haiget, suri 1 koroonaviirusega nakatunud inimest.

19. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 139 inimest. Kokku on haiglas 161 …

13074736t1hd2da

18.09 Ööpäevaga tuvastati 391 uut covid-19 haiget, suri 3 koroonaviirusega nakatunud inimest.

18. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 134 inimest. Kokku on haiglas 154 …

laps 1 scaled

Laste puude raskusastme tuvastamise aluspõhimõtted.

Ikka tuleb ette olukordi, kus inimesed ei mõista, miks puude raskusastme tuvastamisel tehakse otsus ühte …

Pfizeri vaktsiin

Portugali arst võttis sõna laste vaktsineerimise vastu: oma lapsi ja lapselapsi ta vaktsineerida ei luba

Tunnustatud Portugali arst ja endine presidendikandidaat Fernando Nobre võttis sõna Portugali otsuse vastu lasta üle …