Monday , 21 June 2021
vaktsiin

Covid-19 vaktsiinide kõrvaltoimed: esitatud teated Eestis ajavahemikus 31. mai – 6. juuni

Covid-19 vaktsiinide kõrvaltoimed: esitatud teated Eestis ajavahemikus 31. mai – 6. juuni

Järgnev on kokkuvõte eelmisel nädalal saadetud kõrvaltoimete teatiste kohta, milles kirjeldati vaktsineerimise järgselt tekkinud kaebusi, mis ei pruugi olla vaktsiiniga seotud. See tähendab, et teavet ei tohi tõlgendada selliselt, nagu oleks kõikide nende kaebuste põhjuseks vaktsiin. Üksnes üksikasjalik ja kõikide olemasolevate andmete teaduslik hindamine võimaldab teha järeldusi vaktsiinist saadava kasu ja võimalike riskide kohta. Avaldame need andmed, et kõikidel oleks juurdepääs teabele, mida kasutame COVID-19 vaktsiinide ohutuse hindamisel. Läbipaistvus on Eesti Ravimiameti üks juhtpõhimõtetest.

Comirnaty

Eelmisel nädalal saadeti 35 teatist.

Teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone, mis kestsid mõne päeva (üksikutel juhtudel kauem). Lisaks kirjeldati naha tundlikkushäireid, lihasnõrkust ja lihasspasme, lihaskangust, stenokardiat, südamepekslemist, vaktsineerimisjärgset stressreaktsiooni, hingamisraskust, köha, menstruaaltsükli välist vereeritust, kõhuvalu, unehäireid, silmalaugude raskustunne.

Töövõimetuslehte vajati 4 juhul (4-8 päevaks).Moderna vaktsiin

Eelmisel nädalal saadeti 22 teatist.

Ühes teatises kirjeldati 2. vaktsiiniannusega samal päeval luuüdi aplaasia teket (suuõõne haavandid, vereliistakute vähesus, täppverevalumid, hematoom süstekohal). Patsient vajas ravi.
Ülejäänud teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati raskustunnet rinnus, kilpnäärme valu, kõhuvalu ja liikumishäiret.

Vaxzevria vaktsiin

Eelmisel nädalal saadeti 6 teatist.

Teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati nägemishäiret, liikumishäiret, tasakaaluhäiret ja löövet.

Jansseni vaktsiin

Eelmisel nädalal saadeti 29 teatist.

Ühes teatises kirjeldati allergilise reaktsiooni teket (kõriturse) 5 minutit pärast vaktsiiniannust. Patsient vajas ravi ja paranes.
Teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati silmade valulikkust ja turset, igemete ja suulae haavandeid. jäseme turset, nahatundlikkushäireid, lihastõmbusi ja lihasspasme, tasakaaluhäiret, valu rindkeres, nohu.

Töövõimetuslehte vajati 2 juhul 1-2 päevaks.Kuna erinevate vaktsiinide kasutamise puhul on harva teatatud trombotsütopeeniast (vereliistakute vähesusest) ja sellest tingitud veritsustest, tuleks nahaaluste verevalumite võit korduva/kestva veritsuse puhul konsulteerida oma perearstiga, kes võib otsustada teha vajadusel vereanalüüsi.

Samuti tuleks perearstiga konsulteerida juhul, kui tekivad veenitromboosi tunnused. Nendeks võivad olla ühe jäseme turse, hellus katsumisel, naha punetus ja kuumustunne. Kui veenis tekkinud tromb liigub kopsuarterisse, võib tekkida hingeldus ja õhupuudustunne, rindkerevalu, köha, vahel pearinglus, nõrkus ja minestustunne.

Kõik vaktsiinid võivad põhjustada paikseid reaktsioone ja üldnähte (peavalu, palavik, väsimus jt). Need on mööduvad, ent võivad olla häirivad. Ravimiamet tuletab meelde, et enne vaktsineerimist tuleks tutvuda vaktsiini infolehega, et vaktsineerimisreaktsioonid oleks tuttavad ja ei tuleks üllatusena.

Need reaktsioonid on vajadusel leevendatavad valuvaigisti või paikse külma kompressiga. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga.

Palaviku, oksendamise, tasakaaluhäirete vm üldnähtude korral tuleks puhata ja hoiduda järskudest liigutustest. Vererõhu langus järsul püsti tõusmisel võib põhjustada minestamist ja kukkudes võib inimene ennast vigastada. Samuti suurendavad minestamise ja kukkumise riski kõrge palavik, tasakaaluhäired ja pearinglus. Selliste kõrvaltoimete ilmnemisel tuleks ka autojuhtimisest hoiduda.

Sihtrühmad, keda kolme COVID-19 vaktsiiniga vaktsineeritakse, on erinevad, mis võib tähendada ka erinevat mõju ja aktiivsust kõrvaltoimetest teatamisel. Eeltoodud numbrite põhjal vaktsiine omavahel võrrelda ei saa.

* vaktsiini ebaefektiivsus tähendab seda, kui inimene nakatub SARS-COV-2 viirusega pärast vaktsineerimiskuuri lõpetamist:

7 päeva pärast Comirnaty (Pfizer) 2.doosi,
14 päeva pärast COVID-19 Vaccine Moderna (Moderna) 2.doosi,
15 päeva pärast VAXZEVRIA (AstraZeneca) 2.doosi.
14 päeva pärast COVID-19 Vaccine Janssen (Janssen) ühte annust
Kõrvaltoimetest teatamine

Kõigist vaktsineerimise järgsetest häirivatest kaebustest tuleks perearstile teada anda. COVID-19 vaktsiinide ohutusprofiili täiendavaks kirjeldamiseks peavad tervishoiutöötajad ametile teatama kõigist süsteemsetest ja tõsistest (sh paiksetest) kõrvaltoimetest, mille puhul peavad seost vaktsiiniga võimalikuks. Kui arst saadab teatise, ei ole vaktsineeritul tarvis teatist saata.

Vaktsineeritu võib teatada Ravimiametile (www.ravimiamet.ee – teata kõrvaltoimest) ka neist reaktsioonidest ehk kõrvalnähtudest, millel arsti hinnangul seos vaktsiiniga puudub.

Jaga

Vaata ka:

Arkadi Popov

Dr. Arkadi Popov: Kes suvel ei vaktsineeri, sellel on sügis mokas

Dr. Arkadi Popov: Kes suvel ei vaktsineeri, sellel on sügis mokas Vaktsineerimine muudab immuunsüsteemi tugevamaks …

kiirabi

TERVISEAMET HOIATAB Kuumus kurnab ka täiesti terveid inimesi

TERVISEAMET HOIATAB Kuumus kurnab ka täiesti terveid inimesi „Kuumus võib kurnav olla ka täiesti tervetele …

arbuss

Mida süüa-juua kuumade ilmadega.

Mida süüa-juua kuumade ilmadega. Kuumal ajal on inimorganismile kõige olulisem vesi, rõhutab Rimi toitumisnõustaja Katri …

suvi

Kuumarabandus, -kurnatus, päikesepiste, – ESMAABI

Kuumarabandus, -kurnatus, päikesepiste, – ESMAABI Kuumarabandus tekib palavas keskkonnas, kui higistamine on häiritud või takistatud. …