Iisrael on jõudnud üle poole oma elanikkonnast vaktsineerida ja see on toonud raskete haigusjuhtumite ja surmade järsu vähenemise. Iisraeli riikliku vaktsiiniuuringute nõuandva komisjoni liige professor Cyrille Cohen ütles ERR-ile, et Iisrael on ettevaatlikult optimistlik, aga pandeemia kontrolli alla saamine globaalselt võib siiski võtta veel aastaid ja tegemist on maratoniga.
Meil Eestis ja ilmselt inimesed kõikjal maailmas vaatavad, kuidas Iisraelil läheb, kuivõrd te olete olnud väga edukad vaktsineerimisel. Vaktsiinide tõhususe kohta päriselus on tehtud juba mitmeid uurimusi. Mis teie jaoks on seejuures olnud kõige olulisem tulemus, mida te juba näete?
Kõige olulisem on raskete haigusjuhtumite ja suremuse langus. Haigusjuhtumitest üldiselt rääkides ei ole näha nii järsku langust. Siin on keskmine nakatumiste hulk päevas kolm nädalat tagasi, kaks nädalat tagasi, üks nädal tagasi ja sel nädalal ja see on kogu aeg keskmiselt umbes 3000 päevas. Aga isegi selle juures me näeme suremuse ja raskete juhtumite langust. Me näeme, et inimesed endiselt nakatuvad, aga sellel ei ole erilist mõju või on väike mõju suremusele. Selle põhjus on, et endiselt levib nakkus laialdaselt noorte hulgas, kes ei ole vaktsineeritud. Täna on 90-95 protsenti inimestest, kes on haiglas, vaktsineerimata inimesed.
Need on suurepärased tulemused ja näitavad selgelt, et vaktsineerimine toimib ja toimib suurepäraselt. Me oleme selle üle väga rõõmsad. Ma olen ühes vaktsiinikomisjonis, ma kuulun kliiniliste uuringute nõuandvasse komisjoni ja me ausalt ei oodanud selliseid tulemusi. Me olime alguses isegi skeptilised, sest me ei näinud vaktsiinide suurt mõju, aga me saime aru, et see võtab aega, rohkem aega kui me alguses arvasime. On vaja teatud kannatlikkust. Hetkest, mil suur hulk inimesi saab vaktsineeritud, kulub umbes üks-kaks kuud enne, kui mõju hakkab avalduma.
Loe edasi SIIT
Allilas. Err.ee