Tuesday , 18 January 2022
Brikett

Brikett ja pelletid on teinud ligikaudu 75-protsendise hinnatõusu.

Metsast ostavad küttepuud ettevõtted, kes teevad sellest näiteks küttehalge, pelleteid ehk graanuleid või puitbriketti, ja seega lisanduvad tootmiskulud. Just pelletite ja briketi hind on teinud raju hüppe üles, seda koos elektri hinna äkilise ja ootamatu tõusuga sügistalvel.

Osaühingu Briketipoisid juht Argo Kivi ütles ERR-ile, et võrreldes hilissuvise perioodiga on puidugraanuli ja briketi hinnad teinud jaanuari alguseks ligikaudu 75-protsendise tõusu.

“Selle on tinginud asjaolud, et meie toodangu tootmine toimub täielikult elektriga ning pakendite, tooraine, kaubaaluste ja transpordi hind on oluliselt muutunud kallimaks,” lausus Kivi.

Briketipoisid ostavad kokku toormaterjali ehk saepuru sisse ning kui suvel on saepuru vabalt saada ja hind odavam, siis külmade ilmade saabudes kerkib hind ja saadavus muutub minimaalseks. Sel ajal hakkavad saepuru müüvad ettevõtted ise sellega kütma, märkis Kivi. Selleks, et suvel saepuru piisavalt varuda, peaks aga olema palju rohkem laopinda.

“Suvel on saepuru vabalt saada, seda on ülegi, siis üritame alati varuda nii palju kui võimalik, aga selleks peaks olema rohkem laopinda, et hinda all hoida,” lausus Kivi.

Müügi ning tellimuste hüppeline kasvamine toimus augustis ja pärast seda on see püsinud väikeste kõikumistega sama, lisas ta.

Kuivõrd puidutööstuse jäätmeid läheb aina rohkem otse kütmisesse, siis Kivi sõnul võib prognoosida, et pelletite ja briketi hind jääb tõusma, isegi kui konkurents seda mõnevõrra piirab.

“Kindlasti mõjutab kütuste edasine hinnatõus ka briketi ja puidugraanuli hinda, kuna need valdkonnad on omavahel väga tihedalt seotud. Ühest küljest hakkab hinda soodsamaks muutma järjest tihenev konkurents, teisalt sunnib hinna stabiilseks või isegi tõusu suunas liikuma süvenev tooraine defitsiit,” lausus Kivi.

Kivi tõi näiteks, et lisaks elektrile ja mootorikütuste kallinemisele lisab nende toodetele hinda ka transpordialuste kallinemine: kui varem oli ühe aluse hinnaks 2,5 eurot, siis nüüd on selleks 3,5 eurot (hinnad ilma käibemaksuta).

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga

Vaata ka:

wise

OLULINE: Eestlaste Wise pakub oma töötajatele 126-päevast täispalgaga isapuhkust

Eestlaste asutatud Briti finantstehnoloogiaettevõte Wise alustab uue puhkusepoliitikaga, mis võetakse kasutusele ettevõtte kontorites kogu maailmas …

indoneesia

Indoneesia parlament kiitis heaks seaduse rajada UUS riigi pealinn Kalimantanisse.

Indoneesia uue pealinna rajamiseks kulub 35 miljardit dollarit ning selle nimeks saab Nusantara, mis tähendab …

26166979 1772717192749034 5215974079727849660 n

OLULINE: Postiteenused muutuvad oluliselt.

„Inimeste elukvaliteet peab olema tagatud igas Eestimaa nurgas ja postiteenuse kättesaadavus on kindlasti selle oluline …

Elron rong

Tallinna-Tartu rongid hilinevad soojakraadide tulekuni

Viimase kahe nädala jooksul on mitmed Tallinna-Tartu rongid hilinenud või osaliselt asendatud bussidega, kuna äsja …