Wednesday , 22 January 2025
b12

B12 vitamiini puudus – miks see tekib ja kuidas enda organismi toetada?

B12 vitamiin, mida nimetatakse ka kobalamiiniks, on oluline toitaine, mis aitab kehal luua DNA-d, toidab aju ja närvisüsteemi ning aitab kaasa tervete punaste vereliblede moodustumisele. B12 vitamiin aitab kehal energiat toota, muutes süsivesikud glükoosiks. Seda esineb looduslikult lihas, kalas ja piimatoodetes.

Kui organismis tekib B12 vitamiini puudus, avalduvad erinevad sümptomid, mis võivad ilma sekkumata põhjustada mitmeid terviseprobleeme. Siin artiklis räägime täpsemalt, miks võib tekkida B12 vitamiini puudus ja mida see endaga kaasa võib tuua ning miks on B12 vitamiin oluline täiskasvanutele ja beebidele.

B12 vitamiini puuduse põhjused ja riskigrupid

⇨ B vitamiinid on vees lahustuvad, mis tähendab, et keha ei säilita neid. Seetõttu on oluline saada neid kas läbi toidu või toidulisandite regulaarselt.

B12 vitamiini puudus on sageli esinev probleem, kuigi vitamiini leidub paljudes toiduainetes. Selle põhjuseks on sageli piiratud toidu tarbimine, malabsorptsioon (toitainete imendumishäire soolest), teatud haigusseisundid või B12-taset kahandavate ravimite kasutamine.

⇨ Vanematel inimestel esineb B12 vitamiini vaegust rohkem, sest vitamiini omastamise võime toidust väheneb koos vanusega. Siiski ei tähenda see, et lastel ja täiskasvanutel, sealhulgas neil, kes on rasedad ja imetavad, ei võiks tekkida B12 puudus.

⚡ Kahjuks jääb sageli B12 puudus tähelepanuta. See võib olla tingitud sellest, et sümptomid ei ole spetsiifilised ainult B12 vitamiini puudusele või ei tehta piisavalt vereanalüüse.

⇨ B12 vitamiini leidub loomsetes toiduainetes, seega veganitel on suur tõenäosus jääda B12-vitamiini vaegusesse, kuna nende toidust on välistatud loomsed toidud. Kui vegantoitumine pole hoolikalt planeeritud, on ainult taimse toidu kaudu raske saada piisavalt B12 vitamiini. Sel põhjusel on vegan toitumist järgivatel inimestel soovitatav võtta lisaks B12 toidulisandit.

⚡ Riskirühma kuuluvad inimesed, kellel on soolestikuga probleeme. Näiteks, Crohni tõbi ehk krooniline soolepõletik, gastriit ehk mao limaskesta põletik ja tsöliaakia ehk gluteenitalumatus võivad põhjustada defitsiidi, kuna need seisundid vähendavad toitainete imendumist.

⇨ Lisaks võib tekkida B12 puudus neil, kes joovad sagedasti alkoholi, sest ühel hetkel ei suuda organism enam toitaineid tõhusalt omastada.

⚡ Mõned ravimid võivad mõjutada B12 vitamiini imendumist, seega oleks hea ennem pidada nõu arstiga kui hakkate B12 vitamiini toidulisandina juurde võtma.

B12 vitamiini puuduse sümptomid

Kerge B12 vitamiini puudulikkus ei pruugi põhjustada sümptomeid. Kuid kui vitamiini taset ei kontrollita pika aja jooksul võib see muutuda aneemiliseks. See võib põhjustada selliseid sümptomeid:

– Nõrkus, väsimus või peapööritus,
– Südamepekslemine ja õhupuudus,
– Kahvatu nahk,
– Sile keel,
– Kõhukinnisus, kõhulahtisus, isutus või gaasid,
– Närviprobleemid nagu tuimus või kipitus, lihasnõrkus ja kõndimisprobleemid,
– Nägemise kaotus,
– Vaimsed probleemid, nagu depressioon, mälukaotus või käitumishäired.

⇨ Nagu rauavaegusaneemia, võib ka B12 puudulikkusega seotud aneemia muuta naha kahvatuks, kuna organismis puuduvad täielikult küpsed ja terved punased verelibled.

⇨ B12 puudus võib põhjustada ka haigusseisundit, mida nimetatakse kollatõbiks, mis muudab inimese naha ja silmavalged kollakaks. Värvuse põhjuseks on bilirubiini kõrge sisaldus, jääkprodukt, mis tekib siis, kui keha lagundab punaseid vereliblesid.

⇨ B12 puudulikkus võib põhjustada neuroloogilisi probleemesealhulgas peavalu.

2019. aasta uuring, milles osales 140 inimest, kellest pooled kogesid migreeni, näitas, et migreenihaigete veres oli B12 tase oluliselt madalam võrreldes nendega, kellel ei olnud migreeni. (1)

⇨ B12 vaegus on seotud suurema riskiga depressiooni tekkeks. Madal B12 tase võib põhjustada väävlit sisaldava aminohappe, mida nimetatakse homotsüsteiiniks, taseme tõusu. See omakorda võib aidata kaasa depressiooni tekkele, suurendades oksüdatiivset stressi, DNA kahjustusi ja rakusurma organismis.

⇨ Kuna B12 defitsiit mõjutab negatiivselt kesknärvisüsteemi, võivad madala või puuduliku B12 tasemega inimesed tunda end hajameelselt ning neil on raskusi keskendumise ja ülesannete täitmisega.

Näiteks 2020. aasta uuring andis 202 inimesele, kellel oli kerge vaimne puue ja madal või madal normaalne B12 tase ja kõrge homotsüsteiini tase, B12 asendusravi 3 kuu jooksul. Pärast ravi teatas 84% osalejatest sümptomite märkimisväärsest paranemisest, nagu halb keskendumine, mälu langus ja unustamine. (2)

⇨ Paresteesia on meditsiiniline termin, mis viitab põletus- või torkimistundele teatud keha piirkondades, nagu käed ja jalad. Paljud täiskasvanud ja lapsed, kellel on B12 puudulikkus, kogevad paresteesiat.

Miks on B12 vitamiin oluline?

B12-vitamiin on oluline mitmesuguste organismi protsesside jaoks, sealhulgas:

– Aju ja närvisüsteemi normaalne toimimine (aju neuronite jaoks oluline toitaine);
– kognitiivne funktsioneerimine (võime mõelda);
– punaste vereliblede moodustumine ja aneemia ennetamine;
– aidata luua ja reguleerida DNA-d;
– aitab kaitsta silmi kollatähni degeneratsiooni eest;
– vajalik energia tootmiseks;
– võib aidata ennetada kaasasündinud väärarenguid.

⇨ Vitamiin B12 on terve vere jaoks hädavajalik. Kui kehas ei ole piisavalt B12, põhjustab see punaste vereliblede normaalse tootmise vähenemist (aneemia), mis halvendab hapniku kohaletoimetamist. Organism vajab piisavalt terveid punaseid vereliblesid hapniku kudedesse kandmiseks, kui see on puudulik, tunneb inimene end nõrgana ja väsinuna.

⚡ Täpsemalt võib B12 või folaadi puudus põhjustada megaloblastilist aneemiat. See seisund põhjustab suurte, ebanormaalsete ja ebaküpsete punaste vereliblede moodustumist ning DNA sünteesi häireid.

⇨ Lisaks toodavad vitamiin B12 koostöös B9 vitamiiniga (folaat) S-adenosüülmetioniini (SAMe) ühendit, mis aitab parandada meeleolu ja immuunfunktsiooni.

B12 vitamiin beebidele

B12 vitamiin on beebi arengule ja kasvamisele väga tähtis sellepärast, et vitamiin B12 toeatab beebi aju arengut ja tervete punaste vereliblede tootmist.

⇨ Vitamiin B12 kandub läbi platsenta lootele raseduse ajal ja rinnapiima kaudu pärast sündi. Beebid, kes joovad rinnapiima emalt, kes tarbivad piisavas koguses B12 vitamiini või beebid, kes joovad piimasegusid, saavad piisavalt B12 vitamiini. Kui aga imetaval emal on B12 vitamiini puudus, võib selle vaegus tekkida ka tema beebil. (12) Eriti tuleks jälgida seda siis, kui ema on kas vegan või taimetoitlane.

Sümptomid, mis võivad viidata B12 vitamiini puudusele beebil, on näiteks oksendamine, kõhulahtisus, vähenenud uriinieritus, letargia (pikaajaline sügava une taoline (haiguslik) seisund) ja vähenenud lihastoonus. (14)

⚡ Kuigi B12-vitamiini puudus on suhteliselt haruldane, on oluline häire ära tunda, arvestades potentsiaalselt tõsiseid neuroloogilisi tagajärgi. (14)

Tervishoiuteenuse osutajad peaksid jälgima emasid toitainete puuduse, sealhulgas mitmesuguseid vitamiinide ja mineraalainete, nagu vitamiin B12, foolhape (vitamiin B9), raud ja kaltsium puuduse suhtes. (12)

B12 vitamiini sisaldavad toidud

Head B12-vitamiini allikad toidus on:

– veiseliha,
– sealiha.
– sink,
– linnuliha,
– lambaliha,
– kala, eriti kilttursk ja tuunikala,
– piimatooted, nagu piim, juust ja jogurt,
– mõned toiteväärtuslikud pärmitooted,
– munad.

B12 vitamiini soovituslikud päevased annused

Keskmised soovitatavad annused päevas (toidust), mõõdetuna mikrogrammides (mcg), sõltuvad vanusest:

– Kuni 6 kuu vanused beebid: 0,4 mcg;
– Beebid vanuses 7-12 kuud: 0,5 mcg;
– Lapsed vanuses 1-3 aastat: 0,9 mcg;
– Lapsed vanuses 4-8 aastat: 1,2 mcg;
– Lapsed vanuses 9-13 aastat: 1,8 mcg;
– Teismelised vanuses 14–18: 2,4 mcg;
– Täiskasvanud: 2,4 mcg;
– Raseduse korral 2,6 mcg päevas;
– Rinnaga toitmise korral 2,8 mcg päevas. (3)

NB! Kindlasti oleks soovitatav on teha vereanalüüsid, et näha, mis on B12 vitamiini sisaldus organismis.

Kasulikud B12 vitamiini vormid toidulisandites

On olemas kolm B12 vitamiini looduslikku vormi, mis on bioidentsed inimese füsioloogias ja loomsetes toitudes esinevate B12 vormidega. Need vormid on: metüülkobalamiin (MeCbl), adenosüülkobalamiin (AdCbl) ja hüdroksükobalamiin (OHCbl), mis kõik on kliinilistes uuringutes näidanud, et need parandavad B12-vitamiini seisundit. (13)

⚡ Seevastu tsüanokobalamiin (CNCbl), sünteetiline B12 ühend, mida kasutatakse toidu rikastamiseks ja mõnedes toidulisandites, esineb inimese kudedes ainult väikestes kogustes suitsetamisest või muudest allikatest pärineva tsüaniidi tõttu. (13)

⇨ B12 kvaliteetset ja tugevatoimelist bioaktiivset vormi on kasutatud Cytoplan ja Ecosh B12 vitamiinis. Need aitavad:

✔ kaasa normaalsele energiavahetusele, närvisüsteemi ja immuunsüsteemi talitlusele;
✔ homotsüsteiini normaalsele ainevahetusele ja verepunaliblede moodustumisele;
✔ Lisaks vähendada väsimust ja kurnatust.

Enne toidulisandi kasutamist on oluline teha vereanalüüsid, pidada nõu arsti või bioteekriga.

Allikas.  https://www.biotheka.ee

Vaata ka:

kadunud

Politsei otsib Tallinnas kadunud 7-aastast Johannes Amadeust

Politseid teavitas 7-aastase Johannes Amadeuse ema, et poiss ei ole senini koolist koju jõudnud, kuigi

465279393 545812488406325 4516844972230047662 n

POLITSEI OTSIB: Tallinnas kadunud 17-aastast Lianat

Politsei palub abi Tallinnas kadunud 17-aastase Liana leidmisel. Liana lahkus reedel, 11. oktoobril Kastre vallas