Monday , 27 September 2021
Pfizeri vaktsiin

Asjatundjad kummutasid “Insighti” palvel vaktsiinimüüte

Mida kättesaadavamaks koroonavaktsiin inimestele muutub, seda enam keerleb selle ümber väga erinevat informatsiooni, kuulujutte ja müüte. ETV+ uuriv saade “Insight” kogus kokku kõige levinumad neist ning palus arstil, teadlasel ja vaktsineerimisasjatundjal selgitada, kas need vastavad tõele või ei.

 

 

Kõige hämmastavamad müüdid

Terviseameti eksperdi Irina Filippova sõnul on tema kuuldud müütidest kõige hämmastavam see, et vaktsiin pidavat muutma inimese genoomi ja tegema inimese teatud mõttes küborgiks. Ravimiameti ohutusjärelevalve juhti Maia Uusküla hämmastas aga hoopis teine kuulujutt. “See on müüt sellest, et noori, veel mittesünnitanud naisi ei tohi vaktsineerida, sest see langetab nende fertiilsust,” lausus Uusküla.

 

 

Kõige rohkem kahtlusi ja lahkarvamusi tekitab inimestes ravimite turule tuleku kiirus. Sellest tuleneb ka kõige rohkem levinud kuulujutt, et praegu saadaolevad preparaadid ei ole lõplikult läbi uuritud, need on valmis tehtud põlve otsas ja kõik, kellele neid praegu süstitakse, on tohutus eksperimendis osalevad katsejänesed. Ekspertide väitel ei ole sel arvamusel mingit alust, sest tehnoloogiat, mille abil need vaktsiinid saadi, ei leiutatud hoopiski mitte eile.

 

 

“Seda tehnoloogiat kasutati juba Zika viiruse vaktsiini ja kõigi gripivaktsiinide valmistamisel. Vahe on ainult selles, et meil oli rohkem aega. AstraZeneca vaktsiini tehnoloogia oli samuti ammu olemas. Selline on näiteks Ebola viiruse vaktsiin, mis on samuti tehtud adenoviiruse abil. Vaja oli ainult toimeainet muuta,” selgitas teadusnõukoja juht, Tartu Ülikooli mikrobioloogia professor Irja Lutsar.

 

 

 

Kõrvalnähud

Usaldus AstraZeneca vaktsiini vastu langes järsult pärast seda, kui paljud riigid teatasid selle preparaadiga vaktsineerimise peatamisest. Selle põhjuseks olid AstraZeneca vaktsiini süstimisega ajaliselt kokku langenud tromboosijuhtumid. Eesti ei peatanud vaktsiini kasutamist, vaid soovitas mitte kasutada seda vaktsiini tromboosi tekkeriskiga inimestel. Kui Euroopa ravimiamet teatas, et ei tuvastanud seost vaktsineerimise ja trombide vahel, soovitati preparaati kasutada eelkõige üle 60-aastaste inimeste vaktsineerimiseks.

Loe edasi SIIT

Allikas. Err.ee

Jaga

Vaata ka:

kalvi kalli

KUUM: Kaks neidu pöörasid Kalvi-Kalle pärast omavahel tülli.

Sellel nädalal jõuab TV3 vaatajateni ”Poissmeeste pidu”, kus neli noormeest otsivad just seda õiget veetlevat kaaslast, …

131981102 3626468267469972 1803572364562959388 n

MARILYN KERRO jahmatav hoiatus!

Hinnatud nõid Marilyn Kerro avastas, et meie ümber on toimumas vägagi kole asjaolu, mille osas …

erakond

PROOVI JÄRGI! Postimehe valimiskompass aitab üheksas linnas valikut teha!

*Valimiskompass on koostatud kandidaatide lubaduste põhjal *Vastused annavad kandidaatidele nii pluss- kui ka miinuspunkte *Valimiskompass …

12586772t1h39c1

KIRSTI TIMMERI TAROSKOOP: Vaata, mida toob 27.09 – 03.10 kõikidele tähemärkidele

Kirsti Timmer laob igal nädalal tarokaarte, et välja selgitada, milline saab olema alanud nädal kõigile …