2.3 C
Tallinn
Esmaspäev 30. jaanuar 2023
TervisArst: laste ülekaal pärineb kodust

Arst: laste ülekaal pärineb kodust

Laste ülekaalulisus ja rasvumine on tõsine probleem, mille põhjuseid tasub otsida perekonna toitumis- ja liikumisharjumustest, ütleb lastearst Lagle Suurorg.

Viimase 30 aastaga on laste ülekaalulisus dramaatiliselt sagenenud. Täna on iga neljas laps maailmas ülekaaluline, Eestis iga kolmas.

“Tegu on tõsise probleemiga, sest nii ülekaalulisus kui ka selle raskeim vorm, rasvumine, mõjutavad sageli lapse kõigi organite talitlust ning vähemalt kolmveerandil lastest ka nende vaimset tervist,” rääkis doktor Suurorg toiduliidu korraldatu tasakaalustatud toitumise III konverentsil.

Seejuures lasub suurim vastutus laste ülekaalulisuse osas lapsevanematel, sest just kodust ja varasest lapseeast saavad alguse tervist mõjutavad toitumis- ja liikumisharjumused.

LAGLE SUURORG:

“Iirimaal tehtud uuringutele toetudes võib öelda, et paljud vanemad ei tunneta oma laste ülekaalulisust ja probleemi tõsidust õigesti. Näiteks aktsepteerivad vanemad kergemini pigem lapse kuulmise või nägemise häireid kui ülekaalulisust.”

Ühelt poolt mängivad laste ülekaalulisuse ja rasvumise juures olulist rolli pärilikkus ja geneetika.

Doktor Suurorg tõi näiteks, et ülekaaluliste vanemate lastel on suurem risk ülekaalulisusele. Lisaks võib põhjuseks olla vanemate negatiivne eeskuju ehk liigne istuv või passiivne eluviis, rohkelt ekraaniaega nutiseadmetes või teleri ees ja vähesed teadmised tervislikust toitumisest.

“Just lapsevanemad otsustavad, mida kodus süüakse ja lastel on siin sõnaõigust vähe. Seetõttu on vanemate teadmised tasakaalustatud toitumisest ääretult olulised,” ütles lastearst.

Ka rahvuslik laste tervise kvaliteedi instituut (NICHQ) on algatanud laste tervise mõjutamisel uue lähenemisviisi – kahe generatsiooni mõjutamise üheaegselt. Selle põhimõtteks on, et lapse toitumise muutmisel on vajalik tegeleda terve perega korraga, et kutsuda esile muutuseid toitumisharjumustes perekonnas tervikuna. Seeläbi jõutakse kiiremini eesmärgini ka lapse tervise parandamisel.

Lagle Suurorg nõustus, et praegu on vanemad ja pere tihti jäänud liialt tahaplaanile ja liiga palju jälgitakse tervishoiutöötajate poolt vaid last ja tema harjumusi.

PANE TÄHELE!

Kuna lapseeas alguse saanud ülekaalulisus jääb enamasti püsima ka täiskasvanueas, siis toob see tihti endaga kaasa ka südamehaiguseid, diabeeti, vähktõbesid, liigesehaiguseid ja palju muid kroonilisi vaevuseid.

Allikas: Virtuaalkliinik

Foto: NeONBRAND@neonbrand

Veel artikleid