Laupäev , 3 juuni 2023
Erakorralised uudised

Ametnikud nuhivad riigi andmebaasides isiklikust huvist

Riigikontroll juhtis tähelepanu, et kahele delikaatseid andmeid sisaldavale andmekogule pääsevad ametnikud liiga kergesti ligi.

Arstid ikka vaatavad patsientide terviselugu. Selleks ju digilugu mõeldud ongi, et tohtri juurde minnes ei peaks iga kord oma haiguste, uuringute ja operatsioonide pikka ajalugu üle rääkima. See aga ei tähenda, et iga arst võiks surfata tervise infosüsteemis ja lihtsalt huvi pärast vaadata sugulase terviseandmeid.

Andmekaitse inspektsioonile esitati kaebus selle kohta, et tervishoiutöötaja tegi kahe aasta jooksul tervise infosüsteemis oma tuttava kohta õiguslikult põhjendamata päringuid.

„Ta on viinavõtja, käis hoovi mööda ja karjus, et tal on vähk,“ põhjendas tervishoiutöötaja, miks ta tuttava kohta andmebaasis päringuid tegi. „Tal pidi tulema puusaoperatsioon ja ütles, et sureb varsti ära.“ Tervishoiutöötaja nentis, et oleks saanud patsiendi kohta infot ka tema perearstilt, aga ei tahtnud küsida. „Perearst kindlasti ei oleks keelanud,“ arutles ta tagantjärele. Kuna tervishoiutöötaja ei tahtnud perearsti tülitada, aga teadis tuttava isikukoodi, saigi ta tema andmeid vaadata. „Ta karjus, et vähk ja operatsioon ja kõik on nii halvasti. Siis selgus, et oli healoomuline asi.“

Loe edasi SIIT

Allikas: epl.delfi.ee

Vaata ka:

Justiitsministeerium otsib võimalust jätta vangide kaebused rahuldamata.

Sadade kaupa esitatud pöördumised, üha uued samasisulised küsimused, perspektiivitud, kuid aeganõudvad kaebused – lisaks riigikogule …