Helsingi koolis levis õpilaste seas kulutulena koroona, aga sellest lapsevanemaid ei teavitatud. Ühe õpilase ema imestas, et täidest ja kõhulahtisusest antakse kohe teada, aga mitte koroonast.
Kool palus vanematel varjata infot nakatumiste kohta, et „rahutus” ei leviks. Kooli direktor põhjendas info varjamist sellega, et tal on ametiisikuna vaikimiskohustus ja ta lastakse lahti, kui räägib asjast enne, kui tuleb ametlik epidemioloogiline teade, vahendab Helsingin Sanomat.
Kooli selline suhtumine on pannud vanemad imestama. Vanemad räägivad, et rahutust tekitab mitte nakatumistest teavitamine, vaid info varjamine. Nii koolides kui lasteaedades antakse kohe teada täide või kõhulahtisuse kohta, aga koroonast vaikitakse.
Ühte ema šokeeris see, et infot varjati vahetult enne isadepäeva. Paljud vanemad külastasid vanavanemaid teadmata, et lapsel võib olla ohtlik nakkus.
Kooli direktor oli öelnud, et järgitakse ametlikke juhiseid, aga kui juhised takistavad nakatumiste kohta infot anda, siis tuleks neid muuta.
See, et nakatumiste kohta infot varjati, on mõjutanud iseäralikul moel koolipoolset teavitust. Näiteks jäeti ära pildistamine, kuna „koolis on nii vähe õpilasi”.
Vanematele anti teada, et koolis ollakse nüüd väga ettevaatlikud, puhastatakse pindu, pestakse käsi ja süüakse ühe klassi kaupa, kuna „ühiskonnas on koroona juhtumid sagenenud, nagu terviseameti veebis on kirjas”.
Ema aga rääkis, et koolis on koroonat palju enam kui ühiskonnas. Enam kui kümnel lapsel on tuvastatud nakatumine. Seda on palju, sest koolis on vaid sada õpilast.
Neljapäeva õhtul teatati lõpuks vanematele, et „koolis on tuvastatud nakatumised”. Asjast teatati nädal pärast seda, kui tuvastati esimesed nakatumised.
Kooli direktor rääkis asja kohta, et oleks juba varem teavitanud, aga ei julgenud seda teha, kuna terviseandmed on salastatud.
Direktor ütles, et mõistab vanemaid ja on ise samuti arvamusel, et kui täidest võib rääkida, siis miks ei tohi rääkida koroonast. Ta ütles, et tal on hea meel, et lapsevanemad ise omavahel infot jagasid ning hoidsid sellega ära nakkuse leviku.
Helsingi linna andmetel aga ei jagagi koolid õpilaste terviseandmeid, vaid direktorid annavad infot hooldajatele niipea, kui seda saavad. Helsingis on ligi kolmandik nakatumistest olnud viimasel ajal alla 12-aastastel. Teated nakatumiste kohta püütakse edastada Wilma rakenduse kaudu võimalikult kiiresti.
Praegu peetakse eriti oluliseks, et nii nagu täiskasvanud, jääksid ka lapsed haigusnähtudega koju, kuna liikvel on ka palju muid viiruseid, näiteks väikelastele ohtlik RS-viirus.
Allikas. Eestinen.fi